שתף קטע נבחר

אתר מדלן: "המחיר הממוצע לדירה בישראל ירד"

בחודשים האחרונים נרשמה ירידה חדה בהיקף הדירות שנרכשו, אך לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגמה זו עדיין לא מובילה לשינוי במגמת המחירים. אולם נתון שפרסם אתר "מדלן" מציג תמונה שונה לגמרי - תיקון חד של כ-6%. כל הפרטים

האם ההאטה במכירת דירות מתחילה לתת את אותותיה גם במחירים? לפי הנתונים האחרונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בחודש פברואר נרשמה ירידה של כ-25% במכירת דירות על ידי קבלנים. זאת ועוד, לפי נתוני הכלכלן הראשי באוצר, בתקופה זו נרשמה ירידה של 9% בהיקף העסקאות, אשר הסתכם ב-8,800 יחידות דיור – הרמה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2015. באתר הנדל"ן מדל"ן טוענים היום כי מחירי הדירות בישראל בירידה.

האם נראה בקרוב שינוי מגמה במחירי הדירות? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
האם נראה בקרוב שינוי מגמה במחירי הדירות?(צילום: EPA)
 

בסקירה של הכלכלן הראשי באוצר נטען כי "נמשכת ואף מעמיקה המגמה של ירידה חדה ברכישת דירות חדשות, כך שבניכוי 'מחיר למשתכן' נמכרו בפברואר 2017 1,800 דירות בלבד – הרמה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2014, ימי ההמתנה לתוכנית 'מע"מ אפס'".

 

בכל הקשור למחירי הדירות, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מספקת נתונים המעידים על האטה מסוימת, אך הם עדיין לא מאותתים על שינוי במגמה – הלמ"ס עדכנה בחודש מארס את שיטת המדידה, וכעת המשקל של עסקאות מחיר למשתכן ומחיר מטרה נמוך יותר מכפי שהיה בחודשים האחרונים.

 

נזכיר כי נתוני מחירי הדירות של הלמ"ס עבור התקופה של נובמבר-דצמבר היכו גלים, לאחר שנרשמה ירידה של 1.2%. אולם עדכון שיטת המדידה צינן במעט את הדרמה, ולאחר חישוב מחודש נרשמה ירידה צנועה יותר של 0.5% בלבד. נציין שבתקופה של דצמבר-ינואר עלו מחירי הדירות ב-0.5% ובינואר-פברואר עלו בשיעור צנוע של 0.1%. בסך הכול מספטמבר 2016 עד פברואר 2017 נרשמה עליית מחירים של 1.1%.

 

לפי "מדלן" - תיקון חד במחירי הדירות

מנגד, אתר הנדל"ן "מדלן" מספק תמונה שונה לגמרי: תוך חצי שנה, מספטמבר 2016 עד למרס 2017, נרשמה ירידה במחיר הדירה הממוצע בישראל בשיעור של כ-6.2%. למעשה מדובר בתיקון מחירים ראשוני מאז 2011, אשר הסתכמה ב-2.2%.

כחלון. לפי מדל"ן הוא יכול לחייך (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כחלון. לפי מדל"ן הוא יכול לחייך(צילום: מוטי קמחי)
 

 

מגמת מחירי הדירות לפי אתר מדלן ()
מגמת מחירי הדירות לפי אתר מדלן
 

משיחה עם "מדלן" עולה כי הנתון שפורסם משקף את הממוצע הכללי של מחירי הדירות, ולדבריהם מתוקף זה הוא נתון להטיות. "ירידה בהיקף העסקאות במחוז מרכז (בשיעור של 8%) בהשוואה לפריפריה וכן גידול במכירת דירות במחיר נמוך יותר במסגרת 'מחיר למשתכן', הובילו לממוצע נמוך יותר. בנוסף חלה ירידה חדה במכירת דירות חדשות שלא במסגרת מחיר למשתכן, וניכר שינוי בתמהיל הדירות – כלומר נרכשו דירות קטנות יותר. כמשווים את מחירם של נכסים זהים בכל אזור רואים אפילו עלייה של כאחוז במחירים", אומר רוה איתן, סמנכ"ל המחקר באתר.

 

איתן מציין כי ניתן לראות את ההתקררות כשבוחנים את הדירות המפורסמות בלוח הדירות - בהשוואה ל-2016 רואים לדבריו פחות עדכוני מחירים כלפי מעלה במודעות של דירות המוצעות למכירה.

 

בשורה התחתונה, אכן ניכרת האטה בשוק הנדל"ן בחודשים האחרונים, אך לשאלה האם התחיל השינוי במגמת המחירים לו רבים מצפים עדיין אין תשובה ברורה. מדד מחירי הדירות שיפורסם מחר יחד עם מדד המחירים לצרכן יספק תשובה לכאן או לכאן. מנגד, במידה ואכן יבוטל חוק מס דירה שלישית של שר האוצר משה כחלון, יתכן ונראה תוך זמן קצר את מחירי הדירות חוזרים לזנק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים