שתף קטע נבחר

"חוברת צניעות" לילדות חרדיות: "פחדתי שיראו לי את המרפק"

שרי, בת 6, העדיפה לטפס על כיסא כדי שלא יראו לה את המרפק. רחלי, בת 10,"התגברה על עצמה" ולבשה חלוק חורפי בקיץ - ושינא, בת 7, עשתה עיקוף "לא נוח" כדי לא לעבור ליד בנים. חוברת בהוצאה פרטית, המופצת דרך בית ספר חרדי -מעודדת ילדות צעירות לקודים המחמירים של צניעות, ומצליחה להכעיס גם את האמהות: "כל כך כעסתי שזרקתי אותה מיד לאשפה"

 

"שמי רבקי ואני בת 6. אחד הדברים שאני אוהבת לעשות הוא להתנדנד גבוה. הכי גבוה שאפשר. פעם אחת, כשהלכתי לגינה להתנדנד, לבשתי חצאית פורחת במיוחד, וכשהתנדנדתי גבוה, היא עפה למעלה. אז התגברתי והתנדנדתי רק נמוך" (מתוך "נסיכות מספרות על עצמן").

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

חוברת המופצת בבית הספר של רשת "בית יעקב" בעיר חרדית גדולה, מצליחה לעורר זעם גם בקרב ההורים החרדים. החוברת, "נסיכות מספרות על עצמן", מיועדת לכיתות הנמוכות של בית הספר היסודי, ומעודדת את הילדות הצעירות לקודים המחמירים של צניעות במגזר החרדי, באמצעות סיפורים כאילו-אישיים השנויים במחלוקת.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

האוצר הגנוז של עגנון: לראשונה ייחשפו הדפים ששרדו את האש

 

"אני לא חושבת שהבת שלי, בגיל הזה, צריכה להתעסק עם נושאים מן הסוג הזה כל היום", אומרת אחת האמהות ל-ynet. "לא לקפוץ בחבל כי 'פתאום' אנשים עוברים שם? ברצינות?" היא מוסיפה כי החוברת מלווה ב"בובות פלסטלינה חמודות, חינניות ומתוקות, אבל המסרים חמורים מאוד".

 

 

הנה עוד אחד מהם: "סבתא שלי שלחה אותי להביא לה מפתח מהחלון ליד ביתה. עשיתי חשבון שאם אני מרימה את היד לעבר המפתח, יראו לי את המרפק. אפילו שלא היה שם אף אחד - לא עשיתי זאת, כי צריכים להיות צנועים גם בחדר סגור". אז מה עושים? הנה סוף הסיפור: "לא התעצלתי ולקחתי כיסא מביתה, כך שלא יראו לי את המרפק".

 

"בית הספר משווק בכיתות"

הבובה "רחלי", בכיתה ב', מספרת כי "כאשר אני מרימה את ידי לנשק את המזוזה, אני נזהרת שלא יראו לי המרפק". ויש עוד: שינא, בת 7 וחצי, כותבת: "שבת אחת הלכתי ברחוב, ובדרכי עמדה קבוצה של ילדים. זזתי הצידה למקום שלא נוח ללכת בו כדי לא להיתקל בהם".

 

 

לחוברת שעלותה כ-18 שקלים מצורף גם תקליטור, ובו נשמעים סיפורים דומים. "אני לא שמעתי את התקליט, כל כך כעסתי שזרקתי את החוברת הזו מיד לאשפה", מספר אחד ההורים, אבל אמא שהאזינה, מספרת על אחד מהם: ילדה נשלחה ללוות עגבניות מן השכנה עבור אמה. מטבע הדברים הילדה מיהרה להביא לה את העגבניות, אולם כשעלתה במדרגות נזכרה שהיא עלולה לחשוף את ברכיה, ועל כן נזהרה במיוחד.

 

האם מספרת כי מדובר בחוברת בהפצה פרטית, "אבל בית הספר משווק אותה בכיתות", לדבריה. "אני לא יודעת אם הכריחו אותן, אבל הבת שלי 'שיגעה' אותי להביא לה כסף ולרכוש את החוברת. כמעט כל פעילות שיש בבית הספר היא סביב הצניעות. צניעות כל היום. שיחנכו לדרך ארץ, לעזור להורים, לקום לאישה בהריון באוטובוס, למה זה כמעט ולא קורה?"

 

 

מדוברות החינוך העצמאי נמסר בתגובה: "אנחנו לא מכירים את החוברת או ההדפסות ששלחתם, ומסופקנו אם אלה חומרים שהופקו על ידי אחד מבתי הספר שלנו. עברנו על חלק מהם, וזה נראה כמו חומר ראוי לבנות ישראל. אנו מקווים שהוא יפעל את פעולתו ויחזק את חינוכן".

  


פורסם לראשונה 31/03/2017 16:19

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים