שתף קטע נבחר

צייר לי שואה - השואה בעיני אנשים עם מוגבלות

כ-50 אנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים של ארגון "אלאור" נתבקשו לצייר ציורים על גבי תוויות של נרות נשמה שמתארים עבורם את נושא השואה • הציורים היוו עיצוב מחדש לנרות הזיכרון של עמותת "שם ונר" שנועדו לקדם מסורת לאומית חדשה לפיה יודלקו נרות נשמה אישיים בכל בית בישראל

לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה וכחלק מפרויקט חד-פעמי המשלב אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, עמותת "שם ונר" להנצחת השואה שמקדמת בימים אלה מסורת לאומית הקוראת להדליק נר נשמה עם שם של נספה בכל ערב יום השואה ובכל בית בישראל, רתמה כ- 50 אנשים בגילאי 18-65 עם מוגבלויות קוגניטיביות וצרכים מיוחדים של ארגון "אלאור" במטרה לעצב מחדש את התוויות שעל גבי הנרות על ידי ציורים שמתארים עבורם את נושא השואה.

 

  • למדריך עדכני לזכויות עדכניות לניצולי השואה לחצו כאן

 


 

"אוכלוסיית בעלי המוגבלויות בתקופת השואה לצערנו היתה האוכלוסייה הראשונה אותה החליטו להשמיד" מספרת אלישה יעקובי, יוזמת ומסיידת עמותת שם ונר. "לנוכח הזוועות היה חשוב לנו לתת להם ביטוי להיותם מהווים חלק בלתי נפרד מהאוכלוסייה הכוללת. פנינו לארגון גדול ומוכר שמעניק שירותים למספר רב של אנשים עם מוגבלות בכל הרצף הטיפולי ובכל רמות התפקוד שקיימות.

 


 

משיחה בין אנשי העמותה למנהלי המעון נולד הרעיון של שיתוף החוסים בפרויקט שמיועד לחברה כולה ויחד עם זאת מותאם עבורם. במסגרת שיעור אומנות ועבודת יד של הדיירים במעון, נתבקשו הדיירים לתת ביטוי באמצעות ציור של השתקפות השואה בעיניהם. התוצאות היו מרגשות".

 


 

"אנחנו שמחים שגם בפרויקטים לאומיים, חושבים עלינו ומאפשרים לדיירים שלנו לקחת חלק בקידום מסורת לאומית חדשה בישראל", מוסיפה חן מטעם אלאור. "נדהמנו לראות איך לכל דייר ישנה תפיסה שונה וייחודית במהותה רק עבורו כיצד מציירים את השואה ואיך היא נתפסת בעיניו. אנחנו בהחלט רואים את המסורת הזו מתקדמת ומגיעה בשנים הבאות לכלל אזרחי המדינה עם מוגבלות וצרכים מיוחדים".

 

יום הזיכרון לשואה ולגבורה: היחס לאנשים עם מוגבלות כססמוגרף ערכי אמיתי

מאת: יו"ר אקים ישראל האלוף במיל. עמי אילון ומנכ"לית אקים ישראל סיגל פרץ יהלומי

 

"חיים שאינם ראויים לחיותם", זה הנימוק שנתנו רופאים נאציים בבתי חולים ברחבי גרמניה לזריקות הרעל או ההרעבה וההזנחה שהפכו למדיניות הטיפול שלהם באנשים עם מוגבלויות, ובהמשך גם לתאי הגזים.

 

מעריכים כי כ- 90 אלף גרמנים עם מוגבלויות שונות כגון מוגבלות שכלית, אפילפסיה ועוד, נרצחו בתאי הגזים ע"י הצורר הנאצי בתכנית המתת החסד (אותנסיה) T4 לשמירה על טהרת הגזע הארי - תוכנית שטנית לרצח שיטתי ומסודר שהחלה לפעול ב-1939 מהמטה המרכזי והסודי ברחוב טירגרטן 4 בברלין (מכאן כינויה 4T). כך התחיל הרייך השלישי את מסע הטיהור שלו ואת השואה.

 

האמצעים שבהם הצליחו לרצוח אנשים אלה, אומצו בהמשך לרצח היהודים. "ניסויי הכלים" (תאי הגזים בחדרים שדומו למקלחות) שבוצעו בתוכנית אותנסיה הועתקו בשלב מאוחר יותר להשמדת היהודים, וכן גם הצוותים שביצעו זאת היו למבצעים העיקריים במכונת הרצח שנבנתה.

 

היטלר וצמרת שלטונו עודדו נערות אריות להיכנס להריון מאנשי אס אס והתינוקות שנולדו מזיווגים אלה גודלו על חשבון גרמניה. מנגד נמנעה התרבותם של אנשים שלא עמדו בהגדרה הנאצית, ועוקרו מעל 200 אלף אנשים עם מוגבלויות כדי לשמור על טוהר הגזע.

 

ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, אנו באקים, התומכים באנשים עם מוגבלות שכלית בישראל, זוכרים היכן התחילה הזוועה.

 

אנו זוכרים שחוסר ההכרה בכך שכל בני האדם שווים, בכך שכל אדם הוא נשמה אחת ויחידה שאין שני לה, וש'חביב אדם שנברא בצלם' – אלו הם הערכים הבסיסיים ביותר לכינונה של חברה מתוקנת ברת קיימא. לא יכולות להיות מדרגות בבני אדם. בהיעדר ערכי יסוד אלה, מה שנותר לנו הוא ג'ונגל דארויניסטי, המשמש קרקע פוריה לגידולים שטניים של תפלצות אדם כצורר הנאצי ומשתפי הפעולה עמו.

 

הלוגו של אקים המדבר על כך שחברה המכלילה את כל חבריה בתוכה היא חברה חזקה וטובה יותר (inclusive community is strong community), מחייב את ההכרה שכל בני האדם שווים הם ואין החזק שווה יותר מרעהו החלש. וזה מותר האדם מן הבהמה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים