שתף קטע נבחר

החלה עונת השיפוצים: כך תשדרגו את הבית השנה

פסח הגיע ואיתו גם קדחת השיפוצים הישראלית. על פי הערכות בענף, כ-61 אלף בתים יעברו שיפוץ בעונה הקרובה - בהיקף כספי כולל של כ-3.2 מיליארד שקל. כ-85% מהשיפוצים יסתיימו בחריגה של כ-20% מהתקציב - בעיקר בשל תכנון לקוי וחוסר ידע. כיצד ניתן להוזיל את העלויות?

חג האביב מסמן את פתיחת עונת השיפוצים, אשר מגיעה לשיאה בחודשי הקיץ. על פי הערכות התאחדות קבלני השיפוצים, כ-61 אלף בתים יעברו השנה שיפוץ - בהיקף כספי כולל של כ-3.2 מיליארד שקל. כ-270 אלף שיפוצים מתבצעים בישראל מדי שנה בממוצע, בהיקף כספי של כ-15 מיליארד שקל.

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

רכשתם דירה מקבלן? היזהרו ממלכודת השדרוגים

 

מסקר שנערך בהתאחדות הקבלנים לקראת פתיחת העונה עולה כי צביעת הבית היא עדיין עבודת השיפוצים הנפוצה ביותר. אחריה נמצאים הריצוף, עבודות נגרות, האינסטלציה ועבודות החשמל.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

עם זאת, מהנתונים עולה כי המכנה המשותף לכל השיפוצים בישראל הוא החריגה מהתקציב. בהתאחדות מעריכים ש-85% מהשיפוצים נגמרים בחריגה ממוצעת של 20%, וכשמדברים על שיפוץ גדול בהיקף של עשרות ומאות אלפי שקלים - הדבר יכול להביא לבור תקציבי שיהיה קשה לצאת ממנו.

 

מסקר שערך "הבית השקוף" של מרכז הבנייה הישראלי עולה כי עלות שיפוץ ממוצע הסתכמה בשנה החולפת בכ-50 אלף שקל. עם זאת, מדובר בתחום בעל סטיית תקן עצומה - שכן כל מבצע שיפוץ שונה מהאחר, ותלוי מאוד בעלויות חומרי הגלם והעבודה.

 

"מניתוח רב שנתי של שוק השיפוצים הישראלי עולה כי למעלה מחצי מהשיפוצים בשנה האחרונה נעשו בדירות בבנייני מגורים משותפים - לעומת 36% מהמשפצים אשר שיפצו בית צמוד קרקע", אומרת מירי שפיר, מנכ"ל הבית השקוף. "מדובר בנתונים יציבים - שיעור של המשפצים דירת מגורים בבניין לעומת בית צמוד קרקע הוא דומה לאורך השנים האחרונות בהן בוצע הסקר".

 

מרבית השיפוצים - באזור הסלון

רוב השיפוצים כיום מתבצעים באזור הסלון, חדר האמבטיה והמטבח - ומגיעים להוצאה כספית מינימלית של 50 אלף שקל, על פי הערכה של ארז סתר בעלי ומנכ"ל המקצוענים. סתר מוסיף כי השיפוצים המבוקשים ביותר הם אלו הנוגעים להנמכות תקרה וחיפויים למזגן מיני מרכזי, או החלפת רצפה ואריחים למטבח. בנוסף קיים ביקוש למסגרות מעוצבות מגבס לטלוויזיה בסלון.

 

 (צילום: iStock) (צילום: iStock)
(צילום: iStock)

"לפני שמתחילים בשיפוץ חשוב להגדיר תקציב מראש", אומרת אוסי כץ דגן, מעצבת פנים ובוגרת ביה"ס לעיצוב אולטימה של מרכז הבניה הישראלי. "אם החלטתם להסתמך באיש מקצוע לביצוע עבודת השיפוץ בבית, הגדירו לעצמכם מה ברצונכם לשפץ אל מול הסכום שאותו אתם מוכנים להשקיע. השאירו לכם מרווח ביטחון של 10-20% ממסגרת התקציב לכל מקרה של תקלה".

 

חדר הרחצה

שיפוץ חדר האמבטיה לא צריך להסתכם בעלות של אלפי שקלים. כץ דגן מסבירה כי במקרה הזה ניתן בהחלט להסתפק בשיפוץ קוסמטי בלבד - הכולל את החלפת מושב האסלה, הדבקת טפטים על ארון הכיור והחלפת וילון האמבטיה במקלחון - ריענון אשר יסתכם בעלות של כמה מאות שקלים בלבד.

 

 (צילום: שי אדם) (צילום: שי אדם)
(צילום: שי אדם)

עם זאת, אם החלטתם לערוך שיפוץ משמעותי - חשוב להבין מראש שבמקרה הזה השיפוץ כולל עבודות נלוות, בהן החלפת צנרת, אסלה תלויה, החלפת ריצוף, החלפת אריחים על הקירות, ארון כיור חדש, החלפת ברזים ותאורה חדשה. במקרה זה עלות השיפוץ צפויה לעמוד על בין 20-25 אלף שקל.

 

מנתוני מחירון אתר המקצוענים עולה כי מחיר אסלה סטנדרטית נע בטווח של 300-400 שקל - אולם עשוי גם להגיע למחיר של כמה אלפי שקלים. מחיר אמבטיה סטנדרטית לפי מחירון המקצוענים מסתכמת ב-4,000-5,000 שקל. מחיר ארונות הכיור נע בטווח רחב, בין כמה מאות שקלים לגודל ארון סטנדרטי לאלפי שקלים עבור ארון מותאם בגודל אישי, ואשר תלוי גם במספר המגירות, חזית הארון וכדומה.

 

על פי מומחי המקצוענים אין צורך לחפות את כל קירות חדר הרחצה - וכדאי אף לוותר על כך ליצירת מראה קליל. במקום זאת כדאי לחפות רק את האזורים הרטובים (אזורי האסלה, הכיור והמקלחון או האמבטיה), ולהסתפק ביתר הקירות בצבע אקרילי או מינרלי.

 

הסלון

דווקא שיפוץ הסלון יכול להסתכם בהוצאה נמוכה יחסית. לעתים קרובות מספיק לרענן את החדר רק על ידי שכבת צבע חדשה והחלפת ריפודים, גופי תאורה, שטיח ושולחן קפה.

 

 (צילום: iStock) (צילום: iStock)
(צילום: iStock)

הבחירה להחליף את כל הריהוט יכולה להסתכם בהוצאה של בין כמה אלפי שקלים לכמה עשרות אלפי שקלים. אפשר להגיע לתוצאות יפות ומשביעות רצון על ידי חידוש הריהוט הקיים - מחזור רהיטים קיימים וחידושם על-ידי צביעה, החלפת ידיות, ריפוד ועוד.

 

ממחירון המקצוענים עולה כי מחיר ניקוי של שטיח עבודת יד עומד על כ-50-80 שקל למ"ר, וצביעה דקורטיבית של קיר בסלון יכולה להסתכם ב-200-400 שקל למ"ר.

 

המטבח

ברוב המקרים שינוי המטבח הוא גולת הכותרת של השיפוץ. בבית הישראלי אוהבים לבשל ולארח, ומדובר בחדר המרכזי בחיי המשפחה. שדרוג המטבח יכול להסתכם בעבודת נגרות ושיש - אולם לעתים קרובות הוא כולל גם שדרוג של המכשירים החשמליים, שעלולים להקפיץ את עלות השיפוץ בכמה עשרות אלפי שקלים.

 

 (צילום: iStock) (צילום: iStock)
(צילום: iStock)

"מטבח הוא התכשיט של הבית", אומרת מעצבת הפנים כץ דגן. "אם ארונות המטבח, השיש ואפשרויות האחסון הקיימים בו מספקים אתכם, וכל המטרה היא שבירת המראה הכבד והמיושן - ניתן להסתפק בהחלפת חזיתות בלבד. במקרה כזה טווח המחירים צפוי לעמוד על בין כמה אלפי שקלים ל-10 אלף שקל, תלוי בגודל המטבח".

 

"אם החלטתם ללכת על כל הקופה ולערוך שינוי כללי, כדאי לקחת בחשבון שבנוסף לעלות ארונות מטבח חדשים - גם השיפוץ עצמו הכולל את פירוק מטבח קיים ושינוי האריחים והצבע יכול להגיע לטווח של בין כמה מאות שקלים ל-2,000 שקל".

 

מחיר השיפוץ של מטבח חדש תלוי בכמות המגירות, סוג חומר הגלם אשר יהווה את חזית המטבח (עץ/פורמיקה/זכוכית), בנייה או ויתור על אי באמצע החדר ועוד. גם כאן מדובר בטווח מחירים רחב - אשר אפשר להעריך שינוע בין 30,000 ל-70,000 שקל למטבח סטנדרטי.

 

חדר ההורים

"חדר ההורים הוא מסוג החדרים שמאפשרים להסתפק בצבע בלבד, אשר ירענן וישנה את האווירה בו", אומרת כץ דגן. "אבל כמובן שאפשר לשדרג אותו באופן משמעותי יותר עם תוספת חדר ארונות פרטי והחלפה של כל הריהוט, מיטה שידות, תאורה ועוד".

 

 (צילום: iStock) (צילום: iStock)
(צילום: iStock)

רבים מהשיפוצים היום מאפשרים בנייה של חדר ארונות פרטי שמתוכו ניתן לייצר גישה לחדר האמבטיה הצמוד לחדר. מדובר בעבודה בעיצוב אישי - בעלות של אלפי שקלים לנגר פרטי, אולם מדובר בשדרוג עבור חדר השינה המרכזי בבית.

 

בצירוף של הליך הום סטיילינג הכולל צביעה, מיטה חדשה ומזרן, וילונות, שטיח, כריות, גופי תאורה, שידות לילה וארון בגדים - מדובר בהליך של כמה עשרות אלפי שקלים.

 

"הדרך לחסוך היא לוותר על החלפת רהיטים מלאה - לא חייבים לרכוש הכל מחדש, ובטח שלא צריך לרכוש הכל בבת אחת", אומרת כץ דגן. חלק מהקסם זה להשתמש בדברים קיימים ולחדש אותם. מיטה קיימת אפשר לצבוע, לשידות אפשר להחליף ידיות ועוד".

 

חדר הילדים

הילדים התבגרו ופיתחו טעם משלהם - והחדר הילדותי כבר לא רלוונטי. מה עלות השינוי אשר יאפשר להם להזמין חברים שוב?

 

 (צילום: iStock) (צילום: iStock)
(צילום: iStock)

"עלות השיפוץ בחדר הילדים תלויה ברהיטים הקיימים בחדר ובשאלה אם הם עדיין רלוונטיים לילדים בוגרים. אם בחרתם ראש במיטה, שולחן כתיבה וארון בצבעים אחידים - כבר חסכתם כסף", אומרת כץ דגן. "במקרה כזה קל יותר להתאים את החדר לטעמו של הילד רק באמצעות שינויי תאורה, שטיח ואביזרים נלווים". בנוסף ממליצה כץ דגן לשלב את הילדים בהליך השיפוץ.

 

ובכל זאת, אם הרהיטים הקיימים בחדר ילדותיים מדי והשיפוץ דורש שינוי כללי - טווח מחירים תלוי בסוג הטקסטיל בו בחרתם (כריות, וילון, שטיח). טווח המחירים הסטנדרטי מתחיל ב-1,000 שקל ומעלה. אם תחליטו להחליף את הריהוט הקיים למיטה וחצי או מיטה זוגית קטנה (140 ס"מ), כדאי שתגדילו בהתאם גם את תקציב השיפוץ.

 

מחיר ארון סטנדרטי יכול להגיע ל-4,000-5,000 שקל. המחיר למיטה ומזרן איכותי יכול לנוע בין 3,000-5,000 שקל. המחיר לשולחן עבודה וכיסא סטנדרטיים נע בין 1,000-1,500 שקל. עם זאת, המחירונים השונים מוכיחים שטווח המחירים גמיש במיוחד - ותלוי בעיקר בחומרי הגלם ובחנות בה בחרתם לקנות את המוצרים.

 

גם זו דרך להתחדש: צפו בהריסת בניין ברמת גם במסגרת פרויקט תמ"א 38: 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים