שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בורחים מהשוק: זינוק במכירות של משקיעים

  בדצמבר 2016 נמכרו 9,800 דירות - ירידה של 7% לעומת אשתקד. האוצר: "מדובר ברמה הנמוכה ביותר של עסקאות לחודש דצמבר מאז 2011 שעמדה בצל המחאה החברתית". הסיבות: המשך ירידה ברכישת דירות חדשות, צניחה בקניות משקיעים וגידול חד במכירות משקיעים בשיעור של 66%

  בדצמבר 2016 נמכרו 9,800 דירות - ירידה של 7% אחוזים בהשוואה לדצמבר 2015. כך עולה מסקירת ענף הנדל"ן למגורים שפרסם היום (א') משרד האוצר. עורכי הסקירה מציינים כי מדובר ברמה הנמוכה ביותר של עסקאות לחודש דצמבר בחמש השנים האחרונות, מאז דצמבר 2011 שעמד עדיין בצלה של המחאה החברתית.

   

  רמת עסקאות נמוכה זו הושפעה משלושה גורמים מרכזיים: המשך המגמה של הירידה ברכישת דירות חדשות, כאשר בהשוואה לדצמבר 2015 מגיע שיעור הירידה ל-28%; התעצמות הירידה ברכישות המשקיעים, כאשר משקלם בסך העסקאות ירד ל-16%; וגידול חד במכירות המשקיעים. עם זאת, מדובר בגידול של 5% בהשוואה לרמה הנמוכה של העסקאות שנרשמה בחודש הקודם.

  יריד דירות (צילום: ניצן דרור) (צילום: ניצן דרור)
  יריד דירות(צילום: ניצן דרור)

  בפילוח בין דירות חדשות לדירות יד שנייה, מהממצאים עולה כי בעוד שמכירת דירות יד שנייה רשמה גידול של 7% בהשוואה לנובמבר, וגידול של 3% בהשוואה לדצמבר 2015 - בפלח השוק של הדירות החדשות נרשמה יציבות ביחס לנובמבר, המיוחסת למכירות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן בארבעה פרויקטים במהלך דצמבר האחרון (בירושלים, ראשון לציון, קריית מוצקין ואופקים).

   

  בהשוואה לדצמבר 2016, ירדה מכירת דירות חדשות בשיעור חד, כאמור, של 28%. באוצר מציינים כי ירידה חדה זו הקיפה את כל האזורים, למעט שניים מהאזורים בהם נמכרו דירות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. בכך נמשכת המגמה של ירידה במכירת דירות חדשות מאז מרס 2016 , בסמוך לתחילת המכירות לזכאים במסגרת מחיר למשתכן.

   

  עוד מציינים באוצר כי בולטת הירידה ברכישות המשקיעים. על פי הנתונים, סך הדירות שרכשו המשקיעים בדצמבר האחרון עמד על 1,600 דירות - ירידה של 7% בהשוואה לנובמבר; וצניחה של קרוב ל-30% בהשוואה לדצמבר 2015. משקל המשקיעים מסך העסקאות ירד, כאמור, ל-16% בלבד - הרמה הנמוכה ביותר מאז רמת השפל שנרשמה ביולי אשתקד, מיד לאחר הכבדת מס הרכישה על המשקיעים.

   (מקור: משרד האוצר) (מקור: משרד האוצר)
  (מקור: משרד האוצר)

   

  תוך שנה: גידול של 66% במכירות משקיעים

  על פי הנתונים, מכירות המשקיעים בחודש דצמבר רשמו גידול של 12% בהשוואה לחודש נובמבר, וגידול חד של 66% בהשוואה לדצמבר אשתקד. בכך הגיעו מכירות המשקיעים בדצמבר האחרון ל-2,500 דירות - הרמה הגבוהה ביותר מאז רמת השיא שנרשמה ביוני 2015 (באוצר מציינים כי ביוני 2015 הייתה זו רמה חריגה, שנבעה באותה העת מגל רכישות משקיעים, טרם הכבדת מס הרכישה).

   

  ניתוח מכירות המשקיעים מצביע על גידול במשקל של "מרובי הנכסים" במכירות אלו מאז חודש אוגוסט, במקביל להכללת חוק מיסוי דירה שלישית בחוק ההסדרים. עם זאת, יש לציין כי ביחס לירידה במשקל "מרובי הנכסים" ברכישות המשקיעים, הגידול במכירות בולט בעיקר בירושלים ובאר שבע.

   

  כמו כן, הגידול החד במכירות המשקיעים בחודש דצמבר, במקביל לירידה החדה ברכישות המשקיעים, הביאו לירידה חדה ברכישות נטו של משקיעים. בכך מתעצמת המגמה הנצפית מאז הרבעון השני של 2016 , של ירידה ב"מלאי" הדירות המוחזקות בידי משקיעים. בחודש דצמבר נגרעו ממלאי זה קרוב ל-900 דירות - נתון הגבוה יותר מפי ארבע בהשוואה לרמה החודשית הממוצעת באפריל נובמבר 2016.

   

  רכישת דירות על ידי מי שעבורם זוהי דירתם הראשונה (מרביתם זוגות צעירים) רשמה גידול של 12% בחודש דצמבר בהשוואה לחודש הקודם, וגידול של 4% בהשוואה לדצמבר אשתקד. באוצר מציינים כי כמחצית מהגידול ברכישות אלו ביחס לנובמבר מיוחס למכירות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים