שתף קטע נבחר

כך הפך רבי נחמן מאומן לסלב-על

תגידו מזל טוב: היום יום הולדת לרבי נחמן מברסלב - האיש ששינה את פני החסידות. הרבי שלא האמין באדמו"רים, בפוזות או בלבוש חיצוני - ואהב את כולם באופן שווה. מי שלא בטוח, מוזמן לראות מה קורה בראש השנה באומן - ויבין כי רבי נחמן נשאר אנארכיסט בועט, מפתיע וצבעוני מתמיד

 

 

מה הפך רב חסידי מלפני מאתיים שנה, לתופעה חברתית, לחומר לסדנאות, לדבר כל כך רלוונטי בשיח של המאה ה-21? למשהו שאי אפשר להתעלם מקיומו כל הדרך הארוכה מבני ברק ועד תל אביב?

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

רבי נחמן היה נינו של הבעל שם-טוב, וככזה עשה "פייג" לכל מי שטען למורשתו של סבו. בדור השלישי לחסידות, התנועה כבר מתחילה לקבל צביון וסיסטם. כל קהילה עם הרבי שלה, שאותו שואלים עצות. והנה מפציע רבי נחמן בשמי העולם היהודי, עם ייחוס שכזה, והוא כמו הילד הקטן שצועק "המלך הוא ערום!"

 

עוד "אורות" בערוץ היהדות :

 • "רבותיי, אפשר להיות יהודי מאמין בתל אביב"
 • "אתם גונבים לי את השבת"

  זהו, מתחילים להתכונן לפסח/ הרב ישראל מאיר לאו

   

  "אתם הולכים לאדם שלא יודע לתת לעצמו עצה אם לקחת עוד כפית מרק או לא, ושואלים אותו עצה בעניינים הכי אישיים וחשובים לכם?" גיחך רבי נחמן על הנוהים אחר עצות הרבנים המפורסמים. הוא עצמו מעולם לא ענה תשובה למישהו מה דעתו בעניין כזה או אחר, ומה הוא צריך לעשות. המסר הברור היה "לך לשדה. תתבודד".

   

  חפשו אותו בגעגוע הבועט

  המנהיג הרוחני מצטייר בסיפוריו ככזה המוציא אנשים מההמולה והמירוץ, אבל שם, מחוץ ליישוב, הוא איננו מקים קהילה ומוסדות. נהפוך הוא, הרבי מנהיג כל אחד להתלבש אחרת - אחד עם בגדי זהב, שני עם בגדים מרופטים, כללו של דבר, "על בגדים לא היה מקפיד כלל".

   

   (צילום: אורות) (צילום: אורות)
  (צילום: אורות)

   

  אין סיסטם לשיטתו של רבינו. הסיסטם רק מסיח את הדעת מהעניין עצמו. היצר הרע עושה אותך "זקן" ומקובע. לא רק חוטא זקן, גם "חסיד זקן". העולם מפתיע, וככזה על האדם להיות דינמי ומוכן לשינויים בכל עת כפי "הנקודה השייכת לליבו בעת הזאת", ובפרט אל מול האויב הקשה והאכזר במיוחד: הפחד.

   

  בדברי הימים הברסלבאים מתוארת ההתכנסות של ראש השנה מלפני כמאה שנה, כתערוכה של סוגי כובעים ולבושים שונים, בניגוד לחצרות חסידים אחרות. כך רצה רבי נחמן, וכך כנראה הוא עדיין רוצה. ומי שלא בטוח, מוזמן לראות מה קורה בראש השנה באומן, ויבין כי רבי נחמן נשאר אנארכיסט בועט, מפתיע וצבעוני מתמיד.

   

  אל תחפשו אותו במנהגים או דווקא בבתי כנסת עם שלט על שמו. חפשו אותו בעיקר בלבכם. בצומת שבין ג'ון לנון למשה רבינו, בגעגוע החי והבועט, במתח בין ה"אני" המפוצץ והעמוס - לבין דממת האיִן השותקת והמייאשת.

   

  שם תגלו אותו מנגן ניגונים נוגים שרק אתם תשמעו. לך למקום מבודד ומאוּורר. כבה את האייפון. צא לשעה משטף השיגרה, ודבר מעומק לבך את כל מה שפחדת אי-פעם להגיד. מה שיתגלה לך שם על עצמך, זוהי המתנה שאליה כיוון רבי נחמן בעצותיו.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורות
  מרדכי גרנביץ'
  צילום: אורות
  מומלצים