שתף קטע נבחר

השיטה של יצחק להתמודדות עם תסכול, כאב ובדידות

יצחק ישראל שמרון פיתח את "ניצחתי ואנצח" - שיטה להתמודדות עם תסכול, כאב ובדידות שביסס על ניסיון חייו. איך היא פועלת ולמי היא מתאימה?

לא בכדי נעדר מהכתבה צילום של המרואיין. יצחק ישראל שמרון, מייסד "המדרש לפנימיות הנשמה", ביקש להביא את דבריו מבלי לפרסם את תמונתו. "אני רוצה שיתעמקו רק בתורה שלי ובפנימיותי ולא במראה החיצוני שלי", הדגיש.

 

סיפורו האישי יכול לשמש השראה למלודרמה טלוויזיונית, אבל יובא כאן בעיקר בנקודות ההשקה לעיסוקו כראש מדרשה לאנשים שמחפשים דרך באמצעות תהליך רוחני־פנימי. המדרשה פועלת בשיטת "ניצחתי ואנצח", ששמרון פיתח בהתבסס על ניסיון חייו.

 

חיפשתי את הזהות הפנימית שלי

הוריו של שמרון (48) התגרשו כשהיה בן שנה והוא גדל בבאר־שבע עם אמו וסבתו. "יום אחד, כשהייתי בן שש וחצי, אמא אמרה לי: 'אבא מחכה לך בחוץ' ודחפה לידי מזוודה. בכיתי: 'טוב לי איתך ואני לא רוצה ללכת' אבל היא הוציאה אותי החוצה, שם חיכה אבא שלי ואמר: 'אני לוקח אותך למקום יותר טוב'", הוא נזכר.

המקום "היותר טוב" היה מוסד דתי־חרדי בירושלים. "פתאום מצאתי את עצמי עם ילדים שרובם ממשפחות הרוסות, מתפלל תפילות שלא ידעתי, שומר שבת, לובש ציצית ומתחיל להתחבר להוויה רוחנית חדשה. היה קשה מאוד, אבל לא הייתה לי ברירה והתחברתי", הוא אומר.

 

בגיל עשר העביר אותו אביו לפנימייה חילונית בחיפה ונגרם לו הלם נוסף. בשבת בבוקר, במקום ללכת לבית הכנסת כהרגלו, הועלה על אוטובוס שהוביל את ילדי הפנימייה לים. "כל הדרך דיברתי עם הקב"ה, ביקשתי סליחה, הסברתי שאני ממשיך לאהוב אותו ושהוא נשאר החבר הכי טוב שלי", מספר שמרון. "עם זאת, לא הבנתי מה הקב"ה רוצה ממני והתחילו אצלי שאלות קיומיות: מה הזהות הפנימית שלי? איפה אני? למה אני עובר את כל הדברים הקשים האלה? האם מדובר בעונש ואם כך, מהו התיקון שלי?".

 

סאת ייסוריו לא מלאה. בגיל 14 הוצא מהפנימייה והועבר למשפחה אומנת, "ואז התחלתי בעצם את מלאכת התיקון הפנימי שלי, שהצריכה תעצומות נפש רבות", הוא אומר. את העזר־כנגד למלאכת התיקון שלו מצא בנורית, בת כיתתו בתיכון. "התחלתי איתה תהליך פנימי של שחרור מהמשברים, הכאבים והחסרים שחוויתי, איתה למדתי מהי אהבה, מהו חיבוק, מה הם יחסי אנוש מתוקנים". הם נישאו בגיל 19, כששירת בצבא, ואחרי שנים של ציפייה נולדו תאומיהם, בן ובת.

בשנים שבהן עסק בתיקון עצמי, התפרנס שמרון מעבודה בחברת ביטוח וסייע בהתנדבות לאנשים שחיפשו תיקון לחייהם. לפני 16 שנים פתח בתל־אביב את "המדרש לפנימיות הנשמה", שאליו מגיעים בקביעות תלמידים נאמנים ואנשים שמחפשים סיוע רוחני.

 

באילו כלים אתה משתמש?

"בכישוריי הטבעיים ובכלים שקיבלתי מההתמודדות עם הקשיים שלי, אבל לא רק באלה. מגיל צעיר התעמקתי בכתבי הבעל שם טוב. התחברתי אליו בגלל סיפור חייו, יתמותו המוקדמת והדרך שעבר. נפשי נקשרה בנפשו. משינון כתביו התחילה צמיחתי הרוחנית. בהמשך התעמקתי גם בתורתו של רבי נחמן מברסלב ומהכל יחד יצרתי את שיטת 'ניצחתי ואנצח'".

 

מהי השיטה?

"דרך לתיקון ולתהליך רוחני־פנימי שאני מעביר לאנשים בשיעורים קבוצתיים ובפגישות פרטיות. בעזרתה לומדים איך להתמודד עם תסכול, כאב ובדידות, עם חסרים וחסכים, עם תחושות של 'אני לא שווה' ושאלות 'למה זה קורה לי?' ועוד. כשאדם אומר לי: 'אף אחד לא יכול להבין אותי', אני זה שיכול להבין, כי אין דרך שהקב"ה לא העביר אותי בה, כדי שאוכל לתת מענה לאחרים".

 

שיעוריו של שמרון במדרש לפנימיות הנשמה לוקטו לספרים שיצאו לאור במהדורות מהודרות לגברים (בכריכה לבנה) ובהמשך התפרסמו "ליקוטי ניצחתי ואנצח", "שמע תפילתי לבת ישראל" ו"הלל לבת ישראל" במהדורה מיוחדת לנשים (בכריכה ורודה). "בהתחלה הוצאו לאור הספרים בלשון זכר, עד שמישהי באה אליי בדמעות וביקשה אותם בלשון נקבה, כדי שייגעו בה ברמה אישית", הוא מסביר.

 

מה יש בספרים?

"הספר הגדול הוא אוסף של כל הדברים שלימדתי והאימונים האישיים שהעברתי, כדי לעזור לאנשים למצוא את התשובות בעצמם. ב'הלל' יש אמרות מחזקות לקריאה בכל עת שמרגישים צורך בחיזוק. ב'שמע תפילתי' מרוכזות תפילות שחיברתי, איך לפנות לקב"ה בהתנסחות פשוטה וקלה".

 

הספרים והשיעורים שלך מיועדים רק לדתיים?

"ממש לא. הם פונים לדתיים וחילוניים שמחפשים דרך ותיקון ומרגישים צורך לעבור תהליך רוחני־פנימי".

 

הכתבה התפרסמה במגזין "לאשה"

 


 פורסם לראשונה 10/03/2017 08:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
להתמודד עם כאב ותסכול
צילום: Shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים