שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הדסה: 16 ילדים חירשים שומעים לראשונה - לאחר מרתון השתלות

  בבית החולים הדסה עין כרם בוצעה לאחרונה סדרת ניתוחי השתלת שבלול באוזן ב-16 ילדים פלסטינים חירשים, שישה מהם בחודש האחרון. "מדובר בפרויקט מדהים שמעניק לילדים אפשרות לצאת מעולם הדממה", אומרת ד"ר מיכל קאופמן שניתחה אותם

  שומעים לראשונה: בבית החולים הדסה עין כרם נותחו 16 ילדים פלסטינים חירשים שעברו השתלת שבלול באוזניהם. בעקבות הניתוחים החלו הילדים לשמוע לראשונה בחייהם. שישה מהילדים נותחו בחודש האחרון בזה אחר זה במרתון השתלות אינטנסיבי.

   

  צפו: המנתחת ד"ר מיכל קאופמן מסבירה על מרתון ההשתלות

    

   

  "לצאת מעולם הדממה"

  ניתוח "שתל השבלול" מקובל ונפוץ כיום ברוב העולם המערבי, אך אינו נגיש באופן ראוי לאוכלוסיות מתקשות באזורים מתפתחים. במסגרת תוכנית של מרכז פרס לשלום, לטובת ילדים משטחי הרשות הפלסטינית ועזה, נותחו בשנה האחרונה 16 ילדים הסובלים מחירשות, 10 מהם במהלך מספר חודשים ואילו ה-6 האחרונים בהליך אינטנסיבי בן מספר ימים, והצלחה ניכרת בכולם.

   

  "הניתוחים דרשו התארגנות לוגיסטית מאתגרת", הסבירה ד"ר מיכל קאופמן המנתחת מבית החולים, "נדרשו אישורים רבים ממערכת הביטחון, חלק מהילדים הגיעו ללא תיק רפואי ודרשו בדיקות נרחבות בהדסה, לצד טיפול רגשי ופסיכולוגי".

   

  שתל השבלול הוא מכשיר שמיעה מושתל, המוחדר בתהליך ניתוחי לתוך האוזן הפנימית, עוקף את האיבר הפגוע ומגרה ישירות את עצב השמיעה. הוא נועד לילדים שנולדו חירשים או מבוגרים שאיבדו את שמיעתם במהלך חייהם ולמעשה מחזיר להם את יכולת השמיעה.

   

  ההליך הניתוחי מבוצע בהרדמה כללית ומהווה רק השלב הראשון בתהליך. כחודש לאחר הניתוח מבוצע החיבור הראשון לחלק החיצוני על ידי קלינאי תקשורת בהדסה וממשיך בתהליך ממושך של שיקום הנמשך חודשים לאחר ההשתלה. לשם הצלחת התהליך כולו, יש צורך בעבודת צוות של רופאי אף אוזן גרון, מנתחי אוזניים וקלינאי תקשורת המומחים בתחום ההשתלות.

   

  "מדובר בפרויקט מדהים שמעניק לילדים אפשרות לצאת מעולם הדממה ולחיות את חייהם באופן רגיל ומלא", אומרת ד"ר קאופמן, "הילדים הללו שלפני הניתוח גם לא דיברו, נשארו בבית ללא אף מסגרת תומכת, לא מתקשרים עם אף אחד.

   

  "הניתוח פתח להם יכולת מדהימה לשמוע, לתקשר ולהגיע להישגים. אנחנו מתרגשים בכל פעם מחדש כשאנחנו רואים ילד שומע לראשונה בעקבות הניתוח, ושמחים שהצלחנו לעשות שינוי דרמטי בחייהם".

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  שתל שבלול. לאפשר לילדים לשמוע ולתקשר עם העולם
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים