שתף קטע נבחר

על השטיח האדום: כוכב חרדי בסרט דובר יידיש

כריס קולומבוס הצטרף להפקה, בפסטיבל "סאנדנס" חיבקו בחום - וגם בברלין נרשמת התעניינות. והכל בגלל "מנשה", הסרט העלילתי דובר היידיש הראשון בזירה - ובגלל הכוכב, מנשה לוסטיג, חסיד מברוקלין שסיפורו האישי ארוג בעלילת הסרט. "לא האמנו שנגיע כל כך רחוק. זו תעודת כבוד לתרבות היידיש ולקהילה החסידית", מספר המפיק שתפר את החוטים, בראיון ראשון

 

 

אחרי שכיכב בפסטיבל "סאנדנס" היוקרתי לפני מספר שבועות – "מנשה" מצליח לעורר עניין בימים אלה בפסטיבל ברלין, ואין פלא: מדובר בסרט דובר היידיש הראשון במחוזות הללו, בעלילה דוקומנטרית חריגה, ובכוכב לא שגרתי על השטיחים האדומים: מנשה לוסטיג, חסיד מברוקלין, עם כל האאוטפיט הכרוך בזה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

"עשינו היסטוריה בסאנדנס", אומר ל-ynet המפיק, דני פינקלמן, חרדי אף הוא. "זה הסרט דובר היידיש, החרדי, הראשון בהיסטוריה של הפסטיבלים שמקבל את ההכרה הזו. כשפנה אלי הבמאי, ג'וש ווינשטיין, לא האמנתי שזה יגיע כל כך רחוק"

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 

"מנשה", בהפקת "גרין פרודשקנס" של גל גרינספן ורועי קורלנד, הוא סרט עלילתי המבוסס על סיפורו האמיתי של השחקן הראשי, מנשה לוסטיג; אלמן חסידי המתגורר בשכונת בורו פארק בברוקלין, ניו-יורק. הוא מסרב להינשא - ונלחם על קבלת משמורת על בנו, שגדל אצל גיסו.

 

"99.9% מהגברים החסידים סירבו להשתתף בסרט. את עשירית האחוז הבודד היה קשה למצוא" ()
"99.9% מהגברים החסידים סירבו להשתתף בסרט. את עשירית האחוז הבודד היה קשה למצוא"

 

"גם לפני הפסטיבלים מבקרים נשבו בקסמו", כך פינקלמן. "יש בסרט משהו מאד אותנטי. סיפור אישי אינטימי על אדם שאנו עובדים לידו ברחוב. רואים איש חסידי ולא באמת רואים אותו פעמיים. זאת תעודת כבוד לתרבות היידיש, ובכלל לקהילה החסידית המוצגת באור חיובי ואנושי".

 

כשכריס קולומבוס בפנים

את הגושפנקה הסופית קיבלו היוצרים מכריס קולומבוס, שאחראי על הפקות ענק כגון "הארי פוטר" ו"שכחו אותי בבית": "הוא אמר לנו שזה הסרט האינדי הטוב ביותר שהוא ראה מזה שנים, ולכן הוא הצטרף אלינו כמפיק בפועל". עוד השקיעו בסרט אדם מרגוליס ודניאל אליאב.

 

מנשה לוסטיג (עומד מימין) לצד הרב יודי סטייגר, שליח חב"ד שאירח את יוצרי הסרט במהלך הפסטיבל. יושבים: דני פינקלמן ואדם מרגוליס (צילום: דני פינקלמן) (צילום: דני פינקלמן)
מנשה לוסטיג (עומד מימין) לצד הרב יודי סטייגר, שליח חב"ד שאירח את יוצרי הסרט במהלך הפסטיבל. יושבים: דני פינקלמן ואדם מרגוליס

 

הבמאי ג'וש ווינשטיין רצה לעשות סרט עלילתי אותנטי - ביידיש. את לוסטיג וסיפורו הכיר באמצעות המפיק, דני פינקלמן, המשתייך לקהילה החרדית בניו-יורק. "האותנטיות הייתה בעדיפות עליונה מבחינתנו", הוא מספר ל-ynet. "הצלחנו לקבל גישה לקהילה דרך המפיק שלנו. עבדנו עם צוות יועצים שווידא כי כל ההיבטים של הסרט יהיו ייצוגיים, כנים ואמיתיים מבחינת היהדות החרדית".

 

"מבחינתנו, השמים הם הגבול". הבמאי ג'וש ווינשטיין ()
"מבחינתנו, השמים הם הגבול". הבמאי ג'וש ווינשטיין

 

אלא שווינשטיין לא שיער עד כמה המטרה שסימן לעצמו, מורכבת. "99.9% מהגברים החסידים סירבו להשתתף בסרט. את עשירית האחוז הבודד היה קשה למצוא... בשל המורכבות הפצנו את מספר הטלפון שלי בתוך העולם החרדי, וכתוצאה מכך הגיעו אליי שיחות טלפון - חלקן מהמוזרות שקיבלתי בחיי. בסופו של דבר, הצלחנו לגבש קבוצה מדהימה של שחקנים, שכל אחד הוגדר לפי עוצמת אישיותו".

 

הסרט ייצא להקרנות רק בעוד מספר חודשים. "בינתיים", אומר ווינשטיין, "מבחינתנו השמיים הם הגבול. אנחנו מקווים להקרין את 'מנשה' בפסטיבלי קולנוע רבים ברחבי העולם".

 

 (צילום: דני פינקלמן) (צילום: דני פינקלמן)
(צילום: דני פינקלמן)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני פינקלמן
בעצמו חרדי. דני פינקלמן
צילום: דני פינקלמן
מומלצים