שתף קטע נבחר

בדיקה: הערים הצומחות במהירות - ואלו שלא

בזמן שברשויות חותמים על הסכמי בנייה לשנים הקרובות, בדיקה שערך אתר מדלן עבור ynet מגלה גידול מרשים בחלק מהערים - בהן באר יעקב, אשר הכפילה את גודלה ב-6 שנים בלבד. דווקא בערי הצפון נרשם קיפאון בבניית דירות חדשות. ומה המצב בעיר שלכם? צפו במפה האינטראקטיבית

המחסור בדירות מוביל לעליות המחירים המתמשכות - אולם בשנים האחרונות ערים מסוימות דווקא הגדילו את היצע הדירות החדשות בתחומן בצורה משמעותית. סקירה מיוחדת שערך אתר מדלן ל-ynet מגלה: בעוד שרוב הערים המרכזיות בארץ קפאו מבחינת בנייה, ערים אחרות הגדילו את כמות הדירות - חלקן בשיעור של למעלה מ-50%.

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

הלמ"ס: שיא של 20 שנה בדירות בבנייה ב-2016

 

היישוב המוביל בשיעור הדירות החדשות הוא באר יעקב - אשר הכפיל את מספר הדירות בשטחו מאז 2010, בעקבות הקמתן של שלוש שכונות חדשות: צמרות המושבה, פארק המושבה ותלמי מנשה הצעירה. לפי נתוני אתר מדלן, החל משנת 2010 כ-97% מסך הדירות החדשות שנמכרו בבאר יעקב היו בשלוש השכונות האלה.

 

מפת הנדל"ן האינטראקטיבית המצורפת מציגה את שיעור הגידול בערים ברחבי הארץ, תוך פילוח המחירים הממוצעים בכל עיר. הצבע הכחול במפה מעיד על מחיר נמוך מהמחיר הממוצע ואילו הצבע האדום מעיד על מחיר גבוה מהממוצע. ככל שהצבעים כהים יותר - כך המחירים מתרחקים מהממוצע.

 

הקלקה על כל יישוב מצביעה על רמות המחירים בתוך כל שכונה. עם ההקלקה, יופיעו נתונים בצדה הימני של המפה בנוגע למחירי עסקאות הנדל"ן שבוצעו בשכונה. הקלקה על האייקונים בצורת הבתים בצבע חום מציגה את שיעור הגידול בהיצע הדירות בערים שנבדקו.

 

לצפייה בגודל מלא לחצו כאן או על המפה - לצפייה בשיעור הגידול בבניית דירות חדשות לחצו על האייקונים החומים:

 


 

בראש העין, בנייה מאסיבית בשכונה החדשה פסגות אפק הביאה לזינוק של כ-50% במספר הדירות בעיר בתוך כשש שנים בלבד. מעניין לציין כי לצד העלייה בהיצע הדירות החדשות, לפי נתוני לוח הדירות במדלן, מספר המודעות של דירות יד שניה למכירה ביתר השכונות בעיר עלה גם הוא.

 

גם ביבנה הוקמה בשנים האחרונות שכונת ענק חדשה, שכונת יבנה הירוקה (נאות רבין) הממוקמת בדרום העיר, שהביאה לעלייה של כ-45% במספר הדירות בעיר. בגני תקווה מספר הדירות בעיר עלה בכשליש לאור בנייה משמעותית בצפון העיר, ובעפולה נרשם שיעור גידול משמעותי של כשליש מ-2010 - הודות לבנייה חדשה בשכונת רובע יזרעאל.

 

עוד לפי הבדיקה, נמצא שהערים שרשמו שיעור גידול כמעט אפסי במספר הדירות מתרכזות בפריפריה הצפונית. העיר צפת רשמה גידול בשיעור של כ-3% בלבד מ-2010, מעלות תרשיחא גידול בשיעור של כ-2% וקריית שמונה רשמה גידול בשיעור של כ-1%בלבד במספר הדירות.

 

המובילה בערים הגדולות: אשקלון

בבדיקת התפתחות הישובים הגדולים, נמצא שאשקלון מובילה בתוספת הדירות החדשות בעיר בשנים האחרונות, עם גידול בשיעור של כ-22%. הגידול המשמעותי בהיצע הדירות בעיר הינו תוצאה של בנייה חדשה בשכונות ברנע, האגמים ונווה הדרים - בהן נמכרו כ-77% מכלל הדירות החדשות בשנים האחרונות.

אשקלון. גידול של 22% בתוספת הדירות החדשות בעיר (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
אשקלון. גידול של 22% בתוספת הדירות החדשות בעיר(צילום: בראל אפרים)

בולטת גם פתח תקווה - אשר רשמה גידול משמעותי בשיעור של כ-15%, בעקבות המשך בנייתן של שכונות אם המושבות החדשה, נווה גן וכפר גנים, בהן בוצעו כ-57% מכלל עסקאות רכישת דירה חדשה בעיר בתקופה שנבחנה.

 

שיעור גידול נמוך במיוחד נרשם דווקא בבת ים - כ-4% בלבד. הסיבה העיקרית - היעדר עתודות קרקע משמעותיות לבנייה חדשה. "בעשור הקרוב אנו צפויים לראות עלייה בהיצע הדירות החדשות באזור הדרומי של בת ים שמהווה את עתודת הקרקע הפנויה האחרונה של העיר, על גביה תוקם שכונת פארק הים שתכלול אלפי דירות חדשות במגדלים של עד כ-40 קומות", אומרת דנה דוד, חוקרת באתר מדלן. "בנוסף, חתימה על הסכם גג מול הממשלה בסיום מו"מ שמתנהל בימים אלה, צפויה לחזק את היכולת של הרשות לתמוך בגידול משמעותי של מספר התושבים".

 

גם בחיפה שיעור הגידול במלאי הדירות היה נמוך ועמד על כ-5% בלבד, כאשר הבנייה החדשה התרכזה בעיקר בשכונות החדשות נאות פרס, רמת הנשיא וסביוני דניה, בהן נמכרו כ-45% מכלל הדירות החדשות בעיר.

 

"שיעור הגידול הנמוך נובע מהמחסור בשטחים זמינים לבנייה חדשה", מסביר ויטלי דובוב דותן, ראש צוות מחקר שכונות במדלן. "המגמה צפויה להשתנות בעקבות בניית שכונות חדשות בשנים הקרובות - וביניהן המבואות הדרומיים, רמת גוראל ומורדות גוראל, מורדות לינקולן ותל אהרון ואף שכונות נוספות הנמצאות בשלב מאוד מוקדם של תכנון".

 

אילו ערים יצמחו בעתיד?

לאחרונה אישר קבינט הדיור את התכנית האסטרטגית לדיור, וקבע יעד של כמיליון וחצי דירות בנויות תוך 24 שנים. בחינה של הסכמי הגג שנחתמו או שעתידים להיחתם מצביעים על הערים שהולכות להכפיל ואפילו לשלש את הדירות בשטחן בשנים הבאות.

 

"בלב אזורי הביקוש עיקר הגידול בהיצע הדירות התבסס על התחדשות עירונית, וכך צפוי גם בשנים הבאות", אומר רוה איתן, סמנכ"ל המחקר באתר מדלן. "עם זאת, למרות עתודות הקרקע המוגבלות במחוז המרכז, ארבע הערים הבולטות בהיקף הבנייה בשנים האחרונות נמצאות במחוז זה - ראש העין, יבנה, באר יעקב וגני תקווה.

 

גם בשנים הקרובות המשך הבנייה צפוי להימשך בערים אלו, אך לצידן צפויה תנופת בנייה מאסיבית גם בישובים רחוקים יותר מהמרכז, דוגמת אשקלון, באר שבע, קריית ביאליק קריית אתא ואחרות".

 

בבדיקת היקף השווקים הצפוי במסגרת הסכמי הגג, נמצא שהיצע הדירות החדשות צפוי להמשיך לגדול בצורה חדה בבאר יעקב. בהנחה שהסכם הגג בעיר, שכולל תוספת של כ-11,000 דירות ייחתם, היצע הדירות בישוב שמונה כיום כ-5,500 ייזנק פי שלושה. בטירת הכרמל, לעומת זאת, נחתם הסכם גג לבנייה של כ-10,000 דירות - שצפוי לייצר גידול בשיעור של כ-140% במספר הדירות בעיר.

 

עוד לפי הנתונים מסתמן שקריית אתא צפויה להכפיל את היצע הדירות בשטחה, נוכח הסכם גג לבנייה של יותר מ-20 אלף דירות שמתגבש בימים אלה. גם יבנה, שחתמה על הסכם גג לבנייה של כ-12,700 דירות, צפויה להכפיל את היצע הדירות בשטחה.

פורסם לראשונה 24/03/2017 12:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
באר יעקב. מובילה בשיעור הדירות החדשות
צילום: אבי מועלם
מומלצים