שתף קטע נבחר

לאחר שלילת החופשות, אולמרט לא מורשה להיפגש עם פרקליטיו

ראש הממשלה לשעבר אמור היה להיפגש עם פרקליטתו בנוגע לדיון בוועדת השחרורים, אך השב"ס לא אפשר לה להיכנס לכלא. זאת בעקבות המסמכים המסווגים ששב"ס חושד כי אולמרט העביר לעורך דינו בניגוד לנהלים

 

אהוד אולמרט בצאתו לחופשה האחרונה מהכלא (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
אהוד אולמרט בצאתו לחופשה האחרונה מהכלא(צילום: דנה קופל)

פרקליטתו של אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר שמרצה עונש מאסר בכלא מעשיהו, לא הורשתה להיפגש עמו היום (א'). זאת בעקבות החשד כי אולמרט העביר בסוף השבוע מסמכים מסווגים לעורך דין אחר שעמו נפגש, מבלי להעבירם כנדרש לממונה על הביטחון במשרד הביטחון.

 

עו"ד שני אילוז הגיעה לכלא מעשיהו על מנת לפגוש את אולמרט לקראת הדיון בוועדת השחרורים בעניינו, שאמור להתקיים בתחילת החודש הבא. אילוז עברה את הבידוק הביטחוני בכלא, אך לאחר מכן נמסר לה כי אינה יכולה להיכנס בשעריו. לדברי אילוז, השב"ס הודיע לה שגם לעו"ד אלי זהר המייצג את אולמרט נמסר כי לא יכול להיפגש איתו. לכן הוא לא הגיע לכלא.

 

בשב"ס אישרו כי אסרו על זוהר להגיע לבקר את אולמרט, עקב פרשת המסמכים. הם הוסיפו כי אילוז תוכל לפגוש אותו בתיאום מראש כנדרש. אך לדברי אילוז, פקודות השב"ס אינן מחייבות תיאום מראש של פגישת עו"ד-לקוח, והדבר נעשה בניגוד לחוק ולפקודות.

 

חומרים החשודים כמסווגים נתפסו אצל ראש הממשלה לשעבר ביום חמישי. בשב"ס בודקים אם החומרים קשורים לספר שאולמרט כותב בכלא. בעקבות האירוע הורה הממונה על הביטחון במשרד הביטחון לחקור את העניין ועירב בנושא את גורמי המודיעין של שירות בתי הסוהר. בשב"ס החליטו לשלול ממנו חופשות מהכלא ושימוש בטלפון הציבורי שבאגף.

 

מהשב"ס נמסר עוד, כי לפני כניסתו של אולמרט לבית הסוהר, קיים שב"ס פגישות תאום עם גורמי הביטחון, בין השאר גם בנוגע לכוונתו לכתוב רשימות אישיות, על מנת להבטיח מניעת דליפת מידע מסווג לגורמים בלתי מורשים. "נקבע כי הכללים החלים על כלל האסירים בנוגע לכתיבה בבית הסוהר, חלים גם על אסיר זה, ללא מתן פריווילגיות עודפות.

 

"עם כניסתו לריצוי המאסר, התברר כי אולמרט הכניס עמו חומרים שיש בהם רגישות ביטחונית גבוהה והובהר לו כי יוכל לכתוב את רשימותיו במהלך המאסר, אפשרות השמורה לכל אסיר, אך הרשימות והמסמכים, מפאת רגישותם ולאור דרישת גורמי הביטחון, יישמרו במעטפה סגורה במקום מאובטח בבית הסוהר ולא בתאו".

 

כמו הבהירו בשב"ס כי אולמרט הוזהר שלא להוציא חומר כתוב אל מחוץ לכותלי בית הסוהר. "הכללים הובהרו על ידי הנהלת בית הסוהר ועל ידי גורמי הביטחון, שדווחו על אופן מימושם, או על החריגות כשהיו, לכל אורך תקופת המאסר.

 

"ביום רביעי האחרון הבחין זקיף באגף, כי במהלך פגישה עם עורך דינו של אולמרט לצורך ייעוץ משפטי, קיבל לידיו עורך הדין מעטפה של חומרים ובהם היו חומרים שאינם משפטיים, ועלה החשד כי המעטפה כוללת גם חומרים מסווגים. על פי הנהלים, העברת חומר לא משפטי מחוץ לבית הסוהר ולתוכו יכולה להיעשות רק לאחר בדיקת רשויות בית הסוהר". לפיכך הועברה המעטפה משב"ס לבדיקת גורמי הביטחון, נערך חיפוש בתא ונמצאו חומרים נוספים החשודים כמסווגים. האירוע כולו דווח לגורמי הביטחון וכן לגורמים משפטיים.

 

בשב"ס אמרו: "לאור העובדה כי נעשה ניסיון, ככל הנראה לא בפעם הראשונה, להעביר חומרים ללא בדיקה אל מחוץ לבית הסוהר ואליו, תוך ניצול פגישות עם עורכי דין, ולאור העובדה כי בנוסף נמצאו חומרים חשודים כמסווגים בתאו, הוחלט כצעד ראשון למנוע בשלב זה חופשה, ולהגביל את שיחות הטלפון, וכן לערב את גורמי הביטחון ואת גורמי המשפט הרלוונטיים".

 

פרקליטי אולמרט מסרו בתגובה להחלטת שב"ס: "מר אולמרט מעולם לא הכניס לבית הכלא מסמך מסווג כלשהו, שמקורו באמ"ן, במוסד, בשב"כ, בוועדה לאנרגיה אטומית, או של גורם רשמי במדינת ישראל שמוסמך לסווג מסמכים כ'סודיים' או 'סודיים ביותר'. מעולם מסמך כזה לא היה ברשותו של מר אולמרט בבית הכלא ומעולם גם לא הוצא על ידו.

 

"לצערנו, מדובר בניסיון נלעג שקרי ושערורייתי להפוך את מר אולמרט למי שכביכול עסק באיסוף מסמכים מסווגים ורגישים. זהו ניסיון מעורר קבס ובוז.

 

"ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט עסק במשך עשרות בשנים בנושאים הרגישים והכמוסים ביותר של מדינת ישראל ומעולם לא נטען נגדו כי הדליף או מסר מידע למישהו באופן שיכול היה לגרום נזק למדינת ישראל. אנו דוחים ניסיון שמקורו בקצין מודיעין זוטר של שב"ס, נטול כל מעמד, להשחיר את מר אולמרט ולרמוז שיש סכנה ביטחונית בהתנהלותו וזאת על מנת לפגוע בבקשתו לקיצור שליש ממאסרו.

 

"במשך כל תקופת שהותו בכלא כתב אולמרט ספר אוטוביוגרפי המשתרע על 1,200 עמודים שהודפסו על ידי הוצאת הספרים שלו - ידיעות אחרונות, ואשר כוללים נושאים רבים ומגוונים כולל נושאים ביטחוניים. כדי למנוע ולו סטייה הקלה ביותר מנוהלי הביטחון הקפדניים שהוא נוהג בהם העביר אולמרט את כל כתב היד, כולל בנושאים אישיים ופרטיים, באמצעות הוצאת הספרים לצנזורה.

 

"מר אולמרט אף קיים פגישה בעניין עם מפקדת הצנזורה תת ניצב אריאלה בן אברהם, והוא ממתין לתשובתה בנושאים הקשורים לפרטי כתיבתו. בין התנהלות אחראית זו ובין התיאור של הגורמים המנסים לפגוע בו אין ולא כלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים