שתף קטע נבחר

הטרנסג'נדרית סירבה לתת גט: "אני לא גבר"

שתי נשים נכנסו לאולם הדיונים בבית הדין הרבני: ע' שהייתה גבר - וג' שביקשה להתגרש. מדובר ככל הנראה בטרנסג'נדרית הראשונה שמתגרשת במערכת השיפוט הרבנית, ובשל מגדרה היא סירבה לתת את הגט בטענה: "אני אישה - אני לא נותנת גט"

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

בבית הדין הרבני חשבו שכבר ראו הכל – עד שלאולם הדיונים הגיעו שתי נשים: ע' - גבר לשעבר, וג' – האישה שהייתה נשואה לו כדת משה וישראל, וגידלה איתו ילדים משותפים. לפני כשנה עבר ע' ניתוח לשינוי מין והפך לאישה, ובעקבות כך נפרדו בני הזוג. אלא שכדי להתגרש רשמית ולאפשר לג' להתחיל חיים חדשים, היא נדרשה לשוב ולהתייחס לעצמה כגבר, כדי שתוכל לתת לג' גט – וזה כבר לא היה כל כך פשוט.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

מדובר ככל הנראה בטרנסג'נדרית הראשונה שמתגרשת במערכת השיפוט הרבנית, והבילבול זועק כבר מפרוטוקול הדיון: ראש ההרכב בבית הדין הרבני האזורי בחיפה, הרב דניאל אדרי, תהה בתחילה מדוע בפרטי התיק לא מופיעים "בן זוג" ו"בת זוג", כפי שהוא רגיל. בהמשך הבהיר: "בכל מקום בו בית הדין משתמש במילה גבר או בעל - הכוונה לע', שהיום נחשבת נקבה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לאחר שהדיין שאל את השתיים על הסיבות שהביאו לפירוד והתרשם כי אין סיכוי ל"שלום בית", הוא ביקש לקבוע מועד לסידור גט. אלא שאז טענה ע': "אני לא גבר. גבר נותן גט. אני אישה - אני לא נותנת גט".

 

"על פי ההלכה את גבר"

ג', שחששה להישאר עגונה, ביקשה לבטל את הנישואין במקום להתגרש, אך הרב אדרי הבהיר כי ההלכה איננה מאפשרת זאת. לדבריו, אם ע' לא תיתן גט כגבר היא תיחשב לסרבנית, ועלולה למצוא את עצמה במעצר. הדיון נפסק והצדדים יצאו מהאולם, וכשהתחדש והשתיים חזרו - פרץ ביניהן עימות.

 

הדיין שאל האם מאז הניתוח קיימו השתיים יחסי מין. ע' טענה שכן, אך ג' הכחישה והטיחה בה: "שקרנית, לא נגעתי בך, תתביישי לך. את חיה בבית שלי עם אישה כשאני נשואה לך". גם כשנשאלו איך הילדים מקבלים את השינוי, ג' ענתה "קשה מאוד", ואילו ע' השיבה: "בסדר גמור. הבן שלי קעקע על היד שלו 'אמא יש רק שתיים'".

 

הדיין סיכם: "הבעל מסרב ליתן גט בטענה שהינו אישה. אף על פי שנעשה שינוי מין והינו היום לדבריו אישה, על פי ההלכה הינו איש וחייב ליתן גט כדי לפטור את אשתו מהנישואין. האישה עומדת ובוכה ומייחלת לקבלת גיטה, הבעל מסרב ואומר שיגיע עם זה לתקשורת, לממשלה, לכנסת ואף לבג"ץ".

 

 

"אני רוצה להבין מה הטקס הזה, הגירושין", ביקשה ע'. הרב אדרי הסביר: "על פי ההלכה את גבר, ואת צריכה לתת לה גט כדי שתוכל להתחתן". ע' טענה כי ג' היא בכלל לסבית, ואמרה: "יש לי ברכב ספר ילדים שהיא חיברה, ובו היא כותבת שהיא נשואה באושר לאישה הטרנסג'נדרית שלה". ג' ענתה: "אני אתחתן עוד שנה עם גבר - את תראי".

 

בשלב מסוים ע' התרצתה לתת גט, אך תוך כדי התהליך הבינה שההתייחסות אליה בו תהיה בלשון זכר – ונסוגה. "אתם חיים בחשכת ימי הביניים", הטיחה בבית הדין. רק לאחר שהוזהרה שוב כי הדבר עלול להיחשב כסרבנות, ולהוביל לסנקציות שונות שיוטלו עליה, כולל מאסר - היא ניאותה להתייחס לעצמה לרגע כאל גבר, ולגרש את ג'.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
חשבו שכבר ראו הכל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים