שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שר היוגה, שרת האושר: המשרדים המוזרים
  בלבנון מכהן גבר כשר לענייני מעמד האישה, להודו יש שר לנטורופתיה והומיאופתיה, בצפון קוריאה אחותו של קים היא שרת התעמולה ובסעודיה פורסמה השבוע תמונת מועצת נשים ראשונה - בלי נשים. אחרי חסימת שרת המשפחה הטורקית בהולנד: משרדי הממשלה שלא חשבתם עליהם

   

  יוגה בהובלת ר"מ הודו. מינה גם שר יוגה

  יוגה בהובלת ר"מ הודו. מינה גם שר יוגה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  משרד הסעד כבר מזמן לא קיים בארץ, גם שר הדואר ושר הקיצוב והאספקה סיימו את תפקידם לפני שנים רבות. למשרד לשיתוף פעולה אזורי כבר התרגלנו, ואפילו הבדיחות על שר החלל הסתיימו. אבל בעולם עדיין יש לא מעט משרדים מוזרים, מי פחות ומי יותר.

   

  אחד מאותם משרדים תפס את הכותרות בשבוע האחרון, עם חסימת דרכה של שרת המשפחה הטורקית בהולנד, בשיא המשבר הדיפלומטי בין המדינות. השרה פאטמה בטול סייאן קאיה, העומדת בראש משרד המשפחה ומדיניות הרווחה, ממונה למעשה גם על הדאגה לזכויות הנשים. היא הגיעה השבוע לרוטרדם ברכב לאחר שנמנע משר אחר לטוס להולנד – אבל נבלמה והוחזרה לגבול גרמניה.

  שרת המשפחה הטורקית. נחסמה בהולנד (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  שרת המשפחה הטורקית. נחסמה בהולנד(צילום: MCT)

  ראש ממשלת הודו מודי מוביל יוגה המונית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  ראש ממשלת הודו מודי מוביל יוגה המונית(צילום: רויטרס)

  משרד המשפחה אמנם נדיר יחסית בעולם, אבל נדיר ממנו הוא משרד היוגה. ב-2014 ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי הקים משרד ממשלתי לקידום היוגה והרפואה ההודית. שירפאד נאיק, ששימש כשר התרבות והתיירות, מונה לשר הראשון ל-AYUSH (חיים בהינדית) – ראשי תיבות של רפואה הודית, יוגה, נטורופתיה, אונני, סידהה והומיאופתיה.

   

  ביוני 2015, למרות מחאות של אזרחים מוסלמים, הודו חגגה לראשונה את יום היוגה. יותר מ-35 אלף עובדים, סטודנטים ואזרחים אחרים השתתפו באירוע היוגה ההמוני, ראש הממשלה מודי הוביל אותם בניסיון להיכנס לספר השיאים של גינס – ולהתמתח תוך כדי.

   

  השרה הצעירה לענייני צעירים

  הקבינט של איחוד האמירויות הוא משכנם של כמה ממשרדי הממשלה המוזרים – והאופטימיים – ביותר. אשתקד מונתה לראשונה במדינה שרת אושר. "אושר זו עבודה רצינית, התפקיד המרכז של הממשלה הוא לגרום לאושר", אמרה השרה עהוד א-רומי. היא עודדה את התקשורת לפרסם יותר סיפורים חיוביים, והסבירה שכשהאנשים אופטימיים הם יעילים ויצירתיים יותר.

   

  מה הייתם עושים אם הייתם שר האושר?    (צילום: אבי חי ואלי סגל)

  מה הייתם עושים אם הייתם שר האושר?    (צילום: אבי חי ואלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  שרת האושר של איחוד האמירויות. "אושר זה דבר רציני" (צילום: AP) (צילום: AP)
  שרת האושר של איחוד האמירויות. "אושר זה דבר רציני"(צילום: AP)
  משטרת האושר בדובאי ()
  משטרת האושר בדובאי

  במסגרת המהפכה בממשלה בפברואר מונתה גם שרה לענייני סובלנות, לובנא בינת אחלד אל-קאסמי. עוד תפקיד מהפכני הוא המשרד לענייני העתיד, בראשו עומד מוחמד בן עבדאללה אל-קרקאווי. בנוסף, מכהנת בממשלה של הנסיכות השרה הצעירה בעולם, שאמה א-מזרוי, בת 23. לא במפתיע, היא האחראית על המשרד לענייני צעירים.

   

  גם השכנה הגדולה רוצה לחזק את הנשים, שעדיין לא מורשות לנהוג. לכן, השבוע החליטו במחוז קסים בסעודיה על הקמת מועצת נשים, הראשונה מסוגה בממלכה. המטרה המוצהרת הייתה הענקת אפשרויות רבות יותר לנשים, במדינה שנמצאת עמוק בתחתית מבחינת זכויות הנשים. הייתה רק בעיה אחת - בתמונה שפורסמה מהפגישה הראשונה של מועצת הנשים לא נראתה אישה אחת, אלא 13 גברים. עירוב בין נשים לגברים אסור בתכלית האיסור בסעודיה, ולא במפתיע תמונת הגברים של מועצת הנשים הפכה ויראלית.

   

  אושר לאומי גולמי

  לבנון אמנם נחשבת למובילה בעולם הערבי בזכויות הנשים, אבל גם שם זעמו לאחרונה בעקבות אירוניה דומה. ג'אן אוגאסביאן, איש צבא בעברו וגבר כמובן, מונה בדצמבר האחרון לתפקיד השר לענייני מעמד האישה. "מפאת המחסור בנשים בלבנון מינו את ג'אן לשר לענייני נשים", עקץ אופוזיציונר סורי הגולה בלונדון.

   

   

  בהוטן. דואגת לאושר של האזרחים (צילום: getty images) (צילום: getty images)
  בהוטן. דואגת לאושר של האזרחים(צילום: getty images)
   

  משרד האושר אינו המצאה של איחוד האמירויות. ב-2013 מינה נשיא ונצואלה ניקולס מדורו סגן נשיא לאושר חברתי, ובאותה שנה באקוודור הסמוכה מונה כוכב טלוויזיה בעבר, פרדי אלרס, לשר ל"בואן ויויר", בתרגום חופשי - השר לחיים טובים. אבל גם הם לא אחראים לתקדים.

   

  כבר ב-1972 הציע מלך בהוטן הקמת מדד "אושר לאומי גולמי" כתחליף למדדים הכלכליים כתל"ג (תוצר לאומי גולמי). בעקבות זאת, הוקמה בממלכה הקטנה בהרי ההימלאיה נציבות האושר הלאומי הגולמי, שאחראי על סקירת האושר במדינה. הממשלה משתמשת במידע שנאסף על ידי הנציבות לקבלת החלטות. ב-2008 אף מונה בבהוטן "מזכיר אושר לאומי גולמי". תאילנד הלכה בעקבות בהוטן וייסדה אשתקד מדד דומה, ובאיחוד האמירויות הודו כי מדד זה היה הרקע להקמת משרד האושר.

   

  ממשלת חוק וסדר

  כל אלו דוגמאות שניתן להגדירן כחיוביות למשרדי ממשלה מוזרים, אבל דוגמאות מהעבר ומההווה מראות את הפן העגום של משרדים ביזאריים. ב-1988, לאחר שחונטה צבאית השתלטה על מיאנמר (לשעבר בורמה), היא כינתה את עצמה המועצה להשבת חוק וסדר למדינה. רק תשע שנים אחר כך הבינו אותם אנשי צבא כי השם לא משרת אותם, ושינו את השם הרשמי של הממשלה ל-מועצה לשלום ופיתוח. רק ב-2015 התקיימו סוף-סוף בחירות דמוקרטיות במדינה.

  אחותו של קים ג'ונג און. הממונה על התעמולה (צילום: AP) (צילום: AP)
  אחותו של קים ג'ונג און. הממונה על התעמולה(צילום: AP)

  שם אירוני נוסף, הפעם למשרד ממשלתי, מגיע מצפון קוריאה – המדינה המבודדת בעולם. ב"ניו יורק טיימס" נכתב כי על פי המדינה הקומוניסטית, הרודן קים ג'ונג און המציא את ההמבורגר והחדיר 11 כדורים לגומה במכה אחת בפעם הראשונה ששיחק גולף, ולכן זה כנראה לא מפתיע שיש לה משרד לענייני תעמולה. והיא גם מכנה אותו כך.

   

  בניגוד למדינות שקוראות למשרדי ממשלה שכאלו "משרד ההסברה", פיונגיאנג מכנה אותו בפשטות - מחלקת התעמולה. ביולי 2015 מינה קים ג'ונג און את אחותו, קים יו ג'ונג, להוביל את אותו משרד. משרדי תעמולה זכורים ממשטרים אפלים כגרמניה הנאצית (שם יוזף גבלס שימש כשר התעמולה) וברית המועצות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים