שתף קטע נבחר

חדש: בדיקה ישראלית לזיהוי לידה בסיכון גבוה

מחקר חדש שבוצע בביה"ח ברזילי באשקלון הראה שמדידת זרימת הדם בחבל הטבור של העובר, מסייעת לנבא את הסיכון לסיבוכים ולניתוחים קיסריים לא מתוכננים. עוברים בעלי זרימה לא תקינה, נמצאו בסיכון של פי 5.5 לניתוחים קיסריים ולידות מכשירניות. החוקר: "כאשר הבדיקה חיובית יש לשקול להקדים באופן יזום את הלידה"

הקשר בין  חבל הטבור לשלומו של העובר: מחקר חדש שנערך במרכז הרפואי ברזילי באשקלון, הראה כי מדידת זרימת הדם בחבל הטבור, מאפשרת לנבא סיבוכים בלידה.

 

צפו בכתבת הוידאו:

 

 

כעשרה אחוזים מהעוברים בכל שנה מוגדרים עוברים קטנים (אחוזון 10 ומטה). מדובר בממוצע של כ-18,000 תינוקות בשנה בישראל. אצל מרביתם (80%) הסיבה נעוצה בגנטיקה המשפחתית (הורים קטני קומה), ואין מדובר בבעיה רפואית כלשהי.

 

עם זאת ב-20% הנותרים המשקל הנמוך בשילוב האטה בגדילה עלולים להעיד על בעיות באספקת חמצן, והעברת המזון מהשליה אל העובר. ללא התערבות רפואית בזמן, עולה הסיכון לסיבוכים עובריים חמורים בלידה ואפילו למוות תוך רחמי. בין הסיבוכים האפשריים ליילודים ניתן למנות מצוקה עוברית במהלך הלידה, היפוגליקמיה, שיתוק מוחין, הפרעות למידה וליקויים בתפקוד הקוגניטיבי.

 

האתגר הניצב בפני הרופאים הוא זיהוי יעיל של תת הקבוצה של עוברים מתחת לאחוזון 10 בטרימסטר השלישי להריון אשר סובלת מאי ספיקה שלייתית הגורמת לאספקת חמצן ירודה ואשר עלולה לסכן את העובר ולגרום לו לתחלואה ותמותה מוגברת.

 

כאשר עוברים אלו מאובחנים בשליש האחרון של ההיריון, ניתן להקדים את הלידה לשבוע 37 למניעת סיכונים משמעותיים לעובר.

 

אולטרסאונד. זרימת הדם מעידה על הסיכון (צילום: shutterstock  ) (צילום: shutterstock  )
אולטרסאונד. זרימת הדם מעידה על הסיכון

 

סיכון של פי 5.5 לסיבוך בלידה

המחקר, שבוצע ע"י ד"ר אפרים זוהב, מנהל היחידה לאולטרסאונד גניקולוגי במחלקת יולדות וגניקולוגיה במרכז הרפואי ברזילי, בדק את יעילותה של בדיקה הנקראת CPR Cerebro Placental Ratio - יחס תנגודת זרימה - מוח טבור), בדיקה זו בוחנת את יחס זרימת הדם במוחו של העובר ביחס לזרימת הדם בעורק הטבור, היא מבוצעת על ידי כל גינקולוג באמצעות מכשיר האולטרסאונד דופלר.

 

במסגרת המחקר נבדקו כ-500 עוברים עם עובר יחיד, כ-200 מהם עם האטה מאוחרת בגדילה. תוצאות המחקר מראות שבעוברים בעלי משקל מתחת לאחוזון 10 עם תוצאה של CPR חיובי נמצאים בסיכון של פי 5.5 לסיבוכים של לידות מכשירניות וניתוחים קיסריים לא מתוכננים בהשוואה לעוברים בעלי מדד CPR שלילי.

 

בניתוח הסטטיסטי בוצעה השוואה של מספר הניתוחים הקיסריים הלא מתוכננים ולידות מכשירניות בין קבוצת עוברים עם מדד CPR חיובי לבין קבוצת מדד עם CPR שלילי לפני הלידה, ונמצא ששיעור הניתוחים הקיסריים והלידות המכשירניות היה פי 5.5 מאשר בעוברים עם מדד CPR שלילי.

 

"המחקר הראה כי ישנה בדיקה יעילה המנבאת את הסיכון לסיבוכים אצל עוברים קטנים בשליש האחרון להריון", מסביר ד"ר זוהב, "כאשר הבדיקה חיובית ניתן, בהתאם לצורך, להקדים את הלידה ללא סיכונים משמעותיים לתינוק. לכן, כאשר הבדיקה חיובית יש לשקול השראת לידה באופן יזום בתחילת חודש תשיעי (שבוע 37) להריון".


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הבדיקה שעשויה לנבא סיבוכים בלידה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים