שתף קטע נבחר

מחקר ענק: עישון קנאביס בהריון – פוגע בעובר שברחם

חוקרים מבריטניה וקנדה שעקבו אחר אלפי נשים, מצאו סיכון גבוה פי 3 למשקל לידה נמוך או ללידה מוקדמת אצל עוברים שנולדו לנשים מעשנות קנאביס. התינוקות נמצאו גם בסיכון גבוה ללקות במחלות קשות בהמשך חייהם

מריחואנה - לא בהריון: חוקרים מצאו כי נשים בהריון שמעשנות קנאביס עלולות לפגוע בהתפתחות העובר שברחם.

 

החוקרים מלונדון ואונטריו, בדקו קרוב ל-27 אלף נשים הרות בין השנים 2009 ל-2014. תינוקות שנולדו במשקל לידה נמוך מ-2,500 גרמים, סווגו כ"משקל לידה נמוך". תינוקות שנולדו מוקדם מהשבוע ה-37 להריון, סווגו כ"לידה מוקדמת".

 

קראו עוד:

מחקר ענק: מה בדיוק מריחואנה עושה לגוף שלך

מחקר ישראלי בדק: השפעת קנאביס רפואי על חולים

עישון בהריון מעלה ב-65% הסיכון לאסתמה בילד

 

החוקרים מצאו כי 6.4% מהתינוקות נולדו במשקל לידה נמוך ו-9.7% נולדו בשבוע מוקדם. מעיבוד הנתונים עלה כי תינוקות לאמהות שעישנו קנאביס במהלך ההריון, היו בסיכון גבוה פי 3 להיוולד בשבוע מוקדם או במשקל לידה נמוך, בהשוואה לנשים שלא עישנו קנאביס.

 

בנוסף, התינוקות הללו נמצאו בסיכון גבוה יותר ללקות בסוכרת סוג 2, יתר לחץ דם, פגיעות נוירולוגיות ומחלות לב בהמשך החיים. מנגד, לא נמצא קשר בין המצב הסוציואקונומי של הנשים, לבין משקל הלידה או שבוע הלידה.

 

עישון קנאביס. התינוקות עלולים להיוולד עם בעיות בריאות משמעותיות ()
עישון קנאביס. התינוקות עלולים להיוולד עם בעיות בריאות משמעותיות

 

 

משקל לידה נמוך של היילוד, עלול להוביל למגוון בעיות בהמשך חייו של הילד, הכוללות בעיות נשימה ועיכוב התפתחותי. שבוע לידה פחות מהנורמה עלול להוביל לבעיות נוירולוגיות, הפרעות נשימה עיכול ולב, פגיעות גבוהה יותר לזיהומים ובעיות התפתחות.

 

"משקל לידה נמוך ולידה מוקדמת הן בעיות בריאות משמעותיות", אמר ראש צוות החוקרים ד"ר ג'יימי סיברוק, "שניהם כרוכים בסיכון תמותה ותחלואה גבוהים".

 

 

דו"ח של האיגוד האמריקני לרפואת ילדים מ-2013 מנה את המריחואנה עם הסמים השכיחים ביותר שעשויים לגרום לסיכונים בריאותיים גדולים בטרם הלידה, בהם בעיות התנהגותיות וקשב בילדוּת.

 

המכון האמריקני להתמכרויות לסמים טוען כי במחקרים שנעשו על חיות עלה כי עישון מריחואנה בזמן הריון עלול לפגוע בהתפתחות המוח. בחלק מהמדינות בארה"ב המתירות שימוש פרטי במריחואנה, כבר הוצבו תוויות על הסם המזהירות כי "מוצר זה לא מומלץ לנשים בהריון או נשים שמיניקות".

 

אלו תרופות אסורות בהריון? צפו: 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
סיכון מוגבר לסוכרת, לידה במשקל נמוך ולידה מוקדמת. עישון מריחואנה בהריון
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים