שתף קטע נבחר

אלפי תושבים חדשים: כך תראה הרצליה לאחר השלמת הסכם הגג

הרצליה בדרך למהפך תכנוני הכולל אלפי דירות חדשות שייבנו במסגרת הסכם גג חדש. בבדיקה שנערכה עבור ynet, בוחן אתר מדלן את השפעת הסכמי הגג על הערים. באילו שכונות ייבנו רוב הדירות, כיצד נערכת העירייה לתושבים החדשים ומה יקרה לערך הדירות של התושבים הותיקים? צפו במפה האינטראקטיבית

בינואר 2016 נחתם הסכם הגג לעיר הרצליה, במסגרתו נקבע כי העיר תורחב עם בנייתן של 9,500 דירות חדשות. כיצד תראה העיר לאחר יישום תוכנית הענק? בבדיקה שערך עבור ynet אתר מדלן, נבחנה ההשפעה הצפויה של הסכם הגג על העיר - בדגש על על התושבים וההתאמות לתשתיות.

 

כתבות נוספות בנושא הסכמי הגג בערוץ הנדל"ן:

לקראת מהפכה: כך ישפיע הסכם הגג על ראשל"צ

 

מפת הנדל"ן האינטראקטיבית המצורפת מציגה את מספר הדירות החדשות המתוכננות בכל שכונה בעיר. בנוסף מציגה המפה את מחירי הדירות בערים ברחבי הארץ, תוך פילוח המחירים בכל שכונה ושכונה. ככל שהצבעים כהים יותר - כך המחירים מתרחקים מהממוצע.

 

לצפייה בגודל מלא לחצו כאן או על המפה. לצפייה בדירות החדשות בשכונות בהרצליה לחצו על האייקונים הצהובים. לצפייה במחירי הדירות בשכונות לחצו על האייקונים החומים: 


 

בניגוד לערים אחרות שמציגות מדיניות של שמירה על הקיים ובנייה מרוסנת, הרצליה מטפחת חזון שאפתני של הכפלת מספר התושבים פי 2.5 תוך כ-15 שנה (מכ-100 אלף תושבים ל-250 אלף תושבים). תוספת של 30,000 יחידות בעשור במסגרת פרויקטים גדולים של התחדשות עירונית והסכמי גג, משמעותה קצב חסר תקדים של מעל 3,000 דירות בשנה. קצב חריג לא רק בהשוואה לקצב של הרצליה עצמה, שעמד בממוצע על פחות מ-1,000 לשנה, אלא אפילו בהשוואה למתרחש בערים הגדולות בישראל.

 

מטרתו הכללית של הסכם הגג היא לאפשר הקמה מהירה של שכונות מגורים חדשות, כאשר המדינה מצידה מתחייבת לשווק קרקעות בקצב מואץ ולממן את בניית התשתיות ומבני הציבור בשכונות. הרשות המקומית מתחייבת לבנייה מואצת של אותם תשתיות ומבני ציבור, והוצאה מהירה של היתרי בנייה.

 

התחזית: יותר דירות מחיר למשתכן בעיר

9,500 הדירות החדשות מתוכננות לבנייה בשלושה מתחמים חדשים בעיר - מתחם אפולוניה שבו ייבנו כ-3,700 דירות (מתוכן כ-300 לדיור מוגן), קריית שחקים (מערבית לקניון שבעת הכוכבים) שבה מתוכננת בנייה של כ-1,800 דירות ומתחם גליל ים שבו ייבנו כ-4,000 דירות. על פי הערכת העירייה, בעשור הקרוב כ-70% מהדירות שבהסכם הגג יהיו כבר בשלבי אכלוס או ביצוע.

 

במתחם גליל ים שווקו ליזמים נכון להיום קרקעות לבנייה של כ-2,500 דירות, מתוכן קרקעות להקמתן של כ-1,500 דירות שישווקו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן (כאשר 20% מיועדות לבני המקום). בנוסף לכך, כ-270 דירות בשכונה מיועדות לשכירות ארוכת טווח בפרויקט "דירה להשכיר", אשר במסגרתו מוצע לזכאי מחיר למשתכן חוזה שכירות מפוקח ומנוהל על ידי חברת ניהול חיצונית, שתקף לטווח של עד 10 שנים עם אפשרות יציאה. בתקופת החוזה, שכר הדירה אינו משתנה מלבד התאמה למדד המחירים לצרכן.

 

"לאור מדיניות הממשלה שמתעדפת באופן מובהק שיווק קרקעות במתכונת מחיר למשתכן, סביר להניח כי גם ביתר המתחמים חלק ניכר מהדירות ישווקו במסגרת מכרזי מחיר למשתכן", אומרת דנה דוד, מתכננת ערים וחוקרת שכונות באתר מדלן. "אולם, מול עמדת הממשלה, עומדת עמדת העירייה ששואפת להגביל את מספר דירות מחיר למשתכן בעיר, על מנת לשמר את המיצוב הגבוה שלה".

 

2 מחלפים חדשים לכביש מס' 2

מעבר לעלויות פיתוח התשתיות בשכונות החדשות בעיר, הכוללות בין היתר כבישים מבני ציבור ומוסדות חינוך, תממן רשות מקרקעי ישראל במסגרת ההסכם את הקמתם של שני מחלפים משמעותיים בכביש מס' 2. האחד הוא מחלף הרב-מכר שיחבר את מערב הרצליה ורמת השרון לכביש החוף, והשני ציר איילון ומחלף אפולוניה, שיחבר בין שכונת אפולוניה החדשה לשאר העיר ולעורקי תחבורה חשובים אחרים.

 (מקור הנתונים: אתר מדלן תמ"א 38 ופינוי בינוי) (מקור הנתונים: אתר מדלן תמ
(מקור הנתונים: אתר מדלן תמ"א 38 ופינוי בינוי)
 

בנוסף תממן רשות מקרקעי ישראל תשתיות חדשות שיחברו את השכונות שיקומו למרקם העירוני. כך למשל, מתוכננת הרחבת רחוב ז'בוטינסקי (מרחוב הנדיב ועד מנחם בגין), בניית המשך לכביש 10 מדרום לגליל ים שיתחבר לכניסה המזרחית לשכונה ומימון שלושה צמתים שיובילו לשכונה. כמו כן, יושקעו 70 מיליון שקל בהקמת פארק רובעי בשטח של 190 דונם בגליל ים.

 

"תנופת הבנייה המתוכננת ובנייה של שכונות חדשות בעיר הינה מבורכת, שכן היא מזרימה אוכלוסייה צעירה ואיכותית שמורכבת ממשפחות וזוגות צעירים שמגיעים בעיקר מתל אביב ורעננה", אומר רז שרייבר, סמנכ"ל שיווק קבוצת אלמוג הפועלת בהרצליה. "יחד עם זאת, מלאי הדירות בשכונות יצא לשוק רק בעוד מספר שנים, כך שתהליך הקמת השכונות ובנייתן של תשתיות חדשות בתחומן צפוי להארך שנים. לפיכך, קשה להאמין שהסכמי הגג שנחתמו אך לאחרונה ישפיעו בטווח הקרוב על השוק, הביקושים ובעיקר על המחירים. אנו צופים כי הביקושים לדירות במרכז העיר ובשכונות הוותיקות ימשיך להיות קשיח - בעיקר בקרב קהל המחפש פתרונות דיור בטווח המיידי עד שנה - שנתיים בשכונות במרכז העיר".

 

מובילה בהתחדשות עירונית

בכל הנוגע להתחדשות עירונית, הרצליה היא אחת מארבע הערים המובילות בארץ במספר ההיתרים שניתנו במסגרת תמ"א 38, עם 112 פרויקטים בבנייה או לאחר שלב האכלוס, ועוד 137 פרויקטים בשלב הבקשה להיתר. סך הכל מדובר בתוספת של כ-2,300 דירות חדשות בפרויקטים של תמ"א 38 בטווח הקרוב.

 

בעיר כ-20 תוכניות פינוי-בינוי שונות, שמגלמות תוספת של כ-10,000 דירות חדשות. התוכניות נמצאות בשלבים שונים, כשיש לציין את העובדה שהוועדה המקומית בהרצליה היא אחת מ-4 ועדות בארץ שרשאיות לקדם ולאשר תכניות התחדשות עירונית ללא צורך באישור הוועדה המחוזית. לפיכך, ההליך התכנוני מהיר בהרבה בהשוואה לערים אחרות ומאפשר מידה רבה יותר של ודאות.

 

מבין התוכניות השונות בולטת שכונת יד התשעה, בה מקודמת תוכנית פינוי-בינוי רחבת היקף הכוללת תוספת של כ-4,500 דירות חדשות.

פורסם לראשונה 26/05/2017 14:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים