שתף קטע נבחר

מהם הרגלי התרומה של הציבור הישראלי?

צעירים תורמים יותר ממבוגרים, דתיים וחרדים תורמים סכומי כסף גבוהים יותר מאשר חילונים. סקר שערכו "ישראל תורמת" ומכון גיאוקרטוגרפיה לרגל הכנס השנתי של המגזר השלישי בישראל מציג נתונים על תרומות של הציבור בישראל

80 אחוזים מהציבור בישראל תרם כסף לעמותות ולנזקקים בשנה האחרונה, צעירים תורמים יותר ממבוגרים, דתיים וחרדים תורמים סכומי כסף גבוהים יותר מאשר חילונים ורק מחצית מהציבור בישראל סבור שעדיף שהטיפול בנושאים חברתיים יעשה על ידי הממשלה ולא על ידי עמותות. כך עולה מסקר שערכו "ישראל תורמת" ומכון גיאוקרטוגרפיה לרגל הכנס השנתי של המגזר השלישי בישראל.

 

אנשים שמשכורתם מתחת לממוצע חשים יותר רגשות חיוביים כלפי עמותות (84%) לעומת אנשים שהכנסתם סביב הממוצע (82%) ולעומת אנשים שהכנסתם היא מעל הממוצע (72%).

 

הסקר גם חשף את הרגלי התרומה של הציבור הישראלי: 25% מהנשאלים תרמו בשנה האחרונה עד 180 שקלים לעמותות ולנזקקים, כ-41 אחוזים תרמו בין 180 ל-1000 ₪, 12% תרמו מעל 1000 שח ועד עשרת אלפים שקלים ו-2.5% מהישראלים תרמו יותר מכך. כ-12 אחוזים לא תרמו כלל בשנה האחרונה

 


 

 

 

 

על אף שהישראלים תורמים לא מעט, עולה מהסקר שרק 14% מהציבור סבור שתפקידם של ארגוני מגזר שלישי להוביל שינוי במדינה. 55% סברו שתפקידן של עמותות הוא לסייע ולדאוג לחלשים.

 

"ברוב המדינות המפותחות בעולם נתפס המגזר השלישי כמי שתפקידו להוביל שינוי אקטיבי בחברה, בעוד שבישראל רואים במגזר זה מגזר הפועל למטרות צדקה", מסביר יונתן בן דור, מייסד ומנכ"ל 'ישראל תורמת', "יש לישראלים רצון לתרום ולסייע לעמותות ולמגזר השלישי בכלל. אם זאת, לא מספיק ישראלים רואים בעמותות ככלי משמעותי ליצירת שינוי חברתי בישראל וניתן להניח שזה בגלל העיסוק המאסיבי של עמותות בסיוע לנזקקים ופתרון בעיות של אוכלוסיות ספציפיות, על פני הממשלה".

 

הסקר, שהנו מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל, נערך על ידי מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה לקראת הכנס השנתי של המגזר השלישי בישראל, אותו יזם העסק החברתי 'ישראל תורמת' שמטרתו להגביר את המעורבות של הציבור הישראלי בחברה האזרחית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים