שתף קטע נבחר

צפו: כך מנסים למנוע מנכה להיכנס לחוף בבת ים

יוסי כהן הוא תושב בת ים ונכה בכסא גלגלים. לטענתו אין חוף נגיש בעיר שמאפשר לנכים לרחוץ במים כמתחייב בחוק. במהלך ראיון איתו הוא אף התעמת עם פקח שניסה למנוע ממנו להיכנס לחוף, ואמר לו: "אתה יכול לשחות פה? גם אני רוצה". העירייה טוענת ש"בבת ים ישנם שני חופים נגישים - חוף תאיו והריביירה", אך בפועל הכניסה לחוף תאיו חסומה באבנים

 

 

הנגישות הופכת ליותר ויותר משמעותית בסדר היום, אבל בכל הנוגע לחופי הים המצב ממשיך להיות לא מזהיר. יוסי כהן, תושב בת ים ונכה בכסא גלגלים, פנה לעיריית בת ים מספר פעמים בדיוק בנושא הזה. ניסיונותיו של כהן להגיע אל המים בחוף סלע בעיר לא עלו יפה, כפי שניתן לראות בוידאו. כהן ויו"ר עמותת "נגישות לישראל", יובל וגנר, הסבירו באולפן ynet על המצב הבעייתי. 

 

ראינו את הקטע בו האחראי על החוף מסרב לתת לך לעבור. נתקלת בסוגיה הזאת אני מניחה כבר מספר פעמים.

כהן: "הם חושבים שהחוף הזה הוא חוף פרטי שלהם והם יכולים לעשות בו מה שהם רוצים. אסור לסגור חופים, מה פתאום סוגרים את החופים? זה חוף ציבורי. זכותי להגיע לכל חוף, כפי שכל אדם נורמלי יכול להגיע, חוף סלע זה חוף מקסים, אין בו זרמים, אין בו גלים, זה ממש מתאים לנכים, רק הבעיה זה הנגישות, שתהיה אפשרות להגיע למים, זה הכל".

 

אתה מבין את המניעים שלהם? הם אומרים לך למה הם חוסמים את הגישה?

"זה שאומרים שזה נגיש הכל טוב ויפה, אבל אני רוצה להגיע למים, לא רוצה להגיע ולהסתכל על החולות, אני רוצה כמו כולם להגיע למים. כמו למשל בתל אביב בחוף הילטון ובנתניה. שם ממש יש רמפה עד המים עם מעקה שמאפשר גישה עם כסא גלגלים, בנוסף, יש סככה. אני רוצה שגם בבת ים תהיה. אני לא עושה את זה רק בשבילי אני עושה את זה בשביל כל הנכים בבת ים, אנחנו לא צריכים ללכת לערים אחרות כדי להגיע למים".

 

חוף סלע בבת ים. אין כניסה לנכים ()
חוף סלע בבת ים. אין כניסה לנכים

 

יו"ר עמותת "נגישות לישראל", יובל וגנר, מה המצב בערים אחרות?

"המצב הרבה יותר טוב, צריך אבל לזכור שזה חוק, יש חוק במדינת ישראל שקובע נוסחה מדוייקת של הנגשת חופים כדי לאפשר לאנשים עם מוגבלות ליהנות מהמים כמו כל אחד אחר".

 

מה הנוסחה?

"הנוסחה אומרת שעל כל חמישה חופים מוכרזים, לפחות אחד הוא נגיש. יש ערים כמו הרצליה, ראשון, תל אביב ואחרות שאפילו הגדילו ראש והנגישו את רוב החופים. צריך להבין, זה רצף של אלמנטים שחייבים להתקיים, החל מחניה, דרך גישה נוחה עד הטיילת, שרותי נכים, נגישות למסעדות ולמזנונים, סככות נגישות, גישה עד קו המים וכסאות גלגלים מיוחדים שאיתם ניתן להיכנס למים".

 

כלומר, לפי דבריך, בבת ים חייב להיות חוף מונגש.

"חד משמעית. והם לא עומדים בחוק וזה באמת סוג של ביזיון".

 

תגובת עיריית בת ים: "עיריית בת ים מבצעת בשנים האחרונות עבודות הנגשה נרחבות במרחב הציבורי כולו ובכלל זה בחופי הים. בבת ים ישנם שני חופים נגישים - חוף תאיו והריביירה. בחוף תאיו קיים שביל גישה ישיר ממגרש החניה לסככות צל ייעודיות לבעלי כסאות גלגלים ובימים אלו מושלמת סלילתו של שביל גישה נוסף. כמו כן בשנה שעברה הציבה העירייה בחופים אלו כסאות מיוחדים, באמצעותם ניתן להיכנס למים. אנו מזמינים את התושב ואת כלל בעלי הצרכים להגיע לחופינו הנגישים וליהנות מחוף הים היפה של בת ים. נציין כי החוף בו ביקרתם אינו נגיש והירידה אליו היא תלולה בשל המצוק המחבר בין הטיילת לחוף הים".

 

לטענתו של כהן הוא אכן ניסה להיכנס לחוף תאיו שמוגדר על ידי העירייה כחוף מונגש לנכים, אך היו אבנים שחסמו את הדרך, ובשרותים ובמקלחות של החוף היה ציוד פרטי שמנע את האפשרות להגיע אליהם.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
חוף סלע בבת ים. אין כניסה לנכים
מומלצים