שתף קטע נבחר

אלפים הפגינו בחיפה. השופטת: "לא ריאלי לרוקן את מכל האמוניה תוך 10 ימים"

עובדי עיריית חיפה, תלמידים ותושבים מודאגים הפגינו מחוץ לביהמ"ש כשדן בערעור של חיפה כימיקלים נגד ההחלטה לסגור את המכל. השופטת ביקשה מהנוכחים "להירגע", אך בחוץ, מי שנשאו שלטים עם הכיתוב "גם אני גר במעגל הפיצוץ" סירבו להשתכנע. החלטה תינתן בימים הקרובים

 

 

 

 

כ-3,000 בני אדם הפגינו הבוקר (יום א') מול בית המשפט המחוזי בחיפה, שדן בערעור שהגיש מפעל חיפה כימיקלים על החלטת בית המשפט לעניינים מקומיים, לסגור את מכל האמוניה. בית המשפט לעניינים מקומיים קבע כי המכל ייסגר בתוך עשרה ימים, מועד שחלף ביום שלישי האחרון, אולם בית המשפט המחוזי אפשר למפעל להמשיך ולפעול עד לערעור היום. מדובר בהפגנה הגדולה ביותר שהייתה בחיפה אי פעם בנוגע לאיכות סביבה. כבר בתחילת הדיון אמרה השופטת, תמר שרון נתנאל, כי על הנוכחים "להירגע", כיוון שלדבריה "בסופו של הדיון היום אני לא אגיד שצריך לרוקן את המכל תוך עשרה ימים. זה לא ריאלי". לדבריה, החלטה תינתן בימים הקרובים.

 

"אנחנו אומרים 'די' למכל הזה", צעקו המפגינים. "הגענו כדי שיעפו את כל המפעלים הפטרוכימיים", צעקה אחת המפגינות. "אנחנו חולים בסרטן!", התריעה. אחר אמר: "אנחנו אומרים די למחדל הזה". גם מבית הספר הראלי הגיעו תלמידים. "אני אוהב את העיר, אני רוצה להמשיך לחיות פה, אבל לא נוכל לעשות זאת אם המכל יישאר", אמר אחד מהם. "העם דורש אמוניה לגרש", המשיכו לצעוק המוחים ברקע.

 

הפגנה מול בית המשפט בחיפה  (צילום: עיריית חיפה) (צילום: עיריית חיפה)
הפגנה מול בית המשפט בחיפה (צילום: עיריית חיפה)

בדרך קיימו עובדי עיריית חיפה תהלוכה. החל משעה 8:30 נסגרו לתנועה הכבישים בדרך מבניין העירייה לכיוון בית המשפט. בין הכבישים שבהם צפו שיבושים: חסן שוקרי, שפירא, ביאליק, מעלה השחרור, ואדי סליב, שיבת ציון והרב מרכוס. הכבישים ייפתחו על פי התקדמות הצועדים. בין המפגינים בחיפה גם מחברי הדו"ח בעניין האמוניה ובראשם פרופ' אהוד קינן וזוכה פרס הנובל, פרופ' דן שכטמן.

 

אולם הדיונים בבית המשפט מלא מפה לפה, לאחר שהשופטת אפשרה לארגון צלול ולהתאחדות התעשיינים להצטרף כצדדים לתביעה. בין הבאים, מחברי הדו"ח על סיכוני מכל האמוניה וכן ראשי הערים יונה יהב מחיפה וחיים צורי מקריית מוצקין.


 (צילום: עיריית חיפה) (צילום: עיריית חיפה)
(צילום: עיריית חיפה)

 

מכל האמוניה בחיפה  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מכל האמוניה בחיפה (צילום: AFP)

 

כמו כן, מועצת התלמידים והנוער הארצית השביתו לארבע שעות את הלימודים בחטיבות הביניים ובתיכונים בחיפה, בקריית אתא, בקריית מוצקין, בקריית ביאליק, בקריית ים, בנשר, בטירת כרמל ובמועצה האזורית זבולון. הלימודים החלו בשעה 12:00. השביתה נועדה לאפשר לתלמידים להשתתף בהפגנה. בסך הכול ישבתו 33,210 תלמידים. חנן יזדי, יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, אמר: "מכל האמוניה הוא פצצת זמן מתקתקת. אסור לנו לתת לסכנה הכבירה הזאת להמשיך לשכון בלב לבו של אזור המאוכלס בתושבים רבים. בני הנוער במדינת ישראל קוראים לסגירת מכל האמוניה במיידי".

 

נוי קריאף, יו"ר מועצת התלמידים והנוער של מחוז חיפה, אמרה: "מכל האמוניה מסכן ומאיים על מאות אלפי אזרחים הגרים ברשויות שונות כאן במחוז חיפה. אני קוראת לבני הנוער לשאול את השאלות הקשות, ליצור שיח, להיות מעורבים בצורה פעילה ולצאת להפגין בעד הוצאת מכל האמוניה מחיפה". 

שביתה ל-4 שעות. בית ספר שיפמן בטירת הכרמל (צילום: יעל אשכנזי) (צילום: יעל אשכנזי)
שביתה ל-4 שעות. בית ספר שיפמן בטירת הכרמל(צילום: יעל אשכנזי)

שביתה גם בבית ספר אורט מוצקין בקריית מוצקין (צילום: בן ברחד) (צילום: בן ברחד)
שביתה גם בבית ספר אורט מוצקין בקריית מוצקין(צילום: בן ברחד)

מכל האמוניה עלה לאחרונה לכותרות לאחר פרסום דו"ח המומחים מהטכניון שקבעו כי קיים סיכון חמור בהמשך פעילותו של המכל שלא עבר ביקורת ראויה להערכתם מאז הוקם לפני 30 שנה. כמו כן, נטען בדו"ח כי ספינת האמוניה שמגיעה למלא את המכל אחת לחודש היא נקודת תורפה ששקולה מבחינה ביטחונית לחמש פצצות אטום.

 

המומחים התריעו כי תקלה או פגיעה באונייה המובילה אמוניה למפרץ חיפה עלולה להביא למאות אלפי נפגעים, רובם הרוגים. חוות הדעת נכתבה בידי פרופ' אהוד קינן, מהפקולטה לכימיה בטכניון (לשעבר דיקן הפקולטה). היא נמצאת בידי עיריית חיפה כבר יותר מחצי שנה. המדינה דוחה את המסקנות העולות מחוות הדעת של קינן.

 

בחוות הדעת נכתב בין השאר: "כדי להפיל את מגדלי התאומים בניו יורק לא הזדקקו המחבלים לעשרות טונות של חומרי נפץ תקניים, אלא מימשו את פוטנציאל ההרס הגלום במטוס נוסעים ענק, עמוס בדלק, שנע במהירות גבוהה. מזכ"ל ארגון החיזבאללה צדק לחלוטין לגבי פוטנציאל ההרס הטמון במכל האמוניה ואף יותר מכך - באוניית האמוניה".


פורסם לראשונה 26/02/2017 07:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן כהן
מפגינים בחיפה
צילום: ראובן כהן
מומלצים