שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה: סרבני גט לא יקבלו תנאים דתיים בכלא

בלי "אגף תורני", בלי אוכל כשר למהדרין, בלי חומרי קריאה וכתיבה או אמצעי תקשורת: סמכויותיהם של בתי הדין הרבניים יורחבו, והם יוכלו להפעיל סנקציות דתיות על סרבני הגט בכלא. "אדם שאינו מוכן לקבל את הוראת הדיינים לחדול מלהתעלל באשתו, הוא לא באמת אדם שחשובה לו ההלכה"

דתיים? קודם שיתנו גט: הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ שולי מועלם-רפאלי ("הבית היהודי"), ולפיה יוכלו בתי הדין הרבניים למנוע מסרבני גט לרצות את עונשי המאסר שנגזרים עליהם באגף התורני, וכן לשלול את זכותם לקבל מזון כשר למהדרין בכלא.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בית הדין יוכל להגביל את הסרבנים בלבישת בגדים אזרחיים, ולאסור עליהם להחזיק חומרי כתיבה וקריאה, וכן לעשות שימוש באמצעי תקשורת מכל סוג שהוא. החזקת סידור תתאפשר לאסירים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בקריאה השלישית תמכו 44, התנגדו 6 ואחד נמנע. על פי החוק, סמכויותיו של בית הדין יורחבו, והוא יוכל להגביל את זכויותיו של אסיר אשר לא קיים את פסק הדין המורה לו לתת גט לאשתו, ולאפשר לו לקבוע בצו הגבלות על השתתפות בכל מסגרת לימודית המתקיימת בבית הסוהר.

 

"גם מבין כתלי בית הכלא, ישנם סרבני גט המעזים לדרוש הטבה בתנאיהם, או לאמץ תנאים שייטיבו עימם במהלך תקופת מאסרם", מפרטים דברי ההסבר להצעה, "כדוגמת השתתפות במסגרות לימודיות שונות הקיימות בבתי המאסר, קבלת אוכל כשר למהדרין או שהייה באגף שומרי המצוות".

 

 

מגישי הצעת החוק הסבירו כי "בית הדין הרבני הגדול הביע את התנגדותו להטבות אלו, וקבע כי אין כל הצדקה לשהייתם של סרבני גט (גם דתיים) באגף שומרי המצוות שבבתי המאסר, וכן כי אין לטרוח בעבור סרבן גט בהכנת אוכל בכשרות מהודרת - זאת בשעה שאינו מקיים את חובתו ההלכתית הבסיסית במתן גט לאשתו". את הסנקציות על לימודים, חומרי קריאה ואמצעי תקשורת, הסבירו במטרה "למנוע מהם להקשות את עורפם במתן הגט".

 

עקרון "ואהבת לרעך כמוך"

מי שהסתייג מהצעת החוק, הוא דווקא הח"כ הדתי אלעזר שטרן ("יש עתיד") שנימק זאת במתן גיבוי "למערכת דורסנית שמתעללת בנשים", כדבריו. "הצעת החוק הזו תפתור אולי בעיה של מסורבת אחת, אך בו בזמן אתם קוברים מאות מסורבות גט שמתחננות כל רגע שיכניסו את הבעלים שלהם לבתי הכלא, ובית הדין הרבני לא מפעיל את סמכותו. זה הכל בתוך המשחק שלהם".

 

"רק שילוב כוחות יניע את הסירה לכיוון שאליו אנחנו שואפים". ח"כ שולי מועלם-רפאלי (צילום: עטא עווסאת) (צילום: עטא עווסאת)
"רק שילוב כוחות יניע את הסירה לכיוון שאליו אנחנו שואפים". ח"כ שולי מועלם-רפאלי(צילום: עטא עווסאת)

 

מגישת ההצעה, ח"כ מועלם-רפאלי, הסבירה כי "הצעת החוק הזו היא חלק ממאבק גדול בנושא סרבנות הגט. הוא לא התחיל היום ולצערי הוא גם לא ייגמר היום. רק שילוב כוחות יניע את הסירה לכיוון שאליו אנחנו שואפים".

 

היא נסמכה על טענת בית הדין הרבני הגדול, ואמרה עוד כי "אדם שמעגן את אשתו ואינו מוכן לקבל את הוראת הדיינים לחדול מלהתעלל בה, הוא לא באמת אדם שחשובה לו ההלכה וקיום אורח חיים דתי. הוא רומס את העיקרון היסודי שביהדות 'ואהבת לרעך כמוך' רק כדי למרר את חיה של אשתו. לפיכך הוא לא ראוי ליהנות משלל הפריבילגיות שבתי הכלא מאפשרים לאסירים דתיים".

 


  


 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ניסיון להפעלת לחץ נוסף על סרבנים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים