שתף קטע נבחר

סיור בביה"ס החקלאי היהודי הראשון בעולם

מקווה ישראל שהוקם ב-1870 על ידי קרל נטר הוא בית הספר החקלאי הראשון בארץ ישראל ואולי בעולם כולו. לרגל החג במקווה ישראל מזמינים את הציבור הרחב לבקר במקום. צפו

בשיתוף משרד ירושלים ומורשת

 

מקווה ישראל הוא בית הספר החקלאי הראשון בארץ ישראל ואולי בעולם כולו. בית הספר הוקם על ידי קרל נטר, מזכיר חברת "כל ישראל חברים" בשנת 1870. מטרות הקמתו הן לחנך נוער בישראל לחיי חקלאות והתיישבות, ולהקנות לו השכלה כללית, תרבות יהודית וחינוך עברי בהתאם למורשת ישראל.

 

עוד בנושא

חוגגים פסח באתרי מורשת: 3 בתי כנסת עתיקים

מטיילים בפסח: 3 אתרי מורשת ישראליים

מורשת יהודית: בית הכנסת העתיק בסוסיא

 

מקווה ישראל תוכנן ככל הנראה על ידי תאודור סנדל והיוותה מודל ייחודי וראשוני בארץ ישראל.

 (באדיבות: המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל)) (באדיבות: המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל))
(באדיבות: המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל))
למקווה ישראל השפעות משמעותיות לאורך השנים בתחומים רבים של חינוך, חקלאות ועיבוד הקרקע, הכשרה חקלאית ותעשייתית, ביטחון, התיישבות ועוד. כאן לימדו את ילדי ישראל את תורת האדמה ומפה יצאו בוגרים להקים ישובים חקלאיים ברחבי הארץ.

 

לכפר הנער החקלאי "מקווה ישראל" חלק ניכר בתהליך ההקמה, החינוך, החקלאות וההתיישבות בארץ ישראל. חשיבותו בהיסטוריה של מדינת ישראל והעובדה כי הוא משמש ריאה ירוקה במרחב העירוני, וגורם בעל השפעה על עיצוב המרחב מבחינה חינוכית, הובילו לקידום תכנית התחדשות ופתיחה של מקווה ישראל לציבור.

 

אתרים שונים במקווה ישראל ששווים ביקור:

 

שער ירושלים

השער ההיסטורי של מקוה ישראל, השער בנוי על הדרך לירושלים במאה ה-19. בשנת 1898 התקיימה ליד שער ירושלים הפגישה ההיסטורית בין בנימין זאב הרצל וקיסר גרמניה וילהלם ה-2 על סוס לבן.

 

בית הכנסת

בית הכנסת נבנה בין השנים 1893-1896. זהו מבנה מרשים במרכז החצר ההיסטורית של מקוה ישראל. המבנה בנוי בסגנון אדריכלי מעורב, בולטות בו השפעות מערביות, ים תיכוניות ומזרחיות.

 

ארון הקודש נתרם ע"י יעקב קרל נטר, מייסד ביה"ס החקלאי מקוה ישראל לזכר אביו שנפטר בשנת 1880.

 

מרתפי היקב

היקב נבנה בשנת 1893 כדוגמת היקבים באירופה. מרתפי היקב חצובים בסלע הכורכר, חומר החציבה שימש לבניית המבנים במקוה ישראל. בעבר, אוחסנו במרתפים חביות ענק של יין מקוה ישראל שהיה ידוע בטעמו המיוחד.

 

בשנים 1928-1948 פעלו במרתפי היקב מתנדבי ה"הגנה" שבאו מקרב המורים, העובדים והתלמידים. בנוסף היו במקום מסתורי נשק, "סליקים" ונערכו במקום טקסי השבעה לארגון ה"הגנה".

 (באדיבות: המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל)) (באדיבות: המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל))
(באדיבות: המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל))

מבנה המכניקה

אחד המבנים הראשונים שנבנו בבית הספר בשנת 1872. במבנה זה פעלה סדנת המכניקה והנפחייה של בית הספר. בשנות ה-40 עבד ולימד במקום דוד ליבוביץ ממציא ה"דווידקה" ובנוסף היה פעיל בארגון ה"הגנה" והתפרסם במיוחד בתעשיית כלי נשק בצל הסכנה.

 

גן בוטני

הגן הוקם בשנת 1928, ביוזמת מורי מקוה ישראל. הוא תוכנן על ידי אדריכל הגנים המפורסם יחיאל סגל וטופח במשך 60 שנה ע"י דוד זייזדנברג. בגן גדלים עצים רבים מארצות שונות בעולם, מאוסטרליה בדרום ועד קנדה בצפון, מדרום אמריקה במערב ועד סין במזרח.

 

פיקוס בנגלי

עץ שניטע בשנת 1888. שורשי האוויר של העץ השתרשו בקרקע והפכו במשך השנים לגזעים משניים. העץ מסמל את בוגרי מקוה ישראל אשר השתרשו בארץ.

 

מידע שימושי למבקר באתר

 

כתובת: רחוב מקווה ישראל 32, חולון

 

טלפון: 03-5030489

 

שעות פתיחה: א'-ה' : 8:00-16:00, ימי שישי: 8:30-12:00

 

הביקור בתשלום ובתיאום מראש

 

דמי כניסה: בתשלום

 

אתר אינטרנט: www.mikveisrael.org.il

 

שירותים באתר: חניה, שירותים, מרכז מבקרים המופעל על ידי המועצה לשימור אתרים

 

אתרים סמוכים: כל אתריה של העיר תל אביב (בית העצמאות, בית בן גוריון, בית ביאליק, מוזיאוני האמנות בעיר ועוד), אתרי העיר יפו, מוזיאוני העיר חולון.

 

בשיתוף משרד ירושלים ומורשת

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות: המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל)
באדיבות: המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל)
מומלצים