שתף קטע נבחר

סערת הילדים החולים בהדסה: "כישלון טוטאלי של שר הבריאות"

הורים לילדים חולי סרטן המטופלים במחלקה ההמטו-אונקולוגית בהדסה נדהמו לשמוע את טענות האחיות שלפיהן הרופאים החדשים במחלקה אינם מיומנים מספיק. "המשבר רק מעמיק והמחלקה לא מתפקדת", אמר אחד מהם בראיון לאולפן ynet. מנהל בית החולים בתגובה: "איך רופא שנחשב כוכב בתל השומר פתאום לא יודע כלום?"

 

 

"המשבר רק מעמיק, כיום המחלקה לא מתפקדת". הכאוס במחלקה ההמטו-אונקולוגית לילדים בבית החולים הדסה עין כרם בעיצומו עם חשיפת השיחות שנערכו בין אחיות לבין מנהל בית החולים, פרופ' זאב רוטשטיין, שבהן הועלו טענות חמורות על כך שהרופאים החדשים לא יודעים להעניק טיפול ראוי. "יש פה כישלון טוטאלי של שר הבריאות, שנתן לרוטשטיין לעשות מה שהוא רוצה", אמר בראיון לאולפן ynet אורי יקיר, אביה של עדי, חולת לוקמיה שטופלה במחלקה.

 

האב הוסיף: "שר הבריאות קיבל מודיעין מאוד מדויק כבר בינואר על כך שהולכת לפרוץ מלחמה במחלקה ההמטו-אונקולוגית בירושלים. במקום להכין את כל המשרד שלו ולמצוא פתרונות ראויים, הוא החליט שהוא לא עושה כלום ושלא יהיה משבר. הוא נכשל כישלון מוחלט בניהול המשבר הזה. גם רופא ללוקמיה הנהלת הדסה לא הצליחה להביא. שר הבריאות היה צריך לתת פתרון לכל ילדי ירושלים ולא הצליח".

שר הבריאות ליצמן ומנהל הדסה פרופ' רוטשטיין ()
שר הבריאות ליצמן ומנהל הדסה פרופ' רוטשטיין

כשאתה שומע את דברי האחיות שפורסמו, מה זה גורם לך להרגיש?

"יש 200 סוגים שונים של סרטן. הרופאים שהובאו למחלקה הם מומחים בהשתלת מח עצם. אף אחד מהם לא מסוגל להחליף אף רופא שהתפטר. הילדה שלי, לצערי ולשמחתי, כבר לא נמצאת שם. במוצ"ש התאשפזנו בשניידר להמשך הטיפול כי הבנו שאנחנו צריכים מחלקה שמתפקדת. היה לנו ברור באופן חד-משמעי שהמחלקה בהדסה לא מתפקדת".

 

מנהל הדסה: "בחיים לא אקבל החלטה לרעת ילדים מטופלים"

בתגובה להתפתחויות ולטענות שהשמיעו האחיות וההורים מבהיר פרופסור רוטשטיין: "מה שחשוב לי הכי הרבה זה לטפל בילדים. מרגע שאיישנו את המחלקה ברופאים שגייסנו, כמובן שבימים הראשונים יש חריקות, אבל זה משתפר. העסק עובד".

 

על טענות האחיות שלפיהן הרופאים החדשים אינם מיומנים כדי להעניק טיפול לסוגים שונים של חולים, משיב רוטשטיין: "היו להן טענות מוצדקות. נכנסתי לעובי הקורה ושיפרנו ותיקנו מידית באותו יום המון נושאים. לגבי הטענה שהרופאים שנמצאים שם לא יודעים כלום, אני חייב להגיד - לא ייתכן שאותו רופא ש-60 ק"מ מפה בתל השומר נחשב כוכב, וכולם באים אליו, פתאום לא יודע רפואה. זו טענה שאסור לקבל אותה. הרופאים שישנם פה היום הם הטובים ביותר בארץ. רופאים בקנה מידה בינלאומי.

 

"נכון שצריך להתרגל לרופאים אחרים ולהתרגל לפרוטוקולים אחרים, אבל זה כבר לדעתי מאחורינו. השבוע נפתח טוב, יש לנו תוספת של ילדים חדשים במחלקה, כולם מטופלים. בשבוע שעבר עוד היו הרבה דמעות על לחיי האחיות, אבל היום הרבה פחות ואפילו טיפה חיוכים. אני מקווה שאנחנו הולכים בדרך הנכונה".

 

במרס האחרון התפטרו שישה רופאים מהמחלקה במחאה על כוונתה של הנהלת הדסה לאחד את מחלקת השתלות מח העצם של הילדים עם זאת של המבוגרים. רופאי המחלקה התנגדו בטענה שהדבר מסכן את הילדים. במקום הרופאים שהתפטרו הובאו למחלקה רופאים אחרים, שלטענת האחיות אינם מיומנים מספיק. אתמול פורסמה שיחה קשה בין פרופ' רוטשטיין לבין אחיות, שטוענות כי המצב במחלקה מסכן את חייהם של המטופלים. אחת מהן הטיחה בו: "הרופאים שנמצאים כאן לא יודעים לטפל בילדים. זה שרופא לא יודע פרוטוקול של מחלה מסוימת, זו בעיה. הילד נמצא בסכנה".  


מחאת הורי הילדים במחלקה (צילום: ישראל הדרי) (צילום: ישראל הדרי)
מחאת הורי הילדים במחלקה(צילום: ישראל הדרי)

 

 

- שאלתי קודם את אורי יקיר, אב לילדה שטופלה במחלקה, אם יש כאן בעצם משהו שהוא מעבר למאבק על הטיפול בילדים. כי נדמה היה ששמענו סיסמאות שנשמעות כמעט מכוונות נגדך באופן אישי. אתה מרגיש שיש כאן מלחמה שכבר לא קשורה לרפואה?

"אני חושב שמההתחלה המאבק הזה, שנמשך שישה חודשים, לא קשור ממש לרפואה. אני בחיים לא אקבל שום החלטה לרעת ילדים מטופלים. הנושא הזה מאורגן מצוין, עם מערכת יחסי ציבור משומנת, עם השמצות".

 

- יש תחושה שאתה עושה הכול כדי לשבור את הידיים והרגליים של המחאה הזאת. זה שווה את המחיר?

"אני לא רוצה לנצח, אני לא רוצה את הרופאים בחוץ. המשבר הזה נפל בתקופתי ולכן אני אחראי. אני מנהל המשמרת פה, אני לוקח את כל האחריות עליי. אבל שנבין שבשורש זה ניסיון של העברה של כל הרופאים וכל האחיות לשערי צדק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, ירון ברנר
שר הבריאות ומנהל הדסה
צילום: אלכס קולומויסקי, ירון ברנר
מומלצים