שתף קטע נבחר

מסביב למדורה עם דור המייסדים

"בל"ג בעומר יתקיימו ברחבי הארץ עשרות מדורות, סביבן ישבו צעירים עם זקנים, ילדים ומבוגרים, וישמעו יחד את סיפורי הגבורה והתקומה של מדינת ישראל. השילוב הזה, בין חידושו של חג ל"ג בעומר, לבין הסיפורים הישנים הנפתחים בפנינו, יוצר אווירה מיוחדת של התחדשות וצמיחה. הישיבה יחד מסביב למדורה נותנת את התחושה של השותפות בין הדורות השונים היוצרים כאן משהו חדש ומיוחד". טל אלפי מציעה לחגוג ל"ג בעומר ערכי ומשמעותי יותר

סבא שלי, סבא אורי, נולד בגרמניה בשנת 1932, שנה אחת לפני עלייתה של המפלגה הנאצית לשלטון. נשמע כמו התחלה של סיפור שואה קלאסי, שהיה עלול להסתיים באסון, אך למזלנו רצה הגורל וסיפורו של סבא אורי הסתיים אחרת. אביו של סבא אורי, יצחק אריה וירצבורגר, היה בעליו של מפעל, העסקים פרחו והמשפחה היתה במצב כלכלי וחברתי טוב. אך בגלל הסכנה שהחלה לרחף באוויר, וההתרעות אותן קיבל, החליט ראש המשפחה לעקור עם משפחתו באישון לילה, לעזוב את החיים המשגשגים מאחור ולעלות ארצה, ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה.

 

יצחק אריה לצערנו לא שרד את השינוי החריף, וזמן קצר לאחר עלייתו ארצה נפתר. אולם לפני מותו הספיק אביו של סבא להשביע את שני בניו כי הם ישקיעו בלימודיהם ולא ינטשו אותם בטרם עת.

 

כל חיי גדלתי על הסיפורים השונים מחייו של סבא- מנכ"ל בנק טפחות, מנהל פארק תמנע בדרום, שליחות בלונדון, חלק מהועדה להקמת תעלת הימים, ועוד ועוד. מרוב הדברים הרבים שעשה סבא בחייו, הוא כמעט ולא סיפר לנו סיפורים מימי ילדותו.

 

 צפו בסרטון המציג את מיזם "מסביב למדורה עם דור המייסדים"

 

כל חיי גדלתי על הסיפורים השונים מחייו של סבא- מנכ"ל בנק טפחות, מנהל פארק תמנע בדרום, שליחות בלונדון, חלק מהועדה להקמת תעלת הימים, ועוד ועוד. מרוב הדברים הרבים שעשה סבא בחייו, הוא כמעט ולא סיפר לנו סיפורים מימי ילדותו.

 

תמיד ידעתי כי סבא לא היה מעורב בארגונים השונים, שכן הוא התעקש להישאר בבית הספר כמצוות אביו. השבוע, הגענו לביתו אמא שלי ואני לשבת איתו יחד ולשמוע קצת סיפורי ילדות. סבא התחיל לספר לנו על ימי ילדותו בתל אביב, על הדירה בדיזינגוף בה התגוררו הוא, אחיו הבכור שמעון ואמו סבתא אמירה. הוא סיפר, תוך כדי הדגמת התנועות, איך לימדו אותם בבית הספר ובגדנ"ע להלחם עם מקל קפ"פ - קרב פנים אל פנים. איך הוא שמר על חוף הים עם גרוש בלבד, כדי שאם יקרה דבר מה, הוא יוכל לרוץ לטלפון הציבורי הקרוב ולהודיע על כך. 

 


על כפר עציון היה חשוב לסבא לספר, אך התקשה מעט, שכן אירועי הגוש היו קרובים מאוד לליבו

 

בתאריך ה' באייר תש"ח, עלה סבא על אופניו ורכב למוזיאון תל אביב, שם נכח בהכרזתו של בן גוריון, ואף ראה אותו ואת פמלייתו עוזבים את המקום. על כפר עציון היה חשוב לסבא לספר, אך התקשה מעט, שכן אירועי הגוש היו קרובים מאוד לליבו. הוא הצליח להגיע לביקור בכפר עציון לפני נפילתו, שם שהה בן דודו יששכר טחובר ז"ל שלא שרד את המלחמה. סיפורים רבים מספר סבא על התקופה ההיא, כשהוא התחיל לספר היה קשה לעצור אותו. כל דבר שאירע, כל הודעה שנשמעה ברדיו בקיוסק השכונתי זוכר סבא לצטט מילה במילה, כשדמעות בעיניו.

 


עברנו על הדפים המתפוררים, המספרים לנו את סיפורה של מדינת ישראל ערב הקמתה

 

לפתע הלך סבי אל החדר, הוציא סולם, טיפס אל הבוידם ושלף משם ארגז מלא בגזרי עיתונים ישנים. עברנו על הדפים המתפוררים, המספרים לנו את סיפורה של מדינת ישראל ערב הקמתה. הבחירות הראשונות, נפילת גוש עציון, שחרור ירושלים, ועוד עשרות אירועים ותמונות שקמו לתחייה מההיסטוריה.

 

השנה, לרגל יום הולדתו ה-85 של סבא אורי, מארגנת המשפחה אירועים שונים לציון המאורע- שבת משפחתית, אירוע בבית הכנסת, מפגשים של הדורות השונים של המשפחה. אך אותו ביקור בביתו של סבא יחד עם אימי, שם הוא סיפר אנקדוטות קטנות מחייו כנער בתל אביב בשנותיה הראשונות של המדינה, הוא המשמעותי ביותר בעיני. אני זכיתי לשבת יחד עם סבא שלי ולשמוע את הסיפורים מפיו, אך לצערנו הדור הזה, הדור שהקים את המדינה בשתי ידיו, הולך ונעלם, לעיתים עוד לפני שהספיק להוציא אל אוויר העולם את סיפורו. אם לא ננסה לעצור את הזמן ונתאמץ לשמוע את הסיפורים והחוויות ממקור ראשון, לא יהיה כבר מי שיספר.

 


להשהות לרגע את הזמן, ולתת הזדמנות לאנשים החובקים בידיהם סיפור לשחרר אותו, ולנו, הדורות הצעירים, לקבל אותו בזרועות פתוחות

 

בשנה שעברה קם רעיון חדש, רעיון המבקש להשהות לרגע את הזמן, ולתת הזדמנות לאנשים החובקים בידיהם סיפור לשחרר אותו, ולנו, הדורות הצעירים, לקבל אותו בזרועות פתוחות. בל"ג בעומר יתקיימו ברחבי הארץ עשרות מדורות, סביבן ישבו צעירים עם זקנים, ילדים ומבוגרים, וישמעו יחד את סיפורי הגבורה והתקומה של מדינת ישראל. השילוב הזה, בין חידושו של חג ל"ג בעומר, לבין הסיפורים הישנים הנפתחים בפנינו, יוצר אווירה מיוחדת של התחדשות וצמיחה. הישיבה יחד מסביב למדורה נותנת את התחושה של השותפות בין הדורות השונים היוצרים כאן משהו חדש ומיוחד.

 

"אנו כננסים היושבים על כתפי ענקים, שיכולים אנו לראות דברים רבים יותר ורחוקים יותר מאשר הם, לא דווקא בשל חדות ראייתנו או חוסן גופנו אלא משום שאנו נישאים ומרוממים לגובה על ידי גודלם הענקי", ברנרד משרטר.

 

הכותבת טל אלפי היא מובילת מיזם "מסביב למדורה" המארח את מייסדי המדינה במדורות ברחבי הארץ. לפרטים נוספים והרשמה למדורות שיתקיימו במהלך השבוע הקרוב לחצו כאן   .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סבא אורי וירצבורגר בצעירותו
סבא היום וירצבורגר
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים