שתף קטע נבחר

בדרך לחופה: זוג עם שיתוק מוחין נדרש ל"אישור רפואי על צלילות"

אלדר יוסופוב ודינה אלייב לא נתנו לשיתוק המוחין לעצור אותם - עד שהגיעו להירשם לנישואין במועצה הדתית ברמת גן, ונדרשו להביא אישור רפואי המעיד שהם "כשירים להינשא מבחינה קוגנטיבית". עכשיו הם שוקלים תביעה ודורשים התנצלות: "אלדר נפגע ואני נפגעתי. נלך על נישואים אזרחיים"

"נלך על נישואים אזרחיים, והראשון שיציע - יחתן אותנו" ()
"נלך על נישואים אזרחיים, והראשון שיציע - יחתן אותנו"

 

בני זוג הסובלים משיתוק מוחין, דורשים התנצלות ומאיימים להגיש תביעה אזרחית נגד המועצה הדתית ברמת גן, לאחר שלטענתם נדרשו להביא "אישור רפואי על צלילות", המעיד שהם "כשירים להינשא מבחינה קונגטיבית". ברבנות אגב, טוענים כי הדבר משולל כל נגיעה להנחיות הרבנות הראשית, שכלל לא דורשות אישור שכזה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

אלדר יוסופוב (30) מרמת גן ובחירת לבו דינה אלייב, בת ה-25, לוקים אמנם בשיתוק מוחין, אולם למרות הקשיים הפיזיים, הם מעולם לא נתנו למגבלה הרפואית להכריע אותם. יוסופוב השלים בהצלחה לימודי תואר ראשון באוניברסיטת תל-אביב, ולאחר מכן למד פרסום, וברשת ניתן למצוא סרטונים סאטיריים מצחיקים להפליא שיצר. אלייב, קופירייטרית תושבת פתח תקווה, התנדבה לשירות צבאי מלא, למרות הפטור הרפואי, ואף הייתה מצטיינת נשיא המדינה ביום העצמאות של שנת 2013.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

ביום ראשון הגיעו השניים למשרדי המועצה הדתית ברמת גן, כדי להירשם לנישואים. לתדהמתם, התבקשו השניים להציג מסמך רפואי המעיד על כשירותם הקוגנטיבית. "לפני פתיחת התיק, ביקשו ממני אישור רפואי שאני כשיר להינשא", מספר יוסופוב ל-ynet. הבקשה הזו הרגיזה אותי. היינו בהלם. בהתחלה חשבנו שהם רוצים אישור רפואי שאנו יכולים להוליד ילדים נורמלים. שאלנו אותם איזה אישור, והם אמרו: 'אישור רפואי על צלילות'".

 

 

אלייב מספרת כי חשה עלבון צורב: "זה פוגע מאוד, למרות שהסטיגמות האלו תמיד קיימות. אבל עדיין - מרתיח שמבקשים אישור שכזה. כשעוזר הרב יצא החוצה וביקש את זה, הייתי בהלם. אני רגילה לברוח תמיד להומור, אבל אלדר נפגע ואני נפגעתי, ומאוד כאב לי לראות את אלדר ככה. חוץ מזה שזה פוגע, זה גם לא נראה לי חוקי לבקש דבר כזה".

 

"הרב אמר: אני רק פקיד"

בני הזוג מספרים כי לבסוף הם הביאו את האישור המבוקש, והתיק נפתח, "אבל הכאב ועוגמת הנפש נשארו", אומר יוסופוב, שבתגובה פנה שוב למועצה הדתית ברמת גן, וביקש מהם לסגור את תיק הרישום לנישואים. "נלך על נישואים אזרחיים, והראשון שיציע - יחתן אותנו".

 

קיבלתם תגובה כלשהי מהמועצה הדתית?

 

"הרב אמר שהוא מצטער, אבל הוא רק פקיד. סגן ראש העיר רמת רמת גן רצה לעשות סולחה ביני לבין המועצה הדתית, אבל דחיתי את זה". כעת מצפה יוסופוב להתנצלות רשמית, ואף שוקל להגיש תביעה בגין עוגמת הנפש שנגרמה לו.

 

במועצה הדתית ברמת גן בחרו שלא להגיב. מהרבנות הראשית נמסר כי "על פי הנחיות הרבנות הראשית, לא נדרש אישור שכזה", והפנו למשרד לשירותי דת האחראי על עבודת המועצות הדתיות.

 

"זו חובת הרב לבדוק"

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "מברור העניין, עולה כי אחד מבני הזוג עבר הליך גיור ומשכך, כחלק ממסמכי פתיחת תיק הנישואין, נתבקש אף לצרף אישור גיור, כמתחייב.

 

"אכן, בשל נתוניו הפיסיולוגיים של המלין, נוצרה בעיית תקשורת מול רשם הנישואין ובעקבותיה, אף ספיקות האם משמעות ההתחייבות לנישואין לגביו הובנה כהלכה, בשלב זה, שלף בן הזוג מיוזמתו מסמך רפואי כלשהו שהיה ברשותו המופנה אל משרד השיכון.

 

"יש להבהיר, כי הוכחת כשירות כנטען, אינה קיימת בהליך לרישום נישואין וכך גם במקרה זה.גרסה זו, עולה בקנה אחד עם העובדה כי האישור נדרש אך מבן זוג אחד ולא משניהם יחד, למרות הדמיון שבמצבם.

 

"מכל מקום, בני הזוג הועברו מיידית אל לשכתו של רב העיר, הרב יעקב אריאל, וזה חתם על אתר על המשך ההליך. בני הזוג קיבלו את התנצלותו הכנה של רשם הנישואין מיד לאחר שחש כי בקשתו הובנה על ידם בצורה שונה.

 

"המשרד לשירותי דת ימשיך לחדד את הנהלים מול רשמי הנישואין כפי שנעשה עד כה וכראוי למשרד הצועד בראש בשירות לציבור, ומוסר את ברכתו ואיחוליו הלבביים לבני הזוג".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הכאב ועוגמת הנפש נשארו". אלדר יוסופוב ודינה אלייב
מומלצים