שתף קטע נבחר

"אי אפשר שלא להתרגש": רבבות השתתפו בברכת כהנים בכותל

רבבות מתפללים הגיעו לרחבת הכותל המערבי, כדי להתברך מפי מאות הכהנים: "יברכך ה' וישמרך". ברכת הכהנים ההמונית בכותל יוסדה לפני למעלה מ-40 שנה - ונערכת בחול המועד בהשתתפות הרבנים הראשיים: "אנו מבקשים מהקב"ה שישים בנו את אותה ברכת כהנים. שייתן לנו 'וישם לך שלום' – מבית ומחוץ"

 
האזהרות מגשם לא הרתיעו אותם: רבבות בני אדם הגיעו היום (ה') לרחבת הכותל המערבי, כדי להשתתף בברכה המשולשת - ברכת הכהנים המסורתית, שמתקיימת דרך קבע בחול המועד פסח (וגם בסוכות). הרבבות התברכו פעמיים - בתפילות שחרית ומוסף. האירוע הועבר בשידור חי ב-ynet.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

הרבנים הראשיים שנטלו חלק בתפילה המיוחדת, בירכו את המתפללים ואת העם היהודי כולו לרגל החג: "אי אפשר שלא להתרגש, ולייחל לראות את אותה ברכה שאכן השלום והאחווה והרעות מול הכותל, בהמשך למסרות אבות, ימשיכו כל השנה כולה", אמר ל-ynet הרב דוד לאו.

 

הכותל היום (צילום: הקרן למורשת הכותל) (צילום: הקרן למורשת הכותל)
הכותל היום(צילום: הקרן למורשת הכותל)

 

רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ' הוסיף ואמר כי "אנו מבקשים מהקב"ה שישים בנו את אותה ברכת כהנים. שייתן לנו 'וישם לך שלום' – מבית ומחוץ, והכותל יהיה מקום לאחדות הלבבות".

 

שגם תושבי חו"ל ישתתפו

המשטרה סגרה החל מהבוקר את הצירים הראשיים המובילים לעיר העתיקה, וביניהם חלקים מדרך חברון, כביש 1 - מהמטה הארצי לכיוון העיר העתיקה, רחוב אגרון -לכיוון ממילא, וחטיבת ירושלים - בשני הכיוונים. העיר העתיקה נסגרה לכלי רכב פרטיים, למעט תושבי האזור.

 

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 

אלפי שוטרים ממשטרת ירושלים, לוחמי מג"ב ירושלים, שוטרי תגבור ומתנדבים נפרסו סביב העיר העתיקה, בצירים ובדרכים המובילות לכותל המערבי, במטרה לשמור על ביטחון המתפללים והמבקרים הרבים.

 

מול המוני המתפללים עומדים בחזרת הש"ץ (שליח הציבור) מאות כהנים, שמכסים את פניהם בטליתות ומברכים את "הברכה המשולשת", שנוסחה נכתב בתורה: "יברכך ה' וישמרך, יאר ה' פניו אליך ויחונך, יישא ה' פניו אליך וישם לך שלום". היא נאמרת מדי בוקר, כל ימות השנה, בכל מניין תפילה שמשתתף בו כהן אחד או יותר, אך ימי חול המועד הם הזדמנות נדירה להתברך מפיותיהם של כהנים רבים כל-כך ברגע אחד.

 

באים להתברך ביום השני של חול המועד (צילום: הקרן למורשת הכותל) (צילום: הקרן למורשת הכותל)
באים להתברך ביום השני של חול המועד(צילום: הקרן למורשת הכותל)

 

ברכת הכהנים מתקיימת לרוב ביום השני לחול המועד, על מנת לאפשר את השתתפותם של תושבי חו"ל, שביום חול המועד הראשון חוגגים "יום טוב שני של גלויות", ואינם יכולים להגיע לכותל. רב הכותל והמקומות הקדושים שמואל רבינוביץ' מוביל את רוב התפילה - וגם הרבנים הראשיים יצחק יוסף ודוד לאו נוטלים בה חלק. עם סיום התפילה מברכים הרבנים הראשיים את קהל העולים לרגל - מעמד המכונה "הקבלת פני רבו".

 

הרבנים הראשיים עם רב הכותל והשר לשירותי דת (צילום: הקרן למורשת הכותל) (צילום: הקרן למורשת הכותל)
הרבנים הראשיים עם רב הכותל והשר לשירותי דת(צילום: הקרן למורשת הכותל)

 

בשל עומסי התנועה הומלץ להחנות בחניונים סמוכים בגבעת התחמושת, הר הרצל, חניון הלאום, חניון בייט, חניון שוק רמלה-לוד (סמוך למלחה). משם ניתן לנסוע באמצעות היסעים מאורגנים ותחבורה ציבורית לאזור העיר העתיקה ומרכז העיר. גם הרכבת הקלה תוגברה.

 

הברכה ההמונית בכותל, שנוסדה בזמן מלחמת ההתשה (בשנת 1970), נערכת כבר למעלה מ-40 שנה - פעמיים בשנה. מי שחידש את המנהג הוא יהודי ירושלמי בשם רבי מנחם מנדל גפנר. באחת מתפילותיו בכותל, נזכר גפנר במדרש המתאר את סגולתה וברכתה של ברכת הכהנים, גם בזמן שבית המקדש חרב - והחליט להחזיר עטרה ליושנה. נכדו, הרב ברוך ברנדויין, טען כי מאז חידוש המנהג, נערכו כבר יותר מ-100 אירועי ברכת כהנים המונית בכותל. אונו משדרים את האירוע בסיוע הקרן למורשת הכותל המערבי.

 

עוד פסח בערוץ היהדות :

 • ההגדה של ynet: מ"הא לחמא" - ועד "דיינו"

   

   

    • פורסם לראשונה 13/04/2017 08:50

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שלומי כהן, כיכר השבת
  "יברכך..."
  צילום: שלומי כהן, כיכר השבת
  מומלצים