שתף קטע נבחר

אסד מרגיש ביטחון: S-200 לעבר מטוסי צה"ל

מטרת תקיפת חיל האוויר בשטח סוריה הייתה כנראה נשק אסטרטגי לחיזבאללה - ייתכן שטילי סקאד D לטווח של 700 ק"מ. התגובה הסורית - ירי טילי נ"מ שלעבר אחד מהם שוגר טיל חץ - מראה את חשיבות הנכס שהותקף, מבשרת רעות ומעלה את הסכנה להתלקחות

 

 

 

חיל האוויר התכוון לפגוע בנשק אסטרטגי של חיזבאללה , אסד שמרגיש ביטחון עקב הגיבוי הרוסי שיגר לראשונה טילי SA-5, שמוכר גם בשם S-200, לעבר מטוסי חיל האוויר: ניתן להעריך כי נשק אסטרטגי שחיזבאללה ניסה להעביר הוא שהותקף הלילה על ידי מטוסי חיל האוויר בשטח סוריה.

 

בצפון סוריה נמצא מפעל SERC ליד העיירה א-ספירה, מדרום-מזרח לחלב, שהיה בידי דאעש ונכבש מחדש. שם מייצרים את טילי סקאד-D שהטווח שלהם הוא 700 ק"מ. ייתכן שזו הייתה מטרת תקיפת צה"ל - פגיעה בטילים ארוכי טווח. יש נטייה לאיראנים וגם לחיזבאללה לקבל את הנשק מייצור סורי, בין אם מדובר בסקאדים או בטילי פתח 110.

שרידי ה-SA-5 בשטח ירדן ()
שרידי ה-SA-5 בשטח ירדן

הבוקר בכפר ענבה, שם נמצאו שרידי הטיל ()
הבוקר בכפר ענבה, שם נמצאו שרידי הטיל

התגובה הסורית הייתה כשהמטוסים כבר היו בשטח ישראל, ולראשונה באמצעות SA-5 - טיל נגד מטוסים רוסי שלאחרונה קיבלו הסורים את הדגם העדכני שלו. יתרונו הגדול הוא האפשרות ליירט בגבהים ובטווחים של מאות קילומטרים, אך הוא אינו חדיש כמו ה-S-400 או ה-S-300. עקב העובדה שזהו טיל גדול יחסית, טיל חץ הוא ששוגר לעברו. בפעם הקודמת שבוצע ירי נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר, בספטמבר 2006, זה לא היה באמצעות SA-5.

 

ירי ה-SA-5 הוא שינוי מדיניות מצד המשטר הסורי. נשיא סוריה בשאר אסד מרגיש ביטחון בגיבוי הנוכחות הצבאית הרוסית, הניצחון בחלב והנשק האסטרטגי המעודכן שסופק לו - והתגובה קשורה כנראה גם לכך שהותקף נכס שחשוב לו. אסד מרגיש על הסוס, וגם יודע שישראל לא תשתולל בתגובה, לנוכח הימצאות הכוחות הרוסיים, גם בסמוך למקום שכנראה הותקף.

מטוסי F-15 תקפו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מטוסי F-15 תקפו(צילום: EPA)

טילי S-200 נורו לעברם (צילום: AP) (צילום: AP)
טילי S-200 נורו לעברם(צילום: AP)

והחץ יירט ()
והחץ יירט

שיגור הטילים הללו, שנעשה כשמטוסי ישראל כבר רחוקים משטח סוריה, מבשר רעות ומעיד על עלייה בנפיצות ובמתיחות. למעשה, שיגור כזה לאחר תקיפה בתוך שטח סוריה עלול להוביל לכך שכל התנגשות תתפתח למלחמה.

 

ביום שבת האחרון פרסם העיתון הכוויתי "אל-ג'רידה" כתבה תחת הכותרת "איראן בונה מפעלי אמל"ח ורקטות בלבנון". בכתבה צוטט אחד מסגניו של מפקד משמרות המהפכה שהגיב על דברים שאמר שר ההגנה האיראני לפני ימים ספורים כי ביכולתו של חיזבאללה לייצר רקטות שיפגעו בכל שטח ישראל. לפי גורם שצוטט בכתבה, במפעל מיוצרות רקטות שמגיעות לטווח של יותר מ-500 ק"מ, ביניהן טילי קרקע-קרקע, קרקע-אוויר, טילי טורפדו, מטוסי ריגול ללא טייס ועוד.

 

הדרמה הלילית נחשפה לאחר שאזעקה חריגה הופעלה הלילה בשעה 2:43 בבקעת הירדן ואחריה הדי פיצוצים שנשמעו גם באזור ירושלים. כעבור כמה שעות הסבירו בצה"ל את הסיבה לכך - התקיפה בסוריה, ירי טילי הנ"מ לעבר המטוסים ושיגור טיל החץ אל אחד מאותם טילי נ"מ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים