שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חמישים חיילים חרדים בלי בית: "ההורים מחקו אותו"
  לעשרות חיילים מהמגזר החרדי אין לאן לחזור בחופשותיהם מהצבא, כי הם מותקפים על ידי הקהילות שלהם ולעיתים אפילו על ידי משפחותיהם. עכשיו מתגייסים חברי עמותת "נצח יהודה" דרך "הדסטארט" כדי לשכור עבורם דירות: "לא ייתכן שללוחם שעושה כזו הקרבה, לא יהיה מקום לשים את הראש". דובר צהל: "צה"ל עושה ככל הנדרש על מנת להגן על חייליו החרדים ולאפשר להם שירות מכבד במקביל להמשך שגרת חייהם"

   

  צילום: חגי דקל

  צילום: חגי דקל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  חיילים חרדים נמצאים תחת מתקפה בלתי פוסקת מצד חבריהם בקהילה, ולעתים אפילו משפחותיהם אינן רוצות לקבל אותם כשהם חוזרים על מדים לחופשת סוף השבוע. עמית אריה, חבר בעמותת "נצח יהודה", מסייע לחיילים החרדים שאומנם לא מוגדרים רשמית כחיילים בודדים כמו עולים חדשים שמתגייסים לצבא, אבל נתקלים לא פעם בבדידות בשל החרם עליהם. לאחרונה פנתה העמותה ל"הדסטארט" (בודדים. קום) כדי לגייס עוד כספים.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

   

  "כאשר התגייסתי לצבא הבנתי שיש מושג כזה שנקרא 'חייל בודד חרדי'", אומר אריה. "מה ההגדרה הצה"לית לחייל בודד? חייל שנמצא בארץ וההורים שלו בחו"ל, זו הייתה ההגדרה הרגילה. פתאום צה"ל צריך להתמודד עם חייל שההורים שלו בארץ, אבל הוא בעצם לא בקשר איתם. ההורים מחקו אותו.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  "יש הורים שאומרים לילד: 'אנחנו מאוד אוהבים אותך, אפילו מכבדים את הצעד שאתה עושה, רק שאתה לא יכול עכשיו להיות בבית, או לחזור הביתה על מדים. יש לנו אחריך עוד אחים, אם הם יראו שקיבלת יחס רגיל, אז זה אומר מבחינתם שברגע שהם מגיעים לגיל 18, יש אלטרנטיבה לישיבה. זה לא טוב לנו'".

   

  עמית אריה. "כל הזמן מקבלים פניות מהשטח" ()
  עמית אריה. "כל הזמן מקבלים פניות מהשטח"

   

  כדי לענות על מצוקתם של אותם חיילים חרדים שלא יכולים לחזור לבתיהם בחופשות מהצבא, שכרו אריה וחבריו לעמותה דירות. "כמנהל תפעול של עמותת 'נצח יהודה' יש לנו כיום שלוש דירות, שתיים בירושלים ואחת ברמת גן, ואנחנו כל הזמן מקבלים פניות מהשטח. ל'אגודה למען החייל' אין מענה לחייל בודד חרדי, כי לא תמיד יש הפרדה, והאוכל הוא לא מהדרין".

   

  כמה חיילים בודדים חרדים כאלה יש?

   

  כרגע יש לנו 50 חיילים חרדים בודדים שמחכים לפתרון, הווה אומר: איפה לשים את הראש כשהם יוצאים הביתה".

   

  מה קורה איתם עכשיו? הם נשארים בבסיס?

   

  "קודם כל מוצאים להם פתרונות אצל חברים, אבל זה לא פתרון. לא יכול להיות שחייל שעוזב את הבית ועושה הקרבה, מתגייס לצה"ל כדי להיות לוחם, אין לו איפה לשים את הראש שלו בחופשה".

   

  כמה כסף אתם צריכים לאסוף?

   

  "כחצי מיליון שקלים, כדי שהפרויקט של הדירה הרביעית במספר יושלם, ובשביל לסגור את הפער הזה של 50 חיילים שפשוט אין להם איפה לשים את הראש".

   

  מדובר צה"ל נמסר:

  "צה"ל עושה ככל הנדרש על מנת להגן על חייליו החרדים ולאפשר להם שירות מכבד במקביל להמשך שגרת חייהם. צה"ל מעמיד לרשות החיילים הבודדים שלושה פתרונות דיור: דירות יחד למען החייל (עבור חיילים בודדים חרדים קיימות דירות ייחודיות), בתי חייל, ו"אימוץ בקיבוץ", זאת לצד סיוע כלכלי מזון ותמיכה חברתית ואישית".

   

  "חייל שבוחר שלא להשתמש באחד מפתרונות אלו רשאי לבחור בהשתתפות בשכר דירה ולקבל כספי השתתפות חודשית. ברשות המפקדים וגורמי הת"ש בכלל צה"ל כלי סיוע מידיים ומגוונים לצורך טיפול בחיילים אשר מצויים במצוקה כלכלית מיידית, בניהם מענקים כספיים, תווי רכש מזון, מענק מתמשך וכלים נוספים מרובים. חייל אשר נמצא במצוקה יכול לפנות למוקד בודדים ולמדור שח"ר. נשמח לקבל פרטים של כל חייל הזקוק לסיוע נוסף על מנת לסייע לו".

   

  לחצו כאן לתרומה 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים