שתף קטע נבחר

האב נגד הבת: "לה פן כפוית טובה, נכדתי עדיפה"

אביה של מועמדת הימין הקיצוני שהפסידה למקרון לא חוסך בביקורת: "הבעיות של האירו גררו למטה את הקמפיין של הגברת לה פן". ויש לו כבר מועמדות לנשיאות - הנכדה בת ה-28 והנינה בת השנתיים: "היא תהיה הנשיאה עוד 30 שנה"

 

 

ז'אן מארי לה פן, מייסד מפלגת הימין הקיצוני בצרפת "החזית הלאומית" ואביה של מרין לה פן שהפסידה אמש (יום א') בבחירות לנשיאות צרפת, תקף את בתו לאחר ההפסד: הוא סבור כי בתו הפסידה משום שתוכניתה לעזוב את האיחוד האירופי השתלטה על קמפיין הבחירות שלה. 

 

צרפת בחרה מקרון: כל העדכונים

ילד הפלא שהתחתן עם מורתו ודהר עד לנשיאות צרפת

מקרון בנאום הניצחון: די לפחד, אתן סיבה לאופטימיות

מקרון וישראל: נגד ה-BDS והכרה חד-צדדית במדינה פלסטינית

לה פן: "תוצאה היסטורית". המסגד של פריז: "תקווה למוסלמים"

מפיקה לקחים: לה פן תשנה את שם המפלגה

 

"אני חושב שעלינו לדבר לצרפת על הבעיות האמיתיות, בעיות דמוגרפיה, בעיות של הגירת ענק", אמר הלילה לה פן האב, בן ה-88, לאחר ההפסד של בתו. "הבעיות של האירו, של אירופה ושל הפנסיות, גררו למטה את הקמפיין של הגברת לה פן, לדעתי". עוד אמר כי פלוריאן פיליפו, סגנה של בתו במפלגה, הוא אחד האחראים העיקריים להפסדה למקרון.

לה פן בנאום ההפסד, אמש (צילום: AP) (צילום: AP)
לה פן בנאום ההפסד, אמש(צילום: AP)
 

לה פן הבת ייצגה בבחירות את המפלגה שאביה ייסד לפני 40 שנה. מרין גירשה אותו מהמפלגה ב-2015, בשל התבטאויותיו האנטישמיות הרבות. השניים מסוכסכים מאז שמרין נקטה צעדים לטהר את המפלגה מגורמים גזעניים ואנטישמיים וריככה את הטון שלה כדי למשוך יותר קולות מתונים בבחירות לנשיאות.

 

"יש לה אופי, אבל צריך עוד תכונות", אמר האב בראיון ל"סאנדיי טיימס". הוא אמר כי לא רצה שהביקורת שלו תכונה "מתקפה", אך דבריו נראים ברורים. לה פן האב אמר כי בתו לא דיברה איתו מאז הדיחה אותו מהמפלגה ב-2015: "מה שהיא עשתה זה דבר רע. זה לא היה הוגן, לא אלגנטי ולא צודק. אני לא יודע מה הסיבה לכך. אני לא מאמין שזה בגלל אותו פרט". כך הוא כינה את דבריו על כך שהשואה הייתה רק "פרט קטן במלחמת העולם השנייה".

לה פן ובתו, בימים אחרים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לה פן ובתו, בימים אחרים(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

לה פן האב כינה את בתו "כפוית טובה", ותיאר את העימות המשפחתי כ"דרמה של אדיפוס, שבה היא הורגת את האבא". אבל לה פן האב כבר מסתכל קדימה והוא בטוח שנכדתו מריון מרישל לה פן, בת 28 – חברה פרלמנט מטעם המפלגה מאז גיל 22 – מתאימה יותר להיות מועמדת לנשיאות. "אבל היא תצטרך לגדול קצת תחילה", הוסיף. התקווה האמיתית שלו היא נינתו אולימפה, בתה בת השנתיים של הנכדה מריון: "היא תהיה הנשיאה עוד 30 שנה".

 

מרבית הבוחרים מתנגדים לרעיון עזיבת גוש האירו. לה פן ריככה את עמדתה לגבי לוח הזמנים שהיא מציעה לעזיבה בימים האחרונים של מסע הבחירות, אך לפי מבקריה המהלך נעשה מאוחר מדי. לה פן הפסידה בפער של כ-35%: עמנואל מקרון ניצח עם 66.06 אחוזי תמיכה - מול 33.94 אחוזים ללה פן, לפי נתוני משרד הפנים הצרפתי. 

 

 

אמנם לה פן הפסידה, אך אחוז הקולות שהיא גרפה הוא עדיין הישג גדול מבחינתה: בפעם הקודמת שמועמד הימין הקיצוני הצליח להגיע לסיבוב המכריע בבחירות היה זה אביה - והוא זכה אז רק ב-17.8% מהקולות, והפסיד למועמד הימין השמרני ז'אק שיראק. ההישג של לה פן גדול בהרבה, והוא מעיד על חדירתה של מפלגת "החזית הלאומית" למיינסטרים הפוליטי הצרפתי - כשליש מהצרפתים תומכים בה כעת. "אנחנו מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר שעומדת כעת מול מקרון", הכריזה בנאום ההפסד אמש.

 

בנאומה עוד אמרה לה פן כי מפלגת "החזית הלאומית" שאותה היא מייצגת צריכה להשתנות כדי לעמוד באתגר החדש הניצב בפניה וכי יש להקים כוח פוליטי חדש. זמן קצר לאחר מכן מסר יו"ר המפלגה הזמני, סטיב בריוס, כי שם המפלגה ישונה: "זה פותח את דלתות התנועה לאיכויות שונות, אז ניתן לו שם חדש על מנת להתחיל מחדש".  

 

"החזית הלאומית" הוא שם המזוהה מאוד עם אביה, ושינויו יסייע ללה פן להרחיק עצמה מהעבר האנטישמי של המפלגה. לה פן עמלה רבות במהלך מסע הבחירות לטהר את שם המפלגה, לאחר שלה פן האב הירבה באמירות אנטישמיות וגזעניות, בהן למשל כאשר קרא לשואה "פרט קטן בהיסטוריה".

 

לפני כשבועיים תקף ז'אן מארי את בתו, לאחר שגרפה די קולות בסיבוב הראשון בבחירות ועלתה לסיבוב השני. אביה אז מתח עליה ביקורת ואמר שהיא הייתה צריכה ללכת בעקבותיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ולנהל קמפיין יותר אגרסיבי לקראת הסיבוב הראשון.

 

"אני חושב שהקמפיין שלה היה נינוח מדי", אמר אז לה פן האב לתחנת הרדיו RTL. "אם אני הייתי במקומה, הייתי מנהל קמפיין בסגנון טראמפ, קמפיין פתוח יותר, אגרסיבי יותר נגד אלה שאחראים להתנוונות של המדינה שלנו בין שמימין ובין שמשמאל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים