שתף קטע נבחר

"הסגר - הפשע הגדול בהיסטוריה". זהו מנהיג חמאס

הוא הכריז על ניצחון בתום כל אחת מהמלחמות מול ישראל, פוטר על ידי אבו מאזן וקרא לנכדו ארדואן. איסמעיל הנייה, שטען כי חמאס לא מבצע פיגועי התאבדות אלא "מבצעי הקרבה על קידוש השם", נבחר ליורשו של משעל. אלו קורות חייו

 

 

הנייה בעזה (צילום: AP) (צילום: AP)
הנייה בעזה(צילום: AP)
 

במשך שנים הוא היה מנהיג חמאס בעזה - ומהיום הוא המנהיג של הארגון כולו: איסמעיל הנייה גבר בבחירות החשאיות שנערכו היום (שבת) על מוסא אבו מרזוק ומוחמד נזאל, והפך ליורשו של חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס ב-21 השנים האחרונות. בשנים האחרונות התעמת הנייה לא פעם עם אבו מאזן, טען כי "הסגר הוא הפשע הגדול ביותר בהיסטוריה המודרנית", והכריז על ניצחון אחרי כל אחד מהמערכות האחרונות. "הדהמנו את ישראל", אמר בתום "צוק איתן". אלו קורות חייו. 

 

הנייה, אבו אל-עבד (54), נולד בשנת 1963 למשפחת פליטים במחנה הפליטים א-שאטי שלחוף ימה של עזה - שם הוא מתגורר גם היום. לאחר בחירתו אמר גורם בחמאס כי הנייה ייאלץ כנראה להגר אל מחוץ לרצועת עזה, בשל אופי התפקיד שנבחר אליו, שכולל נסיעות למדינות שונות בעולם.

 

להנייה תואר ראשון בשפה הערבית מהאוניברסיטה האיסלאמית בעזה. הקריירה הפוליטית שלו החלה שם - עת הצטרף לכותלה אל-איסלאמיה - תא הסטודנטים שהיה מזוהה באותם ימים עם תנועת האחים המוסלמים אשר הפכה לימים לפטרון הרוחני והרעיוני של חמאס.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הנייה היה כלוא בישראל שלוש פעמים בסוף שנות ה-80. פעמיים הוא נכלא לתקופות קצרות ופעם אחת נכלא לשלוש שנים בשל פעילותו בחמאס. במהלך האינתיפאדה הראשונה היה הנייה אחד ממנהיגי הדור הצעיר של חמאס וכבר אז נודע ביכולות הרטוריות המצוינות שלו - כלי שבו הוא מיטיב להשתמש עד היום. בשנת 1992 ישראל גירשה את בכירי חמאס למרג' א-זוהור בלבנון, והנייה היה אחד המגורשים.

 

אחרי שישראל נאלצה לשחרר את מנהיג חמאס אחמד יאסין בעקבות ניסיון ההתנקשות הכושל בחאלד משעל על אדמת ירדן, הנייה מונה להיות ראש לשכתו בשנת 1997. הנייה ניצל מניסיון התנקשות ישראלי בשנת 2003 כאשר שהה עם יאסין ושאר מנהיגי חמאס בפגישה בדירת מסתור שאותה הפציצה ישראל מהאוויר. כל הנוכחים בדירה שרדו והצליחו להימלט. בשנת 2006 זכה הנייה בבחירות למועצה המחוקקת כאשר עמד בראש הרשימה שהציב חמאס לבחירות - היא רשימת השינוי והרפורמה.

 

בעקבות זאת נבחר הנייה לראשות הממשלה הפלסטינית, אך פוטר על ידי אבו מאזן בשנת 2007 אחרי שחמאס ביצע הפיכה ברצועת עזה. הנייה נותר בתפקיד ראש ממשלת חמאס בעזה מאז ועד לייסודה של ממשלת האחדות הפלסטינית בין פתח לחמאס. בבחירות הפנימיות הקודמות של חמאס נבחר הנייה להיות מנהיג חמאס בעזה וכן סגנו של מנהיג הארגון חאלד משעל. 

הנייה ומשעל, 2012 (צילום: AP) (צילום: AP)
הנייה ומשעל, 2012(צילום: AP)

צוק איתן: תקיפת צה"ל על ביתו של הנייה ברצועה ()
צוק איתן: תקיפת צה"ל על ביתו של הנייה ברצועה

ב-2009, בעת שהיה ראש ממשלת חמאס, בירך הנייה את ברק אובמה על בחירתו לנשיא ארצות הברית. "המינוי שלך הוא עליונות השוויון על הקיפוח", אמר וקרא לאובמה לתמוך בזכויות הפלסטינים: "אנחנו בדרך לחירות, כפי שעשו העמים בדרום אפריקה ובאמריקה. לא נוכל לחוש בשביעות רצון תחת כיבוש טרוריסטי וברברי".

 

שנה לאחר מכן הנייה קרא לנכדו ארדואן, כהוקרה לעמדות שהציג נשיא טורקיה כלפי הסוגיה הפלסטינית. ב-2012 הוא ערך מסיבת עיתונאים באיסטנבול ליד המרמרה ואמר למשפחות ההרוגים כי לפלסטינים ולטורקים גורל משותף. "קיום ההבטחה לדם ההרוגים הוא לא לוותר על ירושלים. הדם שלכם ניצח את המצור", אמר.

 

הוא התעמת עם אבו מאזן פעמים רבות. ב-2009 אמר כי הנשיא הפלסטיני "אחראי אישית למחדל גולדסטון", שנתיים מאוחר יותר מתח ביקורת על פניית הרשות הפלסטינית לאו"ם וכינה זאת: "הרפתקה מדינית בלי הסכמה. אין לאף הנהגה רשות לשחק בזכויות העם".

 

ב-2012, לרגל שלוש שנים למבצע "עופרת יצוקה" התראיין הנייה ל"אינדיפנדנט" הבריטי וטען כי "הסגר על עזה הוא הפשע הגדול ביותר בהיסטוריה המודרנית". הוא טען כי עזה בסך הכול רוצה לזכות ליחס הוגן: "אנחנו רוצים לחיות כמו שאר העולם. להיות בעלי זכויות. להיות בעלי מדינה".

נואם במסגד. יכולת רטורית מפורסמת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נואם במסגד. יכולת רטורית מפורסמת(צילום: AFP)
 

כשנשאל על פיגועי ההתאבדות הרצחניים שביצע חמאס בשני העשורים האחרונים, טען כי לא היו אלה "מבצעי התאבדות" אלא "מבצעי הקרבה על קידוש השם". "עשינו זאת רק משום שהישראלים ביצעו מרחץ דמים. זו הייתה תגובה להפצצות של

מטוסי F-16 נגד אנשים, הרג גברים, נשים וילדים. הם המשיכו לפגוע באזרחים פלסטינים, וזה מה שהניע את הלוחמים האיסלאמים לפעולות מסוג זה".

 

הוא אף טען שחמאס אינו ארגון טרור: "האירופים והאמריקנים אמרו כי המבצעים האלה הם הסיבה לכך שחמאס מופיע ברשימת ארגוני הטרור. אבל עכשיו הפעולות האלה נפסקו. האם הם הסירו את חמאס מהרשימה הזו?". לדבריו, חמאס "אינו פותח במלחמות, אלא מתנגד לכיבוש".

 

ביום שאחרי סיום מבצע "עמוד ענן" ב-2012, אמר הנייה: "הניצחון הוא עובדה, המזרח התיכון השתנה". גם בתום "צוק איתן", שנתיים לאחר מכן, השמיע הנייה זמירות דומות. "הדהמנו את העולם, הפתענו את ישראל", אמר לאחר שיצא מהבונקר, אחרי 50 יום מתחת לאדמה. "אלה שנשפך דמם והשהידים היו הדלק של הניצחון הזה. זה ניצחון כפול פי כמה ממה שהיה ב'עמוד ענן'". אחר כך אף ביקר בהריסות ביתו בעזה וסימן "וי" באצבעותיו.

 

במהלך המערכה ב-2014 שודר נאום מוקלט שלו, רוויי בסיסמאות הפחדה. לדבריו, "התנגדות בולמת בגבריות את מכונת ההרג הציונית. מעשי הטבח וההרג ללא הבחנה מוכיח שהאויב נכשל ושהוא לא מסוגל להתמודד עם לוחמי אל-קסאם בשטח".

 

מנהיג חמאס החדש יצר לעצמו מערכת קשרים ואמון עם שאר הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה ובראשם הג'יהאד האיסלאמי. הוא דמות מקובלת בקטאר (התורמת העיקרית לשיקום רצועת עזה), בטורקיה (הפטרון האיסלאמי העיקרי של חמאס כיום) ואפילו באיראן. 

 

 

הנייה הוא כדורגלן בעברו, שעדיין עולה לעתים על הדשא. ב-2011 נפצע במהלך אימון ושלוש שנים אחר כך השתתף במשחק שארגנו אסירים משוחררים כהזדהות עם האסירים המנהליים שהיו אז בעיצומה של שביתת רעב.

 

הרטוריקה הארסית שלו כלפי ישראל והעובדה שהיה הפנים של מתקפות ופיגועים רבים לא הפריעו לבני משפחתו לקבל טיפולים רפואיים בארץ. ב-2014 אושפזה בתו במשך שבוע בישראל, לטיפול בבית החולים איכילוב. אותה בת היא אחת מ-13 ילדיו. שנה לפני כן אושפזה נכדתו אמאל, בשל מחלה קשה בדרכי העיכול. כאשר הבינו הרופאים כי מצבה קריטי היא הוחזרה לרצועה, וזמן קצר לאחר מכן היא נפטרה. ב-2012 נכנסה לישראל אחת מאחיותיו עם בעלה החולה, שזכה לטיפול רפואי דחוף בבית החולים בילינסון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אימסעיל הנייה. המנהיג החדש
צילום: רויטרס
מומלצים