שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משרד הביטחון: בית הכנסת בעמונה יועתק ולא ייהרס
  יועץ השר לענייני התיישבות הודיע לרב המאחז כי פינוי המבנה יתבצע שלא באמצעות כלים כבדים - "במלוא הרגישות ובהתאם לגדרי ההלכה". ההערכה: מכיוון שמדובר בבנייה קלה, בית הכנסת יתפרק ולא ישרוד את ההעתקה

   

   (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
  (צילום: גיל נחושתן)

   

  הניצחון הקטן של תושבי עמונה: משרד הביטחון הודיע כי בית הכנסת של המאחז, העומד על קרקע פרטית, לא ייהרס, ובמקום זאת ייעשה ניסיון להעתיקו - ככל הנראה ידנית. עם זאת ההערכה היא כי לא ניתן יהיה לנייד את המבנה, שכן הוא תוצר של בנייה קלה, ולכן לא ישרוד זאת ויתפרק,

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

   

  במכתב לרב היישוב, יאיר פרנק, התחייב יועץ השר לענייני התיישבות, קובי אלירז, כי "הפינוי לא יתבצע על ידי כלים כבדים אלא באמצעים עדינים ככל שניתן, תוך שמירה על קדושת המקום". בכל מקרה כתב אלירז כי הדבר ייעשה "במלוא הרגישות ובהתאם לגדרי ההלכה".

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  לפני כמה ימים גייס הרב פרנק למאבק על גורל בית הכנסת ומקווה הטהרה את עו"ד גלעד קורינאלדי, שנודע כסניגורם של בתי הכנסת בגוש קטיף וזכור כמי שהצליח למנוע את הריסתם בידי צה"ל בהתנתקות. המטרה: להבטיח כי גם הפעם מבני הדת לא ייחרבו, שכן מדובר בעבירה דתית חמורה מן התורה - "איסור נתיצה" (על פי הפסוק מספר דברים "לא תעשו כן לה' אלוקיכם").

   

  "בית הכנסת, 'ביתם השני' של תושבי עמונה, עומד כעת בפני הריסה, ועמו תפילותיהם, דמעותיהם, כיסופיהם, תקוותיהם וכמובן זיכרונותיהם", כתב קורינאלדי לעוזר השר, וביקש כי "העניינים יטופלו ויכובדו כראוי ל'מקדש מעט' שהיה בית אלוקים חי ופועם ביישוב חרב זה".

   

  אנשי עמונה שאפו להביא לכל היותר לאיטום המבנים ומניעת השימוש בהם כחלופה להריסתם, אך מעמדה המשפטי הבעייתי של חלקת קרקע בית הכנסת, שחלק מהזכויות בה רשומות, לא אִפשר יישום פיתרון זה, ולבסוף הוחלט, כאמור, לנסות להעתיקו. גורל מקווה הטהרה, שהסטטוס שלו קל יותר, עדיין נבחן.

   

  "אני מכיר בערכו של כל בית כנסת בארץ ישראל כסמל של קיום יהודי-קהילתי, וכן בצער וביגון שבחורבנו", הדגיש עוזר שר הביטחון במכתבו, "אני מאחל לבניית בית כנסת לקהילת תושבי עמונה בעתיד הקרוב". עוד הבהיר כי "ככל שניתן, תשמישי הקדושה המצויים בבית הכנסת ייארזו ויישמרו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים