שתף קטע נבחר

העליון הפך את ההחלטה: ראש העיר בת ים יישאר בתפקידו

כשנה לאחר שביהמ"ש המחוזי בת"א הורה לפסול את הבחירות לראשות העיר בת ים, קיבל ביהמ"ש העליון את ערעורו של יוסי בכר - וקבע כי הוא ימשיך בתפקידו. "הליך משמעתי או פלילי - לחוד, והליך של ביטול בחירות - לחוד"

 

 

ינואר 2015. בכר מצביע לראשות העיר בת ים (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
ינואר 2015. בכר מצביע לראשות העיר בת ים(צילום: עופר עמרם)

בית המשפט העליון קבע היום (ב') כי יוסי בכר יישאר בתפקידו כראש העיר בת ים. בכך הפך בית המשפט העליון את החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב באפריל בשנה שעברה, שפסל את הבחירות מינואר 2015 וקבע אז כי ההליך ייערך מחדש.

 

הבחירות המיוחדות לראשות העיר לפני שנתיים נערכו בעקבות הגשת כתב האישום נגד ראש העיר הקודם שלומי לחיאני, שהורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים. על התפקיד התמודדו אז בכר ואלי יריב. בתום ההתמודדות זכה בכר ב-50.6% מהקולות ואילו יריב קיבל 49.4% מהקולות. הפער בין השניים עמד על 491 קולות.

   

יריב עתר לבית המשפט המחוזי וביקש להורות על ביטול תוצאות הבחירות בטענה שנעשו מעשים פסולים במהלך הבחירות. יריב טען אז כי ימים ספורים לפני הבחירות נתן בכר הבטחה פסולה למאות בעלי עסקים בקניון בת ים שלא להעלות את הארנונה, בניגוד לצו הארנונה. כמו כן, המפסיד טען כי בכר ואנשיו התערבו בפעילות התובע העירוני לפני הבחירות והורו ב-20 מקרים שונים להקל בעונשים פליליים ולהפחית קנסות.

 

בית המשפט המחוזי החליט אז לבטל את הבחירות וקבע כאמור כי יש לערוך בחירות חוזרות לנוכח החשש להשפעה על התוצאות. בכר הגיש ערעור לעליון וטען כי ביטול בחירות הוא בבחינת "סעד קיצוני ונדיר שיינתן במשורה".

 

השופט ניל הנדל כתב בפסק הדין של בית המשפט העליון כי "השאלה מתי לבטל תוצאות של בחירות איננה שאלה קלה כל עיקר". הוא ציין עוד כי "אין להקל ראש בתקלות, בדרגות חומרה שונות, בהליך הבחירות. יש לשאוף כי הוא יהיה 'נקי' ככל שניתן. לפעמים ישנם ליקויים שעשויים לדרוש בדיקה, טיפול, הסקת מסקנות ואף פתיחת הליכים - במישורים אחרים. יחד עם זאת, הליך משמעתי או פלילי - לחוד, והליך של ביטול בחירות – לחוד".

 

בכר עצמו אמר בעקבות החלטת שופטי העליון כי "הצדק יצא לאור. בית המשפט אמר את דברו וקבע שבחירות עושים בקלפי. אני מודה לתושבי בת ים על התמיכה, האמון והאהבה שקיבלתי מהם לאורך כל הדרך ואני אמשיך להוביל את בת ים ולהצעיד אותה קדימה. אין לי ספק כי הציבור מבין שמדובר בתחבולה שקרית של עסקנים פוליטיים, שכבר שנים ארוכות מנסים בכל דרך להתיישב על כיסא ראש העיר, תוך שהם מטילים רפש ומכפישים מעל כל במה את העיר בת ים ואת תושביה". את בכר ייצגו עורכי הדין איתן הברמן, אורי הברמן ועודד רביבו.

 

עורך דינו של בכר, עו"ד עודד רביבו, מסר: "מדובר בפסק דין עקרוני וחשוב בדיני בחירות. בית המשפט העליון התווה את אמות המידה לביטול בחירות בישראל. נקבע שרק במקרים נדירים שבהם הוכח ליקוי היורד לשורש עניין וקשר סיבתי להשפעה על הבחירות - יש מקום לביטול הבחירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
ראש העיר בכר
צילום: עופר עמרם
מומלצים