שתף קטע נבחר

בנט תוקף את נתניהו: "ממשיך במדיניות שתי מדינות", הליכוד: "בנט - האחרון שיכול להטיף"

ברקע המדיניות שעליה הוכרז בקבינט על אודות הבנייה ביהודה ושומרון, עקץ יו"ר הבית היהודי את ראש הממשלה: "מניסיוני, נצטרך לוודא שהמדיניות מיושמת. יש כאן החמצה אסטרטגית. במקום להציב אלטרנטיבה, חזרנו לאותו כיוון של 'שתי מדינות'". הליכוד: "כשר חינוך הוא משאיר את דרוויש בתוכנית הלימודים"

 

ראש הממשלה נתניהו והשר בנט (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
ראש הממשלה נתניהו והשר בנט(צילום: אמיל סלמן)

יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט התייחס היום (א') למדיניות הבנייה החדשה ביהודה ושומרון שהתקבלה בשבוע שעבר בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, וניצל את ההזדמנות לעקוץ שוב את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת מדיניותו. בנט כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "המדיניות החדשה היא מאוזנת וסבירה בתנאי שאכן תתבצע בפועל. אין מגבלה כמותית. מניסיוני, נצטרך לוודא שהיא מיושמת".

 

השר בנט ביקש לחדד שוב את עמדתה של הבית היהודי בממשלה וציין כי "יש כאן החמצה אסטרטגית. במקום להציב אלטרנטיבה (ריבונות בשטח C, אוטונומיה וכו', היינו פסיביים, וכך חזרנו ל-Same old של שתי מדינות, שלא תוביל לשום מקום חוץ מתסכול. אין לי להלין כי זו מדיניות נתניהו המוצהרת (שתי מדינות)".

 

יו"ר הבית היהודי ציין עוד כי מפלגתו, עם שמונה מנדטים, הצליחה לבלום שחרור מחבלים ישראלים, להעביר את חוק ההסדרה, להשיג יישוב חדש למפוני עמונה ועוד. "אבל", הדגיש בנט, "בשביל שינוי פרדיגמה מנסיגות/בר אילן לריבונות ואוטונומיה זקוקים ל-25 מנדטים".

 

בהמשך עמד בנט על ההבדלים בין מפלגתו למפלגת הליכוד. לדבריו, "שואלים מה ההבדל בינינו לבן ליכוד, זה ההבדל. להמשך ניהול טקטי ותמרון. הליכוד בסר. לשינוי עומק, רק בית יהודי גדול. בינתיים, נוודא ביצוע של מדיניות שסוכמה". בנט גם ושב וכתב כי מדיניותו החדשה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ איננה הנושא שיש לעסוק בו.

 

לדבריו, "הסיפור אינו הנשיא טראמפ, אלא עמדת ממשלת ישראל. מכיוון שלא הנחנו יוזמה ישראלית נחושה על השולחן, את הוואקום מילא 'שתי מדינות'. כאמור, זו החמצה היסטורית. בחיים צריך לנצל הזדמנויות (כך פעלתי בהייטק ובכלל), ‏אך אנו אופטימיים. נמשיך לדחוף ובסוף נממש".

 

מהליכוד נמסר בתגובה לדברים של בנט: "משעשע לקרוא את ציוציו של בנט על ראש הממשלה נתניהו, שפועל בנחישות, בתבונה ובאחריות למען ביטחון ישראל ולמען ההתיישבות. בנט הוא האחרון שיכול להטיף על עמידה בלחצים כשהוא כשר חינוך נכנע לכל אורך הדרך ללחצים של הקרן החדשה בתוך משרד החינוך ומשאיר את מחמוד דרוויש בתוכנית הלימודים, נותן קביעות כאחראית על לימודי אזרחות לאשת שמאל קיצוני ומעלים עין מההסתה הפלסטינית בבתי הספר במגזר הערבי ובמזרח ירושלים שממומנים על ידי משרד החינוך שבראשו הוא עומד".

 

ההבנות עם ממשל טראמפ 

במהלך ישיבת הקבינט בשבוע שעבר הציג ראש הממשלה נתניהו את ההבנות שהושגו עם הממשל האמריקני לריסון הבנייה בהתנחלויות. בהודעה של לשכת ראש הממשלה בנושא צוין כי "מתוך התחשבות בעמדותיו של הנשיא דונלד טראמפ, תנקוט ישראל צעדים משמעותיים לצמצם את ההרחבה של השטח הבנוי מעבר לקו הבנייה (footprint) ביישובים הקיימיים ביו"ש ולנקוט ריסון משמעותי, כדי לאפשר התקדמות בתהליך השלום. ישראל תבנה בתוך השטח הבנוי הקיים, ככל שהדבר ניתן".

 

עוד נאמר בהודעה כי "במקום שהדבר אינו מתאפשר, ישראל תבנה בצמידות לקו הבנייה הקיים. במקום ששני הקריטריונים הללו אינם מתאפשרים, בגלל אילוצים משפטיים, ביטחוניים וטופוגרפיים וכו', ישראל תאפשר בנייה בשטח הקרוב ככל האפשר לקו הבנייה הקיים".

 

כמו כן נמסר כי ישראל לא תאפשר הקמה של מאחזים לא מוסדרים חדשים. ראש הממשלה עדכן את הקבינט המדיני-ביטחוני במדיניות החדשה, שלוקחת בחשבון את עמדותיו של הנשיא.

 

ישראל הודיעה לממשל האמריקני שאין עוד הגבלות בנייה בשכונות בירושלים שבהן הייתה הקפאה בפועל. בנוגע לבנייה בהתנחלויות, הוסכם שייעשה מאמץ לבנות בחללים הפנויים בשטח הבנוי. אם זה לא אפשרי, תשתדל ישראל לבנות כמה שניתן בצמוד לגדר.

טראמפ. "הביע את דאגותיו בנוגע להתנחלויות" (צילום: AP) (צילום: AP)
טראמפ. "הביע את דאגותיו בנוגע להתנחלויות"(צילום: AP)

בבית הלבן אמרו בסוף השבוע בתגובה כי "הנשיא טראמפ הביע הן באופן פומבי והן באופן פרטי את דאגותיו בנוגע להתנחלויות. כפי שהממשל כבר הבהיר: בעוד קיומן של התנחלויות אינו מכשול לשלום, המשך פעילות בלתי מרוסנת לא מסייע לקידום השלום. הממשל הישראלי הבהיר שבכוונתו לאמץ מדיניות בהתנחלויות שלוקחת בחשבון את עמדתו של הנשיא".

 

עוד נמסר מוושינגטון כי "במהלך החודשים האחרונים קיימו גורמים בכירים בארצות הברית ובישראל שיחות על מגוון נושאים בנוגע לאופן שבו ניתן לשפר את האווירה הכללית כדי לקדם שלום אמיתי וארוך-טווח בין ישראל לפלסטינים. כחלק מאותם דיונים, כמובן שוחחנו גם על ההתנחלויות".

 

בנוגע ל-2,000 מכרזי הבנייה בהתנחלויות ציינו בבית הלבן, כי "המכרזים הללו פורסמו לפני שלנשיא טראמפ הייתה הזדמנות להציג את ציפיותיו. בנוגע להתנחלות החדשה לאנשי עמונה נציין כי ראש הממשלה הישראלי הבטיח את ההבטחה הזו למתנחלים לפני שהנשיא טראמפ שטח את עמדתו וציין בעקביות כי בכוונתו לקדם את התוכנית. נמשיך לעבוד עם הישראלים והפלסטינים ושחקנים אחרים באזור כדי ליצור אקלים לשלום. אנחנו מקווים שהצדדים ינקטו צעדים סבירים בהמשך".


פורסם לראשונה 02/04/2017 17:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
השר בנט
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים