שתף קטע נבחר

ספר הזוהר ותורת הקבלה: הסודות שמאחורי "מטריקס"

רבנים שצפו ב"מטריקס" משוכנעים שהיוצרים שִלבו את סודותיה של תורת הקבלה ביצירה הקולנועית רבת הרבדים: "בתוך הסיפור הזה אתה מוצא במדויק את הדרך שבה ספר הזוהר מספר את הגאולה - ומה יהיה בה"

 

 

משיח, גאולה, ספר הזוהר: רבנים שצפו ב"מטריקס" משוכנעים שהיוצרים שִלבו את סודותיה של תורת הקבלה ביצירה הקולנועית רבת הרבדים. הטרילוגיה זוכת האוסקרים שנוצרה בשנת 1999, בכיכובו של קיאנו ריבס, נתפסת עד היום כיצירת מופת בעלת ערך פילוסופי רוחני עמוק.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

כמה עמוק? "מי שעשה את הסרט הזה רצה לספר לעולם שיש משיח", טוען הרב גדעון הולנד. "אז מה שהוא עשה זה הגניב את הסיפור מאחורה, מהצד... כביכול כסרט פעולה עם הרבה אקשן, אבל בתוך הסיפור הזה אתה מוצא במדויק את הדרך שבה ספר הזוהר מספר את הגאולה - ומה יהיה בה".

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 

הרב גדעון הולנד והרב דורון רוזיליו לקחו את "מטריקס" ברצינות רבנית ראויה, והם מעבירים שיחות תורניות על "מטריקס" וההשראה העמוקה שהוא שואב מספר הזוהר. "יש בחירה במטריקס, רק שהיא מאוד מזערית. בחירה מדומה", מדגימים השניים את אחת הפילוסופיות היהודיות הבאות לידי ביטוי בסרט.

 

"יש לי תלמיד שכבר לפני שנים אמר לי, 'הרב, אתה חייב לראות את זה", מספר הרב רוזיליו ל-ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית". "הוא התעקש, ורק כשראיתי – הבנתי למה הוא התכוון".

 

הגלובליזציה? זה ימות המשיח

הרב רוזיליו אומר עוד כי מועדוני הפריקים של "מטריקס" ברחבי העולם מכנסים אנשים "שמרגישים שיש כאן איזו תעלומה בלתי פתורה", כדבריו. "מבחינתנו, משיח זה לא קטע דתי פרופר. משיח זה גאולה פרטית וכללית של כל היקום, העולם צועד לקראת זה. אילמלא התפיסה הזאת, העולם צועד לקראת כליה".

 

הרב הולנד והרב רוזיליו: "הזוהר הקדוש בסרט הוליוודי - על פניו זה נשמע אולי הזוי, אבל זה מה שעושה את הדבר מרתק ומאוד מעניין" (צילום: אורות) (צילום: אורות)
הרב הולנד והרב רוזיליו: "הזוהר הקדוש בסרט הוליוודי - על פניו זה נשמע אולי הזוי, אבל זה מה שעושה את הדבר מרתק ומאוד מעניין"(צילום: אורות)

 

לדברי הרב הולנד, העולם חווה כיום "התעוררות פנימית חזקה מאוד. אתה רואה כל התנועות הירוקות, את הטבעונות, כולן פועלות לשמר את העולם שלא ייהרס. הגלובליזציה משמעותה להכניס את כל המציאות תחת יד אחת, וזה בסופו של דבר מה שיעשה המשיח, כדי שהעולם ייגאל מכל צרותיו ומכל גילויי הרוע שיש בו".

 

העיסוק בקבלה - תורת הסוד היהודית - איננו מובן מאליו בעולם החרדי שממנו מגיעים השניים. ולמרות זאת, הם מאמינים שזו הדרך להגיע לציבור רחב ככל שאפשר, ולפתוח את ליבו להיכרות עם יהדות אחרת ומסקרנת, המחברת בין אמנות לתורה. "הזוהר הקדוש בסרט הוליוודי - על פניו זה נשמע אולי הזוי, אבל זה מה שעושה את הדבר מרתק ומאוד מעניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
הרב הולנד צופה
צילום: אורות
מומלצים