שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "עשרה ראשי ערים מסכנים את כל שוק הדיור"
  "הקבלנים נתקלים שוב ושוב במכרזים לא מקצועיים ודרישות לא הגיוניות. המצב הוא לא פחות מקטסטרופה", כך אמר נשיא התאחדות בוני הארץ הבוקר בכנס השנתי של ההתאחדות באילת. גלנט: "הרבה אנשים לא אוהבים את העובדה שאני וכחלון עובדים טוב יחד"

  "אני מבין את הרגישות בהתנהלות מול ראשי הערים, אבל לא יכול להיות שקבוצה של עשרה ראשי ערים תחזיק את כל שוק הדיור במקום רגיש. ראשי הערים הם חסמים - וחסמים צריך להסיר", כך אמר הבוקר (ה') נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק בכנס השנתי של ההתאחדות הנערך באילת.

   

  "מחירי הדיור יעלו ב-4.5% עד לסוף השנה"

   

  "פקידים רשלנים, שלא לומר עצלנים, מחסלים אותנו", אמר. "כל פקיד מועצה נהיה למלך, והמצב בתחום הוא לא פחות מקטסטרופה. הקבלנים שבונים את הבנייה הציבורית והתשתיות נתקלים שוב ושוב במכרזים לא ראויים, לא מקצועיים עם דרישות לא הגיוניות, ובחלק מהמקרים אפילו לא חוקיות. רוכשי הדירות לא יקבלו את הדירות שלהם, בלי כביש גישה, בית ספר וגן ילדים, בלי מחלף נטול סיכונים ובלי ביוב ומערכת חשמל תקינות. לא ייתכן שחוסר המקצועיות, הרשלנות ולעיתים תאוות בצע של הפקידות המקומית יפלו על כתפיי הקבלנים שלנו.

    (צילום: Shutterstock)
  (צילום: Shutterstock)

  שר הבינוי והשיכון יואב גלנט (צילום: מרסלו)
  שר הבינוי והשיכון יואב גלנט(צילום: מרסלו)
   

  "על הממשלה להציב בפני ראשי הערים שתי אפשרויות ברורות: שתפו פעולה או שתאבדו סמכויות", הוסיף. "תנו היתרים לפרויקטים של התחדשות עירונית, או שהממשלה תעשה את זה. תחתמו על הסכמי גג שיבטיחו כיסוי של ההוצאות בהתחדשות עירונית, או שהממשלה תאשר מעל לראש שלכם תמ״א 38 ופינוי בינוי.

   

  "בלי התחדשות עירונית מאסיבית, לא נראה שינוי ממשי בשוק. אם המתכננים, רשות מקרקעי ישראל והממשלה לא ישנו את התפישה שלהם, ולא יתאימו את התכנון לזינוק המתמשך במספר בתי האב, ההיסטוריה תשפוט אותם - כאלה שדחפו בתוך עשור חלק גדול ממעמד הביניים אל מתחת לקו העוני".

   

  גלנט: "נתקלים גם בביקורת"

  שר הבינוי והשיכון יואב גלנט התייחס הבוקר לשמועות על סכסוך בינוי ובין שר האוצר משה כחלון, בעקבות שאלת מינוי יו"ר חדש לחברת עמידר. "שר האוצר עושה עבודה מצוינת, גם כשר אוצר וגם בתפקידו בבינוי ושיכון. הרבה אנשים לא אוהבים את העובדה שאנחנו עובדים טוב יחד. כחלון ואני פועלים שכם אל שכם בצורה משותפת על מנת לפתור את משבר הדיור. ואנחנו עושים פעולה שלא נעשתה בעשור האחרון על ידי ממשלה. לכן אנחנו נתקלים גם בביקורת".

   

  "הבשורה הבאה בבניה החדשה היא ההתחדשות העירונית. ערים באזורי ביקוש מרכזי יזכו לסיוע מוגבר של משרד הבינוי והשיכון אם יבנו בנייני מגורים גבוהים וידאגו לאכלס אלפי זוגות צעירים וחיילים משוחררים בשטחן", הוסיף.

   

  ב-2016 אישרנו 111 אלף יח"ד לתכנון גם על קרקעות פרטיות. אין היום קרקע שאנחנו חושבים שיש לה עתיד ולא נמצאת בתכנון", אמר ראש מטה הדיור, אביגדור יצחקי. "יש לנו תמיכה מוחלטת של הממשלה והכנסת בכל הקשור לנושא הנדל"ן ויש לנו רוח גבית לדברים".

   

  "השיטה הישראלית של בחירת ההצעה הזולה ביותר לביצוע עבודות הבנייה והתשתית בישראל היא הרעה החולה של ענף הבנייה", אמר אשר גרין, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ. "הכל נגזר מזה - תכנון לקוי, איכות לקויה, חיסכון בחומרי גלם, בטיחות לקויה, אי עמידה בלוחות זמנים וקבלנים קורסים".

   

  "אנחנו מתמודדים פה עם איזו שהיא דילמה, כי אנחנו עוסקים בכסף ציבורי - בסופו של דבר מרכיב המחיר הוא הכי מדיד", הגיב על כך עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל. "קשה להתייחס למרכיבי איכות, כי שתתחיל לפסול אנשים בגלל איכות תגיע הרבה יותר לבתי המשפט לאחר פרסום התוצאות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""עשרה ראשי ערים מסכנים את כל שוק הדיור""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות מד"א
  צילום: דוברות מד"א
  צילום: מרסלו
  שר הבינוי והשיכון יואב גלנט
  צילום: מרסלו
  מוגש מטעם: מוצר השנה
  מומלצים