שתף קטע נבחר

כתובות בסאבוויי: "יהודים צריכים להיות בתנורים"

ארה"ב - רצף של תקריות אנטישמיות בסוף-השבוע: אישה הותקפה פיזית ומילולית ברכבת התחתית בניו-יורק, צלבי קרס וכתובות נאצה אנטישמיות נכתבו ברכבת אחרת במנהטן – ובית הכנסת המרכזי בשיקגו הושחת. המשטרה הגדירה את האירוע כ"פשע שנאה"

"יהודים צריכים להיות בתנורים" (צילום: Gregory Locke) (צילום: Gregory Locke)
"יהודים צריכים להיות בתנורים"(צילום: Gregory Locke)

 

סוף שבוע אנטישמי בארה"ב: "פשע שנאה" במרכז שיקגו, תקיפת אישה יהודייה ברכבת בניו-יורק – וכתובות נאצה אנטישמיות בתחתית של מנהטן, תקריות המצטרפות לכתובות נאצה וצלב קרס על דלת ביתם של זוג יהודי מווירג'יניה, בשבוע שעבר.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

הלילה סיפר גרגורי לוק, תושב ניו-יורק, כי הגיע לסאבוויי במנהטן, ולא האמין למראה עיניו: צלבי קרס וכתובות נאצה - בין היתר, "יהודים לתנורים" - על כל אחת מהפרסומות ועל כל החלונות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"הרכבת הייתה שקטה, וכולם הסתכלו זה על זה באי-נוחות, ובחוסר וודאות מה לעשות עכשיו", תיאר בפוסט שהעלה. "אחד הנוסעים נעמד ואמר: 'אלכוהול לחיטוי – ובואו ניפטר מהזבל הזה'. הוא מצא כמה ממחטות נייר, והחל לעבוד".

 

 (צילום: Gregory Locke) (צילום: Gregory Locke)
(צילום: Gregory Locke)

 

"מעולם לא ראיתי כל כך הרבה אנשים שבו זמנית מכניסים את ידיהם לתיקים ולכיסים כשהם מחפשים אחר טישוס ו'פיורל' (חומר חיטוי). בתוך כשתי דקות כל הסמלים הנאציים נעלמו".

 

"סמלים נאציים, ברכבת ציבורית, בניו-יורק סיטי, ב-2017", הוסיף לוק בזעזוע, בפוסט שמתקרב למאה אלף שיתופים בתוך שעות מעטות. הוא מספר עוד כי אחד הנוסעים אמר: "אני מניח שזו אמריקה של טראמפ", וכתב בתגובה: "לא אדוני. לא הלילה ולא לעולם. לא כל עוד לניו-יורקרים עקשניים יש מה להגיד בעניין".

 

"אחד הנוסעים נעמד ואמר: 'אלכוהול לחיטוי - ובואו ניפטר מהזבל הזה'. הוא מצא כמה ממחטות נייר, והחל לעבוד. מעולם לא ראיתי כל כך הרבה אנשים שבו זמנית מכניסים את ידיהם לתיקים ולכיסים כשהם מחפשים אחר טישוס ו'פיורל'" (צילום: Gregory Locke) (צילום: Gregory Locke)
"אחד הנוסעים נעמד ואמר: 'אלכוהול לחיטוי - ובואו ניפטר מהזבל הזה'. הוא מצא כמה ממחטות נייר, והחל לעבוד. מעולם לא ראיתי כל כך הרבה אנשים שבו זמנית מכניסים את ידיהם לתיקים ולכיסים כשהם מחפשים אחר טישוס ו'פיורל'"(צילום: Gregory Locke)

 

"פשע שנאה" במרכז שיקגו

בעיצומה של השבת הושחת בית הכנסת המרכזי ב"לופ" של שיקגו. זכוכיות הכניסה נופצו, ומדבקות של צלבי קרס הודבקו, למען הסר ספק שמדובר באקט אנטישמי, ולא בוונדליזם אקראי.

 

 (צילום: Network Video Productions) (צילום: Network Video Productions)
(צילום: Network Video Productions)

 

המשטרה הגדירה את האירוע כ"פשע שנאה", והתקשורת האמריקנית סיקרה בהרחבה את האירוע, המצטרף לשורת אירועים אנטישמיים ברחבי ארה"ב. כלי התקשורת במדינה טוענים כי גל של פשעי שנאה והטרדות, חלקן אנטישמיות במובהק, מלווה את ניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות מאז נובמבר.

 

קצת אחרי חצות הוזעקה המשטרה המקומית לזירה, בדאונטאון של שיקגו, וגילתה את החלון הקדמי מנופץ, ו"מדבקות פוגעניות" שהודבקו על הכניסה לבית הכנסת. לי זולדן, נשיאת בית הכנסת, סיפרה כי פועלי בניין העובדים באיזור היו עדים לאירוע, וסיפרו כי רכב שטח שחור שימש את המפגעים, וכי החלונות נופצו בעזרת פטיש כבד.

 

הארכיבישוף התייצב לצד הקהילה

ב-NBC הביאו את דבריה של זולדן, שסיפרה כי לא קדמו איומים כלשהם לאירוע, והבהירה כי תפילות השבת יתקיימו כסדרן, בבית הכנסת שנבנה לפני כתשעים שנה, ומהווה מרכז רוחני יהודי בשיקגו. עוד הוסיפה, כי ועד בית הכנסת יתכנס להחליט באילו אמצעי זהירות לנקוט בעקבות האירוע.

 

 (צילום: Network Video Productions) (צילום: Network Video Productions)
(צילום: Network Video Productions)

 

הארכיבישוף של שיקגו, קרדינל בלייז קופיץ' צייץ כי "אנו עומדים לצד אחינו ואחיותינו היהודים, בשעה שהם מתפללים השבת בבית הכנסת 'הלופ' של שיקגו. לא ניתן לשנאה לגבור".

 

הוועידה היהודית-אמריקנית (VJC) גינתה את האירוע – והֵצֵרה על מה שכינתה "עלייה בתקריות אנטישמיות בכל המדינה". "הקהילה היהודית בשיקגו לא תאויים בהתקפות אנטישמיות על בית תפילה", אמרו. "זכותן של קבוצות דתיות לעסוק באמונתן ללא פחד, היא מערכי היסוד של ארה"ב. על תושבי שיקגו להבהיר בקול ברור שהשנאה מאחורי ההרס הזה לעולם לא תהיה מקובלת".

 

"יחי הנוער ההיטלראי" ברכבת C

בסוף השבוע דווחה משטרת ניו-יורק כי אישה יהודייה ספגה עלבונות ודחיפות ברכבת C של מנהטן, על ידי מי שתואר ב"ניו-יורק דיילי" כ"השתוללות אנטישמית של אדם בעל מבטא גרמני".

 

 (צילום: Gregory Locke) (צילום: Gregory Locke)
(צילום: Gregory Locke)

 

בתקרית שאירעה מוקדם יותר באותו השבוע, צרח החשוד, בין היתר: "יחי הנוער ההיטלראי", והקריא בקול קטעים מתוך פמפלט אנטישמי, מרגע שעלה לרכת ברחוב 23 במנהטן.

 

הוא התקרב לאישה כבת 25, צרח לעברה "יהודייה מלוכלכת" ודחף אותה. היא הצליחה לאחוז במוט ולכן לא נפגעה בנפילה. החשוד טרם נתפס, ומחלקת פשעי השנאה של משטרת ניו-יורק חוקרת את התקרית.

 

בתקרית אחרת מיום רביעי השבוע, מדווח הדיילי, נמצאו צלבי קרס חרוטים על חלונות רכבת R במנהטן.

 

בוושינגטון-פוסט פורסם כי ה-אף.בי.איי קובע שפשעים אנטישמיים הם הנפוצים ביותר מבין פשעי השנאה על רקע דתי בארה"ב, וכי האלימות הגזענית נגד יהודים נמצאת בעלייה. בשבוע שעבר נחרטו כתובות נאצה וצלב קרס על דלת ביתם של זוג יהודי מצפון וירג'יניה.

 

לפני כחודש גילתה משפחה יהודית מאריזונה כי אלמונים השחיתו את החנוכייה הגדולה שהציבו בחצר ביתם, והפכו אותה לצלב קרס ענק. משפחה אחרת מלנקסטר, פנסילבניה, ספגה איומים והשמצות לאחר שבעיתונות הארצית פורסם כאילו גרמו לביטול הפקת חג המולד בבית הספר שבו לומד בנם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Network Video Productions
המשטרה הגדירה "פשע שנאה"
צילום: Network Video Productions
מומלצים