שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  כפר קאסם: "רוצחים מסתובבים חופשי, מאיפה יבוא האמון במשטרה?"

  משבר האמון בין התושבים למשטרה רשם עוד שיא הלילה בכפר קאסם, שם נהרג צעיר מירי מאבטח, קצין משוחרר, שלדבריו חשש מפוגרום. ראש העיר סיפר על הידברות עם המשטרה: "סיכמנו שהיא תיכנס בכוח בארגוני הפשע ובעבריינים. במקום זה התנפלו על אחראי השמירה, דווקא מולו שלחו יס"מ"

   

   

  כפר קאסם לאחר הרג המפגין והמהומות    (צילום: מתן טורקיה)

  כפר קאסם לאחר הרג המפגין והמהומות    (צילום: מתן טורקיה)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הרס בתחנת המשטרה בכפר קאסם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  הרס בתחנת המשטרה בכפר קאסם(צילום: מוטי קמחי)
  בבוקר שאחרי העימותים הקשים בין תושבים לכוחות משטרה בעיר שבמהלכם נהרג מוחמד טהא בן 27, תיאר עו"ד עאדל בדיר, ראש עיריית כפר קאסם, משבר חמור בין התושבים למשטרה. המאבטח שירה בטהא, הוא קצין משוחרר כבן 24, נחקר בימ"ר שרון. לדבריו חשש מפוגרום וחש סכנת חיים. לכן ירה לעבר המתפרעים.

   

  בדיר סיפר כי עד שיירגעו הרוחות ולפחות עד הלווייתו של טהא הבטיח מפכ"ל המשטרה שהשוטרים יישארו מחוץ לעיר. בינתיים מוצבים שוטרי יס"מ לאבטח את מתחם המשטרה שבו הוצתו ניידות משטרה וצמיגים. בכניסה למקום הוצבו שוטרים שבדקו נהגים לפני שהורשו להיכנס. 

  מכוניות נבדקו בכניסה לעיר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  מכוניות נבדקו בכניסה לעיר(צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  לדברי בדיר, משבר האמון בין התושבים למשטרה נמשך כבר שנים ארוכות: "לא יכול להיות שלא פענחו רצח של 15 קורבנות במשך 13 שנה. אין אף מקרה שבו הוגש כתב אישום, והרוצחים מסתובבים חופשי. מאיפה יבוא האמון במשטרה? בחצי השנה האחרונה נרצחו כאן שישה בני אדם על ידי ארגוני פשע. אנשים תמימים נרצחו והמשטרה אומרת שהיא יודעת מי אלו אבל אין לה מספיק ראיות. זה לא מספק אותנו. התושבים רוצים תוצאות".

   

  הבוקר בכפר קאסם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  הבוקר בכפר קאסם(צילום: מוטי קמחי)

   

  את אירועי הלילה פירש ראש העיר כעוד סימן למשבר האמון הגדול: "מאז הרצח הכפול שהיה כאן פנינו למשטרה שתעשה מעשה. ביום ראשון האחרון ישבנו יחד הוועד הציבורי, כל מנהיגי הציבור בכפר קאסם מכל הקשת הפוליטית עם המשטרה וסיכמנו שהיא תיכנס בכוח בארגוני הפשע ובעבריינים. במקום זה, ביום הראשון אחרי הסיכומים, דווקא התנפלו על האחראי על השמירה שהוא אחד האנשים היותר מכובדים בכפר קאסם. דווקא מולו שלחו יס"מ".

   

  לדבריו, העימותים פרצו בגלל שהתושבים חשו שלא מטפלים במשפחות הפשע ונטפלים דווקא לתושבים תמימים. "זאת הייתה בריונות של אנשי היס"מ, הם עצרו את האחראי על השמירה שהסתיימה ברצח של טהא על ידי השומר בתחנת המשטרה. אני סומך על הצעירים שלנו יותר מעל המשטרה שהם ישמרו על השקט. פנינו אל הצעירים ותוך שעה כל כפר קאסם נרגעה - הצעירים מבינים שטובת הכפר היא לחזור לחיים נורמליים".

  ההרוג: מוחמד טהא, בן 27 ()
  ההרוג: מוחמד טהא, בן 27

  על הפגישות שניהלו בכירי העיר עם נציגי המשטרה לאחר אירועי הלילה אמר בדיר: "סיכמנו דברים ואני מצפה שהמשטרה תקיים את ההבטחה - במשך היום המשטרה לא תהיה בכפר קאסם. אנחנו סומכים על עצמנו שנשמור על הסדר. שישחררו את שני העצורים. אנחנו רוצים שיתנהגו בחוכמה כדי שנחזור לשגרה".

    

  אביו של מוחמד, מחמוד טהא, אמר ל-ynet: "בני נרצח בדם קר בגלל שהוא היה ערבי. דבר כזה במגזר היהודי לא קורה. הבן שלי היה שקט, כולם מכירים אותו בכפר, הוא אוהב את כולם, כולם אוהבים אותו. הייתה הפגנה שקטה, לא כמו שטוענים שהייתה אלימות. אנחנו מכירים את המשטרה, שכל הזמן מתארת אלימות, אבל לא הייתה אלימות בכלל. כולם מפברקים הכול, עושים מזה צחוק, דרמה. הבן שלי הלך להפגין כמו כל הצעירים שהפגינו. זכותו להפגין. הפגנה שקטה. אבל הם ירו בו שלושה כדורים בראש". 

   

  מחמוד טהא: המשטרה מהווה איום על המגזר

  מחמוד טהא: המשטרה מהווה איום על המגזר

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בסיומה של ישיבת ועדת המעקב בכפר קאסם במחאה על הרג הצעיר נפגשו חברי הכנסת הערבים וראש העיר כפר קאסם עם מפכ"ל המשטרה ומפקד המחוז. ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר כי "המשטרה ממשיכה להתנהג אל האזרחים הערבים כאל אויב עם יד קלה על ההדק. תושבי כפר קאסם זועמים על היעדר פענוח מעשי הרצח הרבים ביישוב והרוצחים עדיין חופשיים".

   

  ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ): "המשטרה החליטה אתמול להיאבק דווקא בכוחות המשמר היישובי שהקימו צעירים בכפר קאסם כדי לנסות להחזיר לתושבים את הביטחון האישי שהמשטרה לא מצליחה לספק להם". לדבריו, "אין הצדקה לאלימות, אבל אין גם כל הצדקה למהירות הלחיצה על ההדק שהביאה לרציחתו של מוחמד". הוא אף קרא להקמת "ועדת חקירה ממלכתית לבחינת מחדלי המשטרה". 

   

  מעצר שהוביל להתפרעויות

  מעט לפני חצות עיכבו שוטרים את תושב העיר בכניסה אליה, לבדיקת רישיונות. על פי המשטרה, התברר כי הוא דרוש לחקירה וביקשו לעצור אותו, אך הוא התנגד למעצר ותקף את השוטרים. כ-50 איש הצליחו לחלץ אותו לכמה רגעים מידיהם. הכוח המשטרתי הצליח להשתלט על החשוד אך החל לספוג מטחי אבנים לעברו ולעבר ניידת המשטרה. השוטרים עצרו מתפרע נוסף ויצאו מהעיר עם שני החשודים. 

   

  ניידות הועלו באש, מאות יידו אבנים

  ניידות הועלו באש, מאות יידו אבנים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אחד המפגינים נתלה על ניידת

  אחד המפגינים נתלה על ניידת

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:  מהומות בכפר קאסם הלילה ()
  מהומות בכפר קאסם הלילה
   

  בהמשך התגודדו מאות מתפרעים בכניסה לעיר וסביב נקודת המשטרה בבניין העירייה. הם החלו ליידות אבנים לעבר נקודת המשטרה שבה שהו באותה עת שוטר ומאבטחים. במהלך ההתפרעות הוצתו שלוש ניידות. המאבטח האזרחי בנקודת המשטרה חש בסכנת חיים ופתח באש לעבר המתפרעים. מוחמד טהא פונה לבית החולים בילינסון כשהוא פצוע באורח אנוש ומאוחר יותר נקבע מותו. במשטרה פתחו בחקירה לבירור נסיבות המוות.  

   

  עו"ד בדיר עאדל, פעיל חברתי ודובר ועדת הסולחה, שהיה אמש בתחנת המשטרה, אמר: "הכול התחיל בדו"ח שניתן לאחראי על השמירה בכפר. זה הסתבך ויצא מפרופורציות. דיברתי עם השוטרים שעצרו אותו, אמרתי להם שהוא לא מתנגד למעצר ומשתף איתם פעולה. זה נכון שאנשים מסביב קראו קריאות לא במקום, אבל לא היו צריכים להתנהג אליו בברוטליות עם גז פלפל שהתיזו עליו ואקדח טייזר שהופעל נגדו".

   

  הוא סיפר כי לאחר מכן "התחילו להתרגז ואז התחילו לירות בצורה לא רגילה. אנשים יצאו בצורה הפגנתית. הכניסו לכפר 40 שוטרים וכשאנשים מחו מחוץ לתחנת המשטרה הרגשתי שהולך לקרות משהו.  

   

  "שריפת הניידת הייתה רק אחרי שטהא קיבל שלוש יריות מתחנת המשטרה. ראיתי דלת משוריינת שנפתחה ומשם נורו יריות. אחרי שצעירים רואים שהיד קלה על ההדק ובחור נורה בראש שלו, ולא יריות אזהרה, הם מחו. נכנסתי פנימה ואמרתי לשוטרים שאני מגן עליהם בגופי, אני מוכן לעשות הכול כדי שהרוחות יירגעו אבל מקרה של הצתת הרכבים היה בגלל הרצח של הבחור. מבחינתי שישרפו 100 ניידות אבל שלא תהיה טיפת דם".

   

  במהלך הלילה קיים מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך הערכת מצב עם פיקוד מחוז מרכז. לאחר מכן נפגש עם חברי כנסת ערבים ועם ראש העיר כפר קאסם, במסגרת מאמצי ההידברות עם הנהגת הציבור הערבי. במשטרה מציינים כי נקודת המשטרה לא הוצתה ונוכחות המשטרה בנקודה נמשכה באופן רצוף מתחילת האירוע. "משטרת ישראל רואה בחומרה את ההתפרעות שלוחת הרסן של פורעי חוק, ומודיעה כי ימוצה הדין עמם", נמסר.  

   

  מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים