שתף קטע נבחר

הלמ"ס: צניחה של 25% במכירת דירות מקבלן

רוכשי הדירות יושבים על הגדר: לפי נתוני הלמ"ס מכרו הקבלנים בפברואר 2,142 דירות בלבד, לעומת 2,873 בינואר. מנגד, מספר הדירות שהחלה בנייתן בקבוצות רכישה הוכפל בשנה האחרונה. בלמ"ס מסתייגים במידה מהנתונים וטוענים שהם צפויים עוד להשתנות

ירידה חדה בכמות הדירות החדשות שנמכרו בחודש פברואר: לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בחודש פברואר מכרו הקבלנים 2,142 דירות חדשות, ירידה של כ-25% בהשוואה לנתוני ינואר אשר הסתכמו ב-2,873 דירות. בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד מדובר בירידה של כ-13.5%.

 

נציין שבחודש אוקטובר 2016 נרשם נתון נמוך יותר של מכירת דירות חדשות מצד הקבלנים, 1,977, אבל בהתחשב בעובדה שמדובר בתקופת חגים, נתון פברואר נחשב לאחד מהנמוכים ביותר בשנים האחרונות.

 

בסך הכול הכמות המבוקשת של דירות, הכוללת גם דירות שאינן למכירה (לשימוש עצמי, קבוצות רכישה, להשכרה, בנייה בלתי חוקית) עמדה בפברואר על 3,371 דירות חדשות, ירידה של כ-23%.

 

לפי הלמ"ס, בחינת נתוני המגמה של הכמות המבוקשת של דירות חדשות (דירות חדשות שנמכרו ודירות חדשות שלא למכירה שהחלה בנייתן), מראה שבחודשים אוגוסט 2016 - פברואר 2017 נרשמה ירידה של 1.6% בממוצע לחודש, ועמדה על רמה של כ-3,890 דירות בממוצע לחודש. זאת, בהשוואה לחודשים ינואר-יולי 2016, בה חלה עלייה של כ-0.5% בממוצע לחודש והרמה עמדה על כ-4,050 דירות בממוצע לחודש.

פרויקט בנייה בשכונת נווה ספיר בעכו (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
פרויקט בנייה בשכונת נווה ספיר בעכו(צילום: אביהו שפירא)
 

 

עלייה של 13.2% במכירת דירות בשלושת החודשים האחרונים

בשלושת החודשים האחרונים, דצמבר 2016 עד פברואר 2017, נמכרו כ-7,190 דירות חדשות, עלייה של כ-13.2% לעומת מספר הדירות החדשות שנמכרו בשלושת החודשים הקודמים (ספטמבר-נובמבר 2016). לאחר ניכוי הגורמים העונתיים, מסתמנת באותה תקופה לפי הלמ"ס, ירידה של 5.4%. כ-27% מן הדירות החדשות נמכרו במחוז המרכז, אילו במחוז ירושלים נמכרו כ-9% בלבד.

 

על פי הנתונים חל גידול משמעותי בדירות שנבנו במסגרת קבוצות רכישה, ב-12 החודשים האחרונים מרס 2016 עד פברואר 2017. בתקופה זו החלה בנייתן של כ-4,670 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 6.3 דירות שמכרו קבלנים, לעומת 12 החודשים הקודמים, בה החלה בנייתן של כ-2,260 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 14 דירות שמכרו קבלנים.

 

בבחינה לפי מחוזות, בתקופה זו, נמצא כי במחוז המרכז החלה בנייתן של כ-1,700 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 5.3 דירות שנבנו על ידי הקבלנים, ובמחוז תל אביב החלה בנייתן של כ-1,530 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 3.5 דירות שמכרו קבלנים.

 

בלמ"ס מפרסמים הסתייגות מהנתונים וטוענים כי הם עוד עשויים להתעדכן: "נתוני שלושת החודשים האחרונים הינם ארעיים בלבד ועל פי ניסיון העבר עשויים להתעדכן. העדכון נובע מדיווח המתקבל בפיגור שאת חלקו קשה להעריך מראש. ניתן היה לפרסם את נתוני הסקר בעיתוי מאוחר יותר, ובכך לצמצם את עדכון הנתונים, אבל בשל החשיבות שמייחסת הלמ"ס לפרסום נתונים שוטפים וזמינים בנושא זה שעומד במרכז ההתעניינות הציבורית, הלמ"ס מפרסמת אותם מוקדם יחסית, כחודש וחצי מתום התקופה הנסקרת".

 

כמו כן, בלמ"ס מסבירים כי בהשוואת הנתונים המתפרסמים על ידיה לנתונים אחרים, כגון "מספר דירות חדשות" שמפרסם משרד האוצר, יש להתחשב בהבדלים בין מקורות המידע, הגדרת האוכלוסיות ושיטות החישוב, הנובעים, בין השאר, ממתן מענה למטרות שונות ולצרכים שונים.

 

"לדוגמה, בנתוני משרד האוצר נכללות עסקאות של דירות חדשות שנמכרו טרם החלה בנייתן, או טרם קבלת היתר בנייה", טוענים בלמ"ס. "לעומת זאת, סקר הלמ"ס מתייחס רק לדירות שקיבלו היתר בנייה והחלה בנייתן. על פי השיטה הקיימת בסקר הלמ"ס, הדירות שנמכרו עד לחודש התחלת הבנייה נרשמות כנמכרות בחודש התחלת הבנייה עצמו. השוני בהגדרות יכול לגרום להבדלים לא מבוטלים ברמת הנתונים החודשיים של שתי הסדרות, ואף לכיווני שינוי הפוכים לחודש נתון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים