שתף קטע נבחר

מיליציית אסד בגולן: ישראל חיסלה 3 מאנשינו

על פי הדיווח שפורסם גם באל ג'זירה, ישראל חיסלה פעילים של המיליציה שנלחמת לצד אסד מבסיס בפרברי קוניטרה, סמוך לגבול ישראל, בתקיפה אווירית

 

 

זירת התקיפה על פי "הכוחות להגנת המולדת" ()
זירת התקיפה על פי "הכוחות להגנת המולדת"
מיליציה של כוחות אסד דיווחה הבוקר (יום א') כי ישראל תקפה את את בסיס נבע א-פוואר של המשטר הסורי בפרברי קוניטרה, סמוך לגבול ישראל וכי שלושה מאנשיה נהרגו. רשת אל-ג'זירה מסרה את אותו דיווח, וכך גם רשת אל-מיאדין הלבנונית, שבה נמסר על שני פצועים בהפצצה ישראלית. המיליציה, שקרויה הכוחות להגנת המולדת, מתאמנת בבסיס שליד קוניטרה. גם מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח על שלושה הרוגים בתקיפה, ואף מסר על אבידות נוספות באירוע. 

 

כתב אל-ג'זירה בדרום סוריה דיווח כי האירוע התרחש סמוך לשעה שש בבוקר באמצעות כלי טיס ישראליים שתקפו. תחנת רדיו המזוהה עם המשטר הסורי דיווחה כי בשעה 05:50 נשמעו פיצוצים במחנה. בהמשך התברר כי אחד ממצבורי התחמושת התפוצץ וכתוצאה מכך נהרגו שלושת הלוחמים ואחרים נפצעו. לפי הדיווח לא ברור מה גרם לפיצוצים. באל-מיאדין ציטטו גורם סורי רשמי שאמר כי "שלושה טילים ישראליים פגעו במחנה נבע אל-פוואר בקוניטרה".

 

בצה"ל סירבו להכחיש את הדיווחים על התקיפה. היא מגיעה על רקע שלושה שינויים שנרשמו באזור זה בשבועות ובחודשים האחרונים: התחזקות כוחות אסד במרחב, כלומר במרכז ובצפון רמת הגולן, תוך הדיפת המורדים מהגזרה; הגעה של נציגי חיזבאללה לאזור הסמוך לגבול עם ישראל; פריסה מחודשת באזור החיץ של פקחי אונדו"ף לבקשת ישראל בין הצד הסורי לצד הישראלי בגולן (מזרחית לגדר המערכת), לראשונה מאז נטשו את המקום מחשש לחייהם לפני כשלוש שנים.

אחד ההרוגים בתקיפה, על פי אנשי המיליציה ()
אחד ההרוגים בתקיפה, על פי אנשי המיליציה


"הכוחות להגנת המולדת" היא מיליציה שמשטר אסד הקים במהלך מלחמת האזרחים כדי להתמודד עם חולשת הצבא הסורי. רק לפני שבועות אחדים טענה המיליציה הזו שמל"ט ישראלי חיסל את אחד מפעיליה, יאסר א-סייד, כשנסע במכונית בכביש בין העיירה חאן ארנבה שבפרברי קוניטרה לבין דמשק. בשבוע שעבר פרסמו אנשיה סרטון,שתיעד את אנשיה מתאמנים בסוריה ומתרגלים כיבוש עמדה שעליה מתנוסס דגל ישראל. במקום הדגל הציבו חיילי המיליציה את דגלם ואת דגל חיזבאללה.
"הכוחות להגנת המולדת", בסוריה ()
"הכוחות להגנת המולדת", בסוריה
גבול ישראל סוריה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
גבול ישראל סוריה(צילום: עידו ארז)

בסוף השבוע תקפה ישראל בסוריה לאחר ירי פצצות מרגמה לעבר יישובי רמת הגולן. אזעקה נשמעה בערב שבת במועצה האזורית גולן, ולאחר זמן קצר אותרו שתי נפילות של פצצות מרגמה בשטח ישראל. כשעה לפני כן התפוצץ פצמ"ר בשטח פתוח בצפון רמת הגולן. בעקבות הנפילות תקף צה"ל את מקורות הירי בגולן הסורי והבהיר כי המשטר הסורי ימשיך להיות האחראי לכל זליגת ירי משטח המדינה.

 

תקיפה נוספת של ישראל בסוריה אירעה בחודש שעבר. לפי דיווחים ערביים, המטרות שתקפו מטוסי חיל האוויר היו מערכות נשק מתקדמות שיועדו לחיזבאללה, ככל הנראה נשק אסטרטגי. לאחר התקיפה, כשמטוסי חיל האוויר כבר היו בדרכם בחזרה לבסיסם, זיהו המכ"מים של חיל האוויר שיגור טילי נ"מ סורים, ככל הנראה טילי SA-5, לכיוון מטוסי הקרב. מבדיקות ראשוניות בצה"ל, בשום שלב מטוסי הקרב לא היו בסכנה והמרחק בין טילי הנ"מ למטוסים היו רב.

 

בצה"ל זיהו שטילי הנ"מ בדרכם ליפול בשטח ישראל, ולכן הוחלט לשגר לעברם את טיל החץ, מחשש שייפלו בתחומי יישוב ישראלי. זו הפעם הראשונה שמערכת הביטחון מאשרת לפרסם ניסיון יירוט מבצעי של מערכת החץ. האזעקה שהופעלה בבקעה נבעה מנפילת שאריות היירוט באזור. כך או כך, יירוט טילי הנ"מ גרם לחשיפת הפעולה ההתקפית של צה"ל הלילה בסוריה, באופן חריג, פעולה שבדרך כלל נותרת במרחב העמימות וההכחשה הישראלית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים