שתף קטע נבחר

עובדת לסבית תפוצה על התנכלות במשרד התחבורה

מנהלת אבטחת מתקנים ספגה יחס מזלזל ומעליב ממנהל האגף שלה, שבין השאר כינה את בת זוגה "אישתתה". המשרד ישלם לה 87 אלף שקל

בית הדין לעבודה בתל אביב קבע לאחרונה שעובדת לשעבר במשרד התחבורה תפוצה בכ-87 אלף שקל בגין התנכלות שממנה סבלה ממנהל האגף שלה על רקע נטייתה המינית. השופטת אריאלה גילצר-כץ קבעה שהוא הפגין כלפיה לגלוג ולעג.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

העובדת הועסקה במשרד ברציפות 14 שנה עד לפיטוריה ב-2015. בתפקידה האחרון שימשה כמנהלת אבטחת מתקנים והייתה אחראית על קליטת מועמדים לתפקידי אבטחה וביצוע בקרה לעובדים. בתביעת אפליה לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה היא סיפרה שב-2013 הכירה מישהי באגף הביטחון במשרד והן הפכו לזוג.

 

לטענתה, כמה חודשים לאחר מכן שנודע על כך למנהל אגף הביטחון הממונה עליה והוא החל להתנכל אליה. כך למשל, הוא קרא לה וביקש ממנה לא לשתף את בת זוגה בנעשה באגף. כמו כן, הוא העיר לה ולבת זוגה הערות פוגעניות ואף פגע בה בשיחות מול עובדים אחרים. היא הוסיפה שהוא דרש ממנה לבצע עבודות מזכירות "בשל מחסור בכוח אדם".

 

בינואר 2015, לאחר שסירבה לשמש כפקידה, הוא הודיע לה שאין צורך בתפקיד שלה יותר והיא זומנה לשימוע. לדבריה השימוע שנערך לה היה למראית עין ועוד לפני כן החל המנהל לזמן מועמדים פוטנציאלים לראיונות.

 

משרד התחבורה טען בתגובה שהפיטורים נעשו על רקע ענייני שכן תפקידה של התובעת התייתר וחל משבר אמון בינה לבין המנהל משום שהיא הוציאה מסמכים מהמשרד בניגוד לנהלים. הוא הדגיש שלנטייתה המינית אין קשר לפיטוריה ואף להיפך: כשנודע למנהל האגף על מערכת היחסים של התובעת ובת זוגה הוא בירך אותן.

 

העזה לסרב

אלא שהשופטת ד"ר אריאלה גילצר-כץ מצאה שרצף האירועים שקרו לאחר שנודע למנהל האגף על הקשר הזוגי מעיד שיש קשר בין הגילוי לבין התנכלויותיו. היא הסבירה שהעברת עובד מתפקיד ניהולי לתפקיד מזכירותי הוא מהלך פסול והוסיפה שספק אם מנהל האגף היה מטיל ביצוע עבודה זו על עובד בכיר אחר, שכן ניכר שהוא "לא הפנים כי הורחב תפקידה של האישה מעבר לעבודות מסורתיות שהיו מסורות בעבר לנשים".

 

עוד הוכח לדברי השופטת שהמנהל התנכל לתובעת על רקע נטייתה המינית והפגין כלפיה זלזול ולעג. כך למשל, אחת העובדות העידה שהמנהל אמר לה ביחס לתובעת ש"הוא לא יודע לקרוא למה שקורה ביניהן, הוא אמר 'אשתתה' או איך שלא קוראים לזה". השופטת גילצר-כץ הבהירה שהשימוש בביטוי "אשתתה" הוא פוגעני, מעליב ומביש

 

היא גם דחתה את טענות משרד התחבורה שלפיהן פיטורי התובעת היו ממניעים ענייניים וקבעה שתפקידה לא באמת התייתר: "זימון מועמד חלופי לתפקידה של התובעת עוד בטרם נערך לה השימוע ובטרם הפסקת עבודתה מהווה התנהלות שלא בתום לב".

 

בסיכומו של דבר קיבלה השופטת את התביעה וחייבה את משרד התחבורה לפצות את התובעת על אפליה ועל הפגמים בהליך השימוע ב-86,870 שקל, בתוספת שכר טרחת עו"ד של 13 אלף שקל והוצאות של 2,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד ברק בר-ורשבסקי
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד תמר שריאל מפרקליטות מחוז ת"א
  • עו"ד אורית פרץ-פרוקס עוסקת בדיני עבודה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: מישל אלמוג
עו"ד אורית פרץ-פרוקס
צילום: מישל אלמוג
מומלצים