שתף קטע נבחר

ספר תהילים, סקירה היסטורית ותפילה למען ירושלים: טראמפ בכותל

מלווה ברעייתו, בתו היהודייה ובעלה, עשה הנשיא האמריקני היסטוריה כאשר התפלל ליד אבני הכותל. רב הכותל והמקומות הקדושים שליווה את הביקור, נשא עמו פרקי תהילים - בהם פרק המוקדש לירושלים ומשמעותה עבור העם היהודי, והעניק לו את הספר במתנה: "הכותל הוא הסמל הגדול לעבר ולעתיד של העם היהודי", אמר לנשיא. איוונקה: "אני מלאת הודיה על ביקור מלא משמעות במקום הקדוש ביותר לאמונה שלי"

"זה היה כבוד גדול - שלום!" טראמפ חתם בספר האורחים של הכותל ()
"זה היה כבוד גדול - שלום!" טראמפ חתם בספר האורחים של הכותל

 

"עומדות היו רגלינו בשערייך ירושלים, ירושלים הבנויה כעיר שחוברה לה יחדיו": את הפסוק הזה מתוך פרק קכ"ב נשא נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אל מול אבני הכותל, באחד הרגעים המרגשים בביקור ההיסטורי שלו – הראשון של נשיא מכהן בכותל המערבי.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

הנשיא - מלווה ברעייתו מלניה ובתו איוונקה, גיורת שהצטרפה לעם היהודי, ובעלה ג'ארד - התפלל ליד אבני הכותל. רעייתו ובתו, שהתרגשה עד דמעות מהביקור, נשאו תפילה ברחבת הנשים. רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', אמר עם הרב את פרקים קכ"א וקכ"ב בתהילים, כאשר פרק קכ"ב מוקדש כולו לירושלים ולמשמעותה עבור העם היהודי.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"אני מלאת הודיה על שחוויתי ביקור מלא משמעות במקום הקדוש ביותר לאמונה שלי", כתבה איוונקה, שהתגיירה ובשמה העברי נקראת יעל, בפוסט שהעלתה לעמוד הפייסבוק שלה לאחר הביקור. הפוסט אגב, זכה עד כה לעשרות-אלפי לייקים ומאות שיתופים. היא הוסיפה כי השאירה בכותל "פתק פרטי של תפילה". בתמונות שצולמו נראית "הבת הראשונה" כשהיא מוחה דמעה במהלך הביקור בכותל.

 

 (צילום: פייסבוק) (צילום: פייסבוק)
(צילום: פייסבוק)

 

במהלך הביקור הבהיר רב הכותל לנשיא את חשיבות הכותל עבור העם היהודי. "מדי בוקר מתייצבת בשמש ובגשם, בחום ובקור, קבוצת אנשים שמגיעים לכאן להתפלל", אמר. "אלה הם ה'ותיקין', המקיימים מנהג יהודי עתיק של תפילה עם הנץ החמה בכותל המערבי. הם והדורות שלפניהם עברו כל סוג של רדיפה והתעללות".

 

 (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
(צילום: ישראל ברדוגו)

 

"כובשיה של ירושלים עשו הכל כדי שיפסיקו לדבוק בשרידי המקדש", הוא הוסיף. "הם מחקו את שמה של ירושלים וקראו לה 'איליה קפטולינה'. הם מחקו את ממלכת ישראל וקראו לה 'פלסטינה'. הם הרגו ושדדו, בזזו וגזרו גזרות – אבל בכל בוקר, ברגע שהתאפשר הדבר, חזרה לכותל המערבי חבורת מתפללים קטנה להתפלל עם עלות השחר. כשאני שואל את עצמי 'מהו סודו של העם היהודי'? אני חושב על החבורה הקטנה הזאת. אלה הגיבורים שלי".

 

רב הכותל אמר עוד, כי "העם היהודי מעולם לא התרפק על העבר. אנחנו עם שמתרפק על העתיד. על הגאולה העתידית, על ימות המשיח, על תיקון עולם במלכות שדי. הכותל המערבי הוא הסמל הגדול ביותר בהיסטוריה לעברו המפואר של העם היהודי ולתקוות העתיד שלו. אלפיים שנים של גלות – ואין ילד יהודי שאינו יודע כיצד נראה הכותל. אין יהודי אחד בכל רחבי העולם שאינו יודע לאן לכוון את פניו, כך שיפנו אל הכותל בשעת תפילה".  

 

 

גם הוא הבהיר את השאיפה הישראלית לשלום: "מכאן תצא קריאה לראשי הדתות בכל העולם ולמנהיגים להצטרף לתפילתנו היום-יומית – שלוש פעמים ביום, כאן ובכל מקום בעולם: 'שים שלום טובה וברכה חיים חן וחסד ורחמים עלינו'".

 

"זה היה כבוד גדול - שלום!"

לאחר שהתפלל והניח פתק בין אבני הכותל, חתם הנשיא טראמפ בספר האורחים: "זה היה כבוד גדול - שלום!" (את המילה "שלום" הדגיש הנשיא בשני קווים). רב הכותל העניק לנשיא כתשורה ספר תהילים עם שמו האישי – "אותו ספר שממנו התפללנו עמו כאן בכותל", מסר הרב, "בתפילה, כי ספר תהילים הזה ישמור עליו ויאיר דרכו כדי שישמור עלינו ועל העולם כולו".   

 

 

בעקבות "תקרית ברק אובמה" ב-2008 - כשפתק שהניח כמועמד לנשיאות נלקח על ידי תלמיד ישיבה, הודלף לתקשורת וגרם למבוכה - הפתק של טראמפ נלקח מיד אחרי שעזב את המקום. טראמפ חתם בספר האורחים של הכותל: "זה היה כבוד גדול - שלום".

 

בהודעה שפרסמו אנשי "הקרן למורשת הכותל המערבי" ורב הכותל בתום הביקור, אמרו כי "ביקורו של נשיא ארצות הברית, מר דונלד טראמפ, בכותל המערבי 50 שנים בדיוק אחרי ששוחרר, הוא אמירה נחרצת ובהירה על חשיבותו ההיסטורית של הכותל המערבי; אמירה נחרצת ובהירה על שלל הממצאים הארכיאולוגיים היהודיים המרגשים שנמצאו כאן, למרגלות הכותל המערבי, ממצאים שמעידים על חיבור יהודי בן 3,000 שנה לירושלים. אמירה נחרצת ובהירה על הבשורה הרוחנית שיצאה מעיר הבירה של עמנו - אל העולם כולו".

 

איוונקה מחתה דמעה. הביקור בכותל ()
איוונקה מחתה דמעה. הביקור בכותל

 

הנשיא ורעייתו התקבלו על ידי רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ' ורעייתו ומנכ"ל הקרן למורשת הכותל המערבי ורעייתו. הוא שמע הסבר על חשיבות המקום לעם היהודי, הקשר העמוק שלו למקום זה ולהר הבית, והסבר מפורט מלווה בתרשימים על עברו של המקום, והגילויים שהתגלו למרגלותיו בשנים האחרונות.

 

אלו הפרקים שאמר הנשיא:

 

פרק קכ"א

א שיר, למעלות:

אשא עיניי, אל ההרים מאין, יבוא עזרי.

ב עזרי, מעם י-הוה עושה, שמיים וארץ.

ג אל ייתן למוט רגלך; אל ינום, שומרך.

ד הנה לא ינום, ולא יישן שומר, ישראל.

ה י-הוה שומרך; י-הוה צילך, על יד ימינך.

ו יומם, השמש לא יכך; וירח בלילה.

ז י-הוה, ישמורך מכל רע: ישמור את נפשך.

ח י-הוה, ישמור צאתך ובואך מעתה, ועד עולם.

 

פרק קכ"ב

א שיר המעלות, לדויד:

שמחתי, באומרים לי בית י-הוה נלך.

ב עומדות, היו רגלינו בשערייך, ירושלים.

ג ירושלים הבנויה כעיר, שחוברה לה יחדיו.

ד ששם עלו שבטים, שבטי יה עדות לישראל: להודות, לשם י-הוה.

ה כי שמה, ישבו כיסאות למשפט: כיסאות, לבית דויד.

ו שאלו, שלום ירושלים; ישליו, אוהבייך.

ז יהי שלום בחילך; שלווה, בארמנותייך.

ח למען, אחיי וריעיי אדברה נא שלום בך.

ט למען, בית י-הוה אלוהינו אבקשה טוב לך.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל ברדוגו
"תפילה לשלום"
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים