שתף קטע נבחר

הסכם גג לבניית 5,000 דירות באור יהודה

בנוכחות ראש הממשלה חתמו שרי האוצר והשיכון, יחד עם מנהל רמ"י, על הסכם גג עם עיריית אור יהודה, במסגרתו יוקמו 3 שכונות חדשות, לצד שטחי תעסוקה. לפחות 20% מהדירות יוקצו לזוגות צעירים תושבי העיר במסגרת "מחיר למשתכן"

הסכם גג נוסף נחתם, הפעם במרכז הארץ בעיר אור יהודה: רשות מקרקעי ישראל תשווק במקום למעלה מ-5,020 יחידות דיור חדשות בעיר. התוכנית תכלול, בין היתר, את 'שכונת פארק איילון', בה ייבנו 1,870 יח"ד, כבר במהלך השנה הקרובה. יתר התוכניות האמורות בהסכם ישווקו במהלך השנים 2018-2020. התכניות העיקריות שישווקו הן "פרדס בחיסכון", שם יוקמו 2,350 יחידות דיור ולצדם 64 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה. "פנקס על הפארק" תהיה שכונת נוספת בה יוקמו 1,870 יחידות דיור לצד 800 אלף מ"ר לתעסוקה.   

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן

 

הסכם הגג נחתם בנוכחות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בין שר האוצר, משה כחלון, שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט ומנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שומרון, מול ראש העיר אור יהודה, ליאת שוחט.

שר האוצר, משה כחלון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר האוצר, משה כחלון(צילום: מוטי קמחי)

ההסכם יביא להרחבת העיר ב-50% וכן לתוספת של 1,140,000 מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר. כמו כן, במסגרת הסכם הגג יבוצעו עבודות פיתוח באזור התעסוקה הדרומי; יוקמו כ-200 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה, וסביב העיר יבנה מנגנון ניקוז שיהווה פתרון למניעת הצפות ושיטפונות.

 

העיקרון המנחה של הסכמי הגג מקדם העמדת קדם מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט. הסכמי הגג מבטיחים ליזמים קבלת היתרי בנייה תוך 90 יום ומקצרים באופן דרמטי את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן. בנוסף, יקבע לוח זמנים מדויק לביצוע וקידום כל שלב בפרויקט.

 

"אור יהודה עוברת מהפכה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ציין כי "יש לנו מדינה קטנה וקצב אוכלוסייה גבוה, כך שהחיבור ביניהם יוצר בעיה. יש ביקוש לדיור ומעט קרקע יחסית ומה שמגדיל את הבעיה עוד יותר

 

"זה שיש לנו 5 טון של בירוקרטיה ויותר ביקוש מאספקה - ברור שהמחירים עולים. המאמץ שלנו בשנתיים האחרונות להגדיל את ההיצע של הדירות. אנחנו עמלים לקצץ בבירוקרטיות של התכנון כמדיניות.

 

"אנחנו מחוייבים לשנות את המגמה הזאת והיא בדרך להשתנות יש כאן מאמץ לאומי עליון לפתור את הבעיה הזו עי הגדלת ההיצע אנחנו עושים זאת בחיפוש דרכים חדשות. ראשת העיר ביקשת ממני בקשה שקשורה ברעש ועוד בקשה שקטה יותר אנחנו קשובים. עושים מאמצים שלא נעשו מזה שנים בעוצמתן והיקפן לטפל בבעיית הדיור".

 

שר האוצר, משה כחלון, אמר: "ההסכם באור יהודה מצטרף להסכמים נוספים שייחתמו בחודשיים הקרובים בשדרות, דימונה, מגדל העמק ואשדוד ויביאו לבניית עשרות אלפי יחידות דיור. הקרקע של מדינת ישראל היא משאב שצריך להגיע לזוגות צעירים כדי שיוכלו לבנות בו בית.

 

"אחת הבעיות הגדולות שהיו בעבר שבנו ללא תשתיות מתאימות... אי אפשר לאכול בלי הגבלה ולשאול למה משמינים. עיר צריכה מקורות הכנסה לא יכולה להישען על נדבות ותרומות".

 

שר השיכון, יואב גלנט, אמר: "אור יהודה עוברת מהפכה מרשימה ורב שלבית, שמשרד הבינוי והשיכון מלווה מקרוב במשך שנים. מיישוב שהוקם על ידי ותיקי מעברות ואופיין במצב סוציו-אקונומי נמוך, ומהראשונות להשתתף בפרויקט שיקום שכונות, היא הפכה לעיר שמשקיעה בדיור לצעירים באמצעות פרויקט מחיר למשתכן ובמקביל משדרגת את העיר הוותיקה.

 

"ניתן 5% מהדירות במחיר למשתכן לאוכלוסיות חדשות. נדאג שיבואו אנשים שידם אינם משגת. כי הילדים שלהם ושל אחרים הם אותו דבר. יחד עם משרדי הממשלה אנחנו פועלים כדי להציע שיווק זמין ממוקד ואפקטיבי באמצעות שכונות ענק ואזורי תעשייה ומסחר. גם באור יהודה הסכם הגג יחזק את הכלכלה ויאפשר מגורים לאלפי משפחות נוספות. נמשיך ונבנה בקצב גובר בכל רחבי הארץ".

 

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, אמר: "הסכם הגג באור יהודה מצטרף לשורה ארוכה של הסכמים בלב אזורי הביקוש. השיווקים האינטנסיביים והתנאים הנוחים מהווים את הפתרון הנכון למשבר הנדל"ן".

 

ראש מטה הדיור, אביגדור יצחקי: "התפקיד שלנו זה לאפשר בניית מספיק דירות לפי צרכי מדינת ישראל. בשביל זה עושים תכנון ותשתיות. בסוף מה שצריך באמת זה ראשי ערים שייתנו היתרים על מנת לבנות קרקעות. יש ראשי ערים אמיצים ויש גם כמה שלא. נקים 20 מנהלות להתחדשות עירונית".

 

ראשת העיר אור יהודה, ליאת שוחט, אמרה: "החתימה על הסכם הגג תשנה את פניה של אור יהודה ותייצר מציאות חדשה עבור כל אחד מהתושבים שלנו. חשוב להדגיש כי לפחות 20% מהדירות החדשות שיוקמו בשכונות, יוקצו לזוגות צעירים תושבי העיר במסגרת מחיר למשתכן וזו בשורה משמעותית.

 

"במהלך גיבוש ההסכם עמדתי על כך שיחידות הדיור החדשות שייבנו, יוקמו במקביל לשיקום העיר הוותיקה. השכונות הוותיקות בעיר קודמות לכל ואנו נדאג להפוך כל אבן בעיר כדי להעמיד את אור יהודה כאחת הערים האטרקטיביות ביותר באזור בפרט ובארץ בכלל.

 

"לצערי לעיר אור יהודה אין בית עלמין אנחנו קוברים את יקירינו כל פעם במקום אחר אני זקוקה לרוח הגבית הזו מכם. אדוני ראש הממשלה מעל הכל למדינה ולמנהיגים שלנו יש דיור ציבורי שרכשו התושבים בשנות ה-70 וה-80 לאחר הרכישה יחידות אלו הוגדרו ע"י הממשלה כלא ראויות למגורים.

 

"שום הסכם לא יהיה מושלם אם לא נמצא פתרון לתשובים אלו זו חובתינו מוסרית וחברתית. עלינו מוטלת האחריות לסייע להם. אני צריכה את עזרתכם לטפל בנושאים הללו".

 

 

בית שמש: הסכם לבניית 17,000 דירות

נזכיר כי אתמול (ב') נחתם הסכם גג נוסף בבית שמש, במסגרתו ישווקו בשנים הקרובות 17,000 דירות בעיר לצד מוסדות ציבוריים, וביניהם 41 מעונות יום, 229 כיתות גני ילדים, 1,483 כיתות בבתי ספר יסודיים, 52 כיתות חינוך מיוחד, 91 בתי כנסת, 8 מתנ"סים, 8 אולמות ספורט, 5 ספריות ועוד.

 

כיום ישנן מעל ל-3,000 יחידות דיור כבר בשלבי מכרזים משווקים והתכנון הוא לעמוד ביעד שיווקי של 2,500 יחידות דיור בשנה אשר ישווקו לאוכלוסיות מגוונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים