שתף קטע נבחר

מחקר: משקאות דיאט על בסיס יומי - סיכון פי 3 לשבץ

חוקרים אמריקנים שעקבו אחר אלפי נבדקים במשך 7 שנים, מצאו כי אלה שצרכו משקאות דיאט מוגזים היו בסיכון פי 3 ללקות בשבץ או בדמנציה. החוקרים מצאו עוד כי ככל שצריכת הדיאט היתה תדירה יותר, כך קטן גם נפח המוח ועלה שיעור בעיות הזיכרון. עם זאת הם מדגישים: לא נמצא קשר ישיר בין מוצרי הדיאט לפגיעה המוחית

זה אולי נטול קלוריות אבל עלול להיות מסוכן: מחקר מצא כי אנשים ששותים מדי יום משקאות דיאט תוססים נמצאים בסיכון גבוה פי 3 ללקות בשבץ מוחי ודמנציה, בהשוואה לאלה שכמעט ואינם צורכים משקאות דיאט. עם זאת מדובר במחקר "סיבה ותוצאה", וטרם נמצא קשר ישיר בין משקאות הדיאט לבין הפגיעה המוחית. המחקר החדש, שנערך ע"י חוקרי ביה"ס לרפואה של אוניברסיטת בוסטון, פורסם בכתב העת Stroke.

 

לדברי עורכי המחקר, מדובר בעדות נוספת לכך שמשקאות דיאט אינם האלטרנטיבה הבריאה למשקאות ממותקים, ועדיף להגביל את צריכתם. על אף שהממצאים אינם מוכיחים ישירות כי משקאות דיאט הורסים את רקמת המוח, הם תומכים במחקרים קודמים שהראו כי בריאותם של אלה הצורכים את משקאות הדיאט נמצאת בסכנה.

 

קראו גם: 

מחקר: משקאות דיאט מסוכנים לנשים בגיל המעבר

ממתיקים מלאכותיים: האם הם בריאים לנו?

אחת ולתמיד: איזה ממתיק מלאכותי הכי בריא?

 

החוקרים בדקו מעל 4,000 אנשים בגילאי 45 ומעלה, תושבי מסצ'וסטס, במשך שבע שנים. הנבדקים נשאלו על הרגלי השתייה שלהם, ובמקביל נאספו נתונים אישיים שכללו גיל, מין וצריכה קלורית. בהמשך בדקו החוקרים מי מהם לקה בשבץ מוחי או דמנציה.

 

בכל שנייה במהלך השבץ, מתים המוני תאי מוח (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
בכל שנייה במהלך השבץ, מתים המוני תאי מוח(צילום: shutterstock)

 

הממצאים הראו כי אלה שצרכו משקאות דיאט מוגזים על בסיס יומי, היו בסיכון גבוה פי 3 ללקות בשבץ מוחי או דמנציה בהשוואה לאלה שאינם צורכים משקאות דיאט תוססים. החוקרים עוד מצאו סימן מדאיג נוסף: אלה ששתו משקאות דיאט בתדירות גבוהה יותר, היו בעלי נפח מוח קטן יותר. האיבר המוחי היפוקמפוס, שלו תפקיד משמעותי בזיכרון – היה קטן יותר, והם סבלו גם משכיחות גבוהה יותר של בעיות זיכרון.

 

החוקרים לא בדקו אילו מותגי דיאט צרכו המשתתפים, אך ציינו כי הם כללו את הממתיקים המלאכותיים סכרין, אצסולפם, אספרטיים, נאוטיים וסוכרלוז.

 

"המחקר שלנו מעניק הוכחה נוספת למחקרים קודמים, לקשר שבין צריכת משקאות לבין הסיכון לשבץ", ציינו החוקרים, "למיטב ידיעתנו – זהו גם המחקר הראשון שמוצא קשר בין משקאות אלה לבין הסיכון ללקות באלצהיימר או שאר סוגי הדמנציה".

 

בישראל: 70 אלף חולים באלצהיימר ו-15 אלף לוקים בשבץ מדי שנה

אחד מכל חמישה קשישים בישראל סובל מדמנציה ברמות שונות. כ-70 אלף ישראלים לוקים באלצהיימר, וההערכה היא שבתוך 15 שנים יגדל מספרם ל-120 אלף. ככלל, ככל שעולה תוחלת החיים, עולה שכיחותה של המחלה, שפוגעת באופן שווה בגברים ובנשים מכל הגזעים ומכל השכבות הסוציו-אקונומיות.

 

מדי יום לוקים בשבץ מוחי בישראל כ-40 ישראלים, ובשנה 15 אלף, רק חמישה אחוזים מהם יגיעו בזמן לבית החולים וישתחררו מהאשפוז ללא פגיעה. השאר יסבלו מנכות לכל חייהם, חמישית מהם ימותו תוך שנה. בכל שנייה במהלך השבץ המוחי, מתות כמויות עצומות של תאי מוח, ומכאן החשיבות הגדולה לאבחן ולטפל בזמן.


צפו: כך נראה שבץ מוחי

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
סיכון גבוה פי 3 ללקות בשבץ ודמנציה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים