שתף קטע נבחר

"רבותיי, אפשר להיות יהודי מאמין בתל אביב"

"כשאנחנו עשינו תשובה לפני 20 שנה, רוב האנשים שפגשנו היו חרדים. אז החלפנו שפה, בגדים, אורחות חיים, אבל זה לא צלח. לא בגללם, יותר בגללנו. היום אני אומר: רבותיי, אפשר להיות יהודי מאמין בתל אביב": יובל דיין התיישב לשיחה פתוחה עם אורי מלמד על אומן, כדורגל וההתמכרות לקולנוע שלא פגה גם אחרי עשרים שנות אמונה

 

 

הוא היה חילוני אדוק וחרדי אדוק, אבל היום יובל דיין הוא בעיקר יהודי אדוק: בגיל 49 משמש דיין כתובת לחוזרים בתשובה בתל אביב, במקום שבו לא היה סיכוי למחפשי תשובה רק לפני שני עשורים. והוא יודע, הוא היה שם עם בת זוגו, נועה ירון דיין.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"הייתי ממש בהארד קור של החרדיות. הייתי בפנים", הוא מספר. אז מה לא עבד? "זכותו של האדם לחירות בסיסית", הוא מחייך. "לא יודע, אני שמאלני מלידה. ושום דבר לא השתנה מהבחינה הזו. לא הצלחתי להמיר את דתי עד כדי כך".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

אחרי העיר החרדית עמנואל, הוא ומשפחתו חזרו לכור מחצבתם, תל אביב; העיר שמקבלת בחזרה בזרועות פתוחות את החוזרים בתשובה שלה. "חייתי במציאות של תורה ותפילה, התבודדות, מעיין, מקווה, ושוב תפילה, תורה. 18 שעות הייתי שקוע בתוך הספר, לא עניין אותי שום דבר, כלום פשוט, אבל זה נגמר. סוציולוגית ניסינו להגר. החלפנו שפה, החלפנו בגדים, החלפנו אורחות חיים וכולי, אבל זה לא צלח. לא בגללם, יותר בגללנו. אנחנו פשוט פרועים מידי, חצופים מידי".

 

"בגלל שהעמקנו, אז יש לנו היום דור חדש של תלמידים, של אנשים המגיעים עכשיו ליהדות, שבא לשמוע מה לנו יש להגיד. כשאנחנו עשינו תשובה לפני 20 שנה, רוב האנשים שפגשנו היו חרדים. אילצו אותנו להגר, ביקשו מאתנו להחליף את הבגדים. כאילו, אם אתה רוצה להיות יהודי - אתה חייב להחליף הכל. והיום הם באים אליי, ואני אומר להם: רבותיי, אפשר להיות יהודי בתל אביב, זה בסדר. לא סתם, אפשר להיות יהודי מאמין, טוב לב, עם לב בוער, בתל אביב".

 

"כולם דתל"שים"

דיין, פעם אמן תמיד אמן, הוא מחלוצי תרבות הטרנזיטים והטראנס באמצע תל אביב. "התחלנו כחבורה של 15-20 איש עם רעיון נפלא מאוד ועם רבי ישראל דב אודסר בתור רוח גבית. עם אמונה יוקדת, שאי אפשר לתאר", הוא מספר.

 

"אתה נמצא באמצע כיכר מרכזית, יש מסביבך 500 איש, ואתה רוקד ושר ומשתגע. הם לא ראו בחיים שלהם דבר כזה מוזר, אנשים עם פאות וזקן שממש רוקדים טראנס משוגע. ואז צריך ללכת להביא משהו לשתות. אתה יוצא החוצה מתוך המעגל ההשפעה. וככל שאתה מתרחק, ככה הקרירות מתחילה להיכנס לך ללב. פתאום אתה מבין איפה אתה נמצא".

 

 (צילום: אורות) (צילום: אורות)
(צילום: אורות)

 

דיין מספר כי כיום הוא פוגש רבות בדתל"שים של הכיפות הסרוגות. "כולם דתל"שים", הוא מצהיר. "יש מערכת טבעית שבה החדש הוא קורא תיגר על הממסד הישן, והוא רוצה לשבור אותו ולסדר אותו, ולהקים ממסד חדש, רקוב, לא פחות מהקודם, שבבוא היום יבואו ילדיו לרסק. הדתל"שים רוצים אמת. יש להם בעיה עם אבא שלהם, יש להם בעיה עם המסגרות. אין להם בעיה עם הקב"ה".

 

יובל דיין התיישב לשיחה פתוחה עם אורי מלמד על אומן, כדורגל וההתמכרות לקולנוע שלא פגה גם אחרי עשרים שנות אמונה – ועל הפרויקט הגדול של חייו, "התהוות" – "הפרוייקט שאוכל לי את הכבד" – בלב אלנבי. צפו בתוכנית המלאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים