שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "ניו יורק טיימס": זו מערכת כיפת ברזל שהוצבה בגולן

  לפי הפרסום, זה חלק ממערכת כיפת ברזל ליירוט טילים ברמת הגולן כפי שצולמה ביום שישי. אתמול יירטה מערכת חץ טיל נגד מטוסים שירתה סוריה בעקבות תקיפת חיל האוויר

   

  מערכת כיפת ברזל ברמת הגולן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  מערכת כיפת ברזל ברמת הגולן(צילום: EPA)

   

  "ניו יורק טיימס" פרסם בסוף השבוע תמונה של חלק ממערכת כיפת ברזל ליירוט טילים, כפי שצולמה ברמת הגולן אתמול (יום ו').

   

  בחודש ספטמבר נרשם היירוט הראשון של כיפת ברזל בצפון הרמה. המערכת הופעלה פעמיים בעקבות ירי מסוריה לעבר רמת הגולן. איש לא נפגע ולא דווח על נזק.

   

  בסוף השבוע נורו טילי נ"מ מכיוון סוריה לישראל, לאחר שמטוסי חיל האוויר כמה מטרות בסוריה, ולפי דיווחים ערביים היעד היה נשק אסטרטגי לחיזבאללה. טיל חץ של מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר שוגר לעבר אחד מטילי הנ"מ. מדובר צה"ל נמסר כי לא נשקפה סכנה לכוחותינו ולאזרחי מדינת ישראל.

   

  כתוצאה מפעילות זו, נשמעו אזעקות באזור הבקעה. במקביל תושבים דיווחו על פיצוצים חזקים שנשמעו באזור מודיעין, ירושלים והשומרון. האזעקה נשמעה ביישובים ארגמן, בקעות, חמדת, חמרה, מחולה, מכורה, משכיות, רועי, רותם, שדמות מחולה, גתית, יפית ומשואה. כשעה לאחר הישמע האזעקות קיבלו תושבי הבקעה הודעה שבה נכתב כי "ניתן לחזור לשגרה ולצאת לעבודה".

   

  לפי דיווחים ערביים, המטרות שתקפו מטוסי חיל האוויר היו מערכות נשק מתקדמות שיועדו לחיזבאללה, ככל הנראה נשק אסטרטגי. לאחר התקיפה, כשמטוסי חיל האוויר כבר היו בדרכם בחזרה לבסיסם, זיהו המכ"מים של חיל האוויר שיגור טילי נ"מ סורים, ככל הנראה טילי SA-5, לכיוון מטוסי הקרב. מבדיקות ראשוניות בצה"ל, בשום שלב מטוסי הקרב לא היו בסכנה והמרחק בין טילי הנ"מ למטוסים היו רב. 

   

  בצה"ל זיהו שטילי הנ"מ בדרכם ליפול בשטח ישראל, ולכן הוחלט לשגר לעברם את טיל החץ, מחשש שייפלו בתחומי יישוב ישראלי. זו הפעם הראשונה שמערכת הביטחון מאשרת לפרסם ניסיון יירוט מבצעי של מערכת החץ. האזעקה שהופעלה בבקעה נבעה מנפילת שאריות היירוט באזור. כך או כך, יירוט טילי הנ"מ גרם לחשיפת הפעולה ההתקפית של צה"ל הלילה בסוריה, באופן חריג, פעולה שבדרך כלל נותרת במרחב העמימות וההכחשה הישראלית.

   

  לפי דיווחים ערביים לא מאומתים, התקיפה בוצעה באזור הרי אל-קלמון המערביים, קרוב לגבול לבנון, אזור שכבר הותקף בעבר. אין זו הפעם הראשונה שסוריה מנסה לירות טילי נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר. בספטמבר 2016 הסורים אף טענו כי הפילו כלי טיס של חיל האוויר, ובצה"ל הכחישו זאת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים