שתף קטע נבחר

דגל שחור והפגנות נגד הקוד האתי: "אקדמיה לא יכולה להתקיים כך"

שורת מחאות במוסדות האקדמיים נגד היוזמה של שר החינוך בנט. סטודנטים בבצלאל תלו דגל שחור בכניסה למוסד, תלמידים מהעברית תלו שלטים בקמפוס, והפגנות מתוכננות ליום רביעי: "מקדמים סתימת פיות למרצים"

 

דגל שחור בבצלאל, היום ()
דגל שחור בבצלאל, היום

סערת הקוד האתי באקדמיה מגיעה לשטח: סטודנטים ב"בצלאל" תלו היום (ב') דגל שחור על הבניין המרכזי, סטודנטים באוניברסיטה העברית תלו ברחבי המוסד שלטים שעליהם נכתב "מתנגדים להשתקת הסגל האקדמי", וסטודנטים באוניברסיטת תל אביב צפויים לקיים הפגנת מחאה ביום רביעי.

 

מחאת הסטודנטים החלה כבר אתמול. יו"ר התאחדות הסטודנטים רם שפע איים אמש: "נעשה כל שיידרש בכדי לוודא שהקוד במתכונתו הנוכחית לא יעבור, גם במחיר של צעדי מחאה, עד כדי השבתת המערכת".

 

על פי הקוד, מרצים לא יוכלו להתבטא בנושאים פוליטיים בפני הסטודנטים שלהם, אלא אם הדבר מתחייב כחלק מחומר הלימוד (למשל בתחום מדעי המדינה). סעיף נוסף שבכוונת בנט לאכוף אוסר על חברי סגל להשתתף בחרם אקדמי על מוסדות להשכלה גבוהה או לקרוא לאחרים לתמוך בחרם כזה. עוד קובע הקוד כי קליניקות ותוכניות לימודים באקדמיה לא יוכלו לקיים שיתופי פעולה עם עמותות המזוהות פוליטית.

 

את הדגל בבצלאל תלו סטודנטים מהמחלקה לארכיטקטורה. נדב הייפרט, סטודנט במחלקה, אמר ל-ynet: "מבחינתנו המהלך שנעשה הוא קו אדום דגל שחור. האקדמיה לא יכולה להתקיים עם ההגבלות האלה. אנחנו אומרים שמישהו פה צריך להתעורר".

מחאה באוניברסיטה העברית, הבוקר ()
מחאה באוניברסיטה העברית, הבוקר


בצלאל, הבוקר ()
בצלאל, הבוקר

השר נפתלי בנט ופרופ' אסא כשר (צילום: רויטרס, תומריקו) (צילום: רויטרס, תומריקו)
השר נפתלי בנט ופרופ' אסא כשר(צילום: רויטרס, תומריקו)

במכתב שנשלח לשר בנט, ועליו חתומים סטודנטים ומרצים מהמחלקה, נכתב: "אין מעשה אדריכלי שאינו פוליטי, ואין כל דרך ללמוד וללמד ארכיטקטורה ללא מחשבה על הפוליטי. ארכיטקטורה עוסקת באופן שבו אנו חיים יחד, חולקים ומחלקים את המשותף ומעצבים מרחב ציבורי קונקרטי. לפיכך, כל הכרעה תכנונית, או אדריכלית, היא נקיטת עמדה 'במחלוקת ציבורית מוכרת'. המחלקה לארכיטקטורה בבצלאל תמשיך להיות מרחב סובלני ופתוח למחשבה וביקורת. אנו מתחייבים להגן על זכותם של כלל הסטודנטים והמרצים לנקוט עמדות חברתיות ופוליטיות שונות, גם כאלו המאתגרות את הקונצנזוס".

 

בנוסף לשלטים שנתלו היום באוניברסיטה העברית, המחאה צפויה להמשיך ביום רביעי בהפגנה בקמפוס הר הצופים בין 15:00 ל-17:00.

 

בהזמנה להפגנה נכתב: "בנט מקדם סתימת פיות של מרצים באקדמיה תחת הכיסוי של קוד אתי. אנחנו אומרים לא לסתימת פיות, כן לחופש אקדמי. לא ייתכן שמרצה לא יוכל להביע את דעתו, לא ייתכן שהאוניברסיטה תהיה כפופה לגחמותיהם של פוליטיקאים".

 

אורי פרל, יו"ר תא אופק באוניברסיטה העברית: "הבנו שאי אפשר לשתוק ולהתעלם מהדבר הזה. בגלל שלא היו לנו הרבה אמצעים ויכולת להרים מחאה גדולה מהרגע להרגע, החלטנו להציף את האוניברסיטה בשלטים האלה. אנחנו מבקשים לתמוך במרצים עצמם שהקוד האתי פוגע בהם. אנחנו לא יכולים להשאיר אותם לבד במערכה הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים