שתף קטע נבחר

היועמ"ש נגד רגב: "ההנחיות לגבי מופעי עירום חסרות תוקף משפטי"

בפגישה שנערכה בין השניים בשבוע שעבר הבהיר מנדלבליט שאין בסמכות רגב למנוע מימון למוסדות תרבות בשל תוכן יצירות המוצגות בהם וכי דרישתה מפסטיבל ישראל אינה תקפה משפטית. המשנה זילבר הוסיפה: "פנייתה היא פעולה שלא בסמכות"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר לשרת התרבות מירי רגב כי אינה יכולה להתערב במופעי עירום. כך עולה ממכתב שנשלח היום (א') לאגודה לזכויות האזרח. כמו כן הובהר לשרה שאינה יכולה למנוע העברת תקציבים למוסדות בשל יצירות המוצגות בהם.

 

היינו במופע שחולל סערה: כשעירום על הבמה מגיע לקיצון

 

מנדלבליט. הבהיר לרגב שדרישתה אינה תקפה משפטית (צילום: צביקה טישלר, אוהד צויגנברג) (צילום: צביקה טישלר, אוהד צויגנברג)
מנדלבליט. הבהיר לרגב שדרישתה אינה תקפה משפטית(צילום: צביקה טישלר, אוהד צויגנברג)

במכתב, ששלחה המשנה ליועץ המשפטי דינה זילבר בתגובה לפניית האגודה, הוזכרה פגישה שנערכה ב-4 ביוני בנוכחות מנדלבליט ורגב, שבה אמר היועץ כי "אין בסמכותה למנוע מימון בתחום התרבות מחמת תוכן ויצירות המוצגים במוסדות הנתמכים". עוד הבהיר היועץ כי "הנחיות בכל הנוגע לאירועים הכוללים עירום אינן בסמכותה ודרישתה אינה תקפה משפטית".

 

"פנייתה של שרת התרבות רגב אל מארגני פסטיבל ישראל בבקשה להוציא את אירועי הפסטיבל הכוללים עירום מהמסגרת הממומנת שלו והדרישה כי אירועים כאלו לא יוגשו במסגרת בקשות למשרדה היא פעולה שלא בסמכות. בהתאם לקביעת היועץ המשפטי לממשלה, פנייה זו נעדרת תוקף משפטי", נכתב במכתבה של זילבר.

רגב בפסטיבל ירושלים. "פנייתה היא פעולה שלא בסמכות" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
רגב בפסטיבל ירושלים. "פנייתה היא פעולה שלא בסמכות"(צילום: אלכס קולומויסקי)

על פי מכתבה של זילבר, רגב פנתה למנכ"ל פסטיבל ישראל וטענה כי מופעי עירום מלא בפסטיבל, גם בחסות אומנותית מנוגדים ופוגעים "בערכים הבסיסיים של הציבור הישראלי ומדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". השרה ביקשה לפעול להוצאת אירועים אלו מן המסגרת הממומנת של הפסטיבל ולא להגיש אירועים כאלו בבקשות התמיכה של הפסטיבל ממשרד התרבות.

 

זילבר הוסיפה במכתבה: "כפי שכבר הובהר מספר פעמים בעבר, במצב המשפטי הקיים לא ניתן למנוע מימון בתחום התרבות מחמת תוכן היצירות המוצגות באירועים המתקיימים במוסדות אלו". המשנה ליועץ הבהירה כי מי שיש לו סמכות בנשוא זה שר האוצר ורק במקרים מיוחדים בחוק.

 

בחינת התניית תמיכה במוסדות תרבות "עולה כדי פגיעה בחופש הביטוי" כתבה זילבר והוסיפה כי התרבות, לרבות עירום אומנותי, היא התגלמות חופש הביטוי האומנותי. כמו כן אמרה זילבר שהחשיפה לתכנים הללו ממילא וולנטרית ואין מדובר בקהל שבוי, והוסיפה שהנחיית השרה היא מצג שווא ומסר מטעה.

 

עם זאת, זילבר הבהירה: "מובן כי שרת התרבות יכולה להתבטא בנושא באופן ציבורי ולהביע עמדותיה", אך יש להיזהר מיציאת מצג שווא שלפיו פניות השרה נאמרות "בתפקיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר, אוהד צויגנברג
מנדלבליט ורגב
צילום: צביקה טישלר, אוהד צויגנברג
מומלצים