שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הערכות בקואליציה: המדינה תודיע לבג"ץ שהיא לא מחוקקת מחדש את מיסוי דירה שלישית

  המשמעות: הכדור חוזר למגרש של בג"ץ שייאלץ להחליט האם לבטל את החוק. בכל מקרה, ההערכה בממשלה היא שלא ניתן יהיה להעביר את החוק מחדש לנוכח ההתנגדות בקואליציה, ובליכוד בפרט

  לאחר שבג"ץ דרש מהמדינה בדיון היום (ג') להשיב לו עד יום ראשון האם היא מוכנה לדון מחדש בחוק מס ריבוי דירות בוועדת הכספים, ההערכות בקואליציה כי המדינה תשיב לו שלא תחוקק מחדש את החוק. זאת מאחר שמבחינתה הפגם בהליך החקיקה בעקבותיו הוגשו העתירות נגד החוק, לא מצדיק חקיקה מחדש.

   

  כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן

   

  משמעות הדבר היא שהכדור יחזור כעת למגרש של בג"ץ שיידרש להחליט, בהרכב מורחב של חמישה שופטים בראשו עומדת הנשיאה מרים נאור, האם לבטל את החוק או לא. בכל מקרה, ההערכה בממשלה היא שלא ניתן יהיה להעביר את החוק מחדש.

   

  למעשה במשרד האוצר בראשות משה כחלון (כולנו), שעומד מאחורי החוק, מבינים שאין לו סיכוי לעבור מחדש בכנסת, זאת לאור ההתנגדות הידועה בקואליציה בכלל ובמפלגת הליכוד בפרט. האפשרות השנייה מבחינתו של כחלון היא להסתכן שבג"ץ יבטל את החוק, אולם ישנו סיכוי שיסתפק באזהרה בלבד וזו למעשה האפשרות היחידה של כחלון לשמור על החוק.

   

  למעשה, סביב העתירה נגד מתווה הגז נתקלה הממשלה בסוגייה דומה, כאשר נדרשה להשיב מדוע לא תחוקק מחדש את פסקת היציבות. לאחר שהשיבה הממשלה כי אינה מתכוונת לעשות זאת, פסל בג"ץ את פסקת היציבות והביא את הממשלה לחוקק פסקה "מרוככת".

   

  המקרה הנוכחי מורכב יותר, שכן לא מדובר בסעיף ספיציפי, אלא בהליך חקיקה של החוק כולו. עו"ד שוש שמואלי, המייצגת את המדינה, טענה בדיון היום כי חקיקה מחודשת תיקח כמה חודשים ותפגע במלחמה במשבר הדיור ובתקציב המדינה.

   

  "החלטת בג"ץ ראויה"

  "המצב החדש שקבע בג"ץ מאפשר לבצע את התיקון בחוק שאני הצעתי, ולהפוך אותו לחוק טוב יותר", אמר ח"כ מיקי זוהר מהליכוד, המשמש כמרכז הקואליציה בוועדת הכספים. "בהתאם לתיקון שלי, מי שמשכיר את הדירה שלו לטווח ארוך ובמחיר הוגן יקבל פטור מהמס הזה. בכך אנו תופסים שתי ציפורים במכה אחת: מצד אחד לא מעודדים משקיעים חדשים להיכנס לשוק, ומצד שני מונעים את עליית מחירי השכירות".

   

  "החלטת בג"ץ ראויה", מסר יו''ר ועדת הכנסת יואב קיש מהליכוד, "אני מתנגד לפסילת חוקים על ידי בג"ץ מסיבות הקשורות למהות החקיקה. פרוצדורה זה עניין אחר ובשנתיים בכנסת למדתי שהיא לא פחות חשובה כדי לשמור על האינטרס הציבורי. במקרה זה, החלטת בג"ץ להחזיר לכנסת את החוק לחקיקה מחדש עקב הליך בעייתי במיוחד היא ראויה".

   

  בנוסף, גורם בכיר בליכוד אמר: "בוא נראה מה יהיה אם החוק יחזור לוועדה. יש התנגדות קשה בליכוד בנוגע לחוק הזה".

   

  מתנגדים אחרים לתוכנית חגגו את החלטת בג"ץ. "אם תתקבל ההצעה להחזיר את החוק עד לשלב הקריאה הראשונה המשמעות היא ביטול החוק בפועל", אמר ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי חי
  ביקור שכונה חדרה אחוזת דניה נדלן נדל"ן
  צילום: אבי חי
  מומלצים