שתף קטע נבחר

אלה הערים שבהן יימכרו 15 אלף יח"ד בזול

שר האוצר משה כחלון כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת בנושא הדיור והכריז על הגרלה מיוחדת שתיפתח במוצ"ש ותציע 15 אלף יח"ד באזורי ביקוש. סיכוי הזכייה הוא 1 ל-3. כחלון: "השעבוד למשכנתה נגמר"

שר האוצר משה כחלון כינס היום (ד') מסיבת עיתונאים מיוחדת בנושא הדיור והכריז על הגרלה מיוחדת של 15 אלף יח"ד באזורי ביקוש שתיפתח במוצאי שבת. במסיבת העיתונאים השתתפו גם שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, סגן שר האוצר יצחק כהן, יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שימרון ומנכ"ל משרד השיכון חגי רזניק. תוצאות ההגרלה: עד ה-24 באוגוסט. סיכויי הזכייה: 1 ל-3. הבעיה: אין עדיין היתרי בנייה וההגרלה היא שוב רק לסדרה א'.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

 

"כינסנו את מסיבת העיתונאים כדי להכריז ולהודיע שבעקבות ההצלחה של הגרלת 'מחיר למשתכן' אנחנו החלטנו להעצים אותה ולהוציא בבת אחת הגרלה שתיפתח במוצאי שבת, הגרלה של 15 אלף יחידות דיור, רובן באזורי ביקוש במדינת ישראל", אמר כחלון בתחילת הכנס.

  

המכרזים הגדולים ביותר יהיו כאמור ברובם באזורי הביקוש: בעיר יבנה, למשל, ישווק המספר הרב ביותר של יחידות דיור – 1,981, בראש העין ישווקו 1,684 יחידות דיור, בבית שמש 1,307, במודיעין 1,300, בהרצליה 1,176, ברמלה 800, בגדרה 721 ובראשון לציון 490.

 

"תוכנית 'מחיר למשתכן' הגיעה בעקבות החלטה היסטורית שעשינו עם היכנסי לתפקיד, הפסקנו את הספספרות בקרקע, ופערי המחירים שנוצרו הוזילו את עלות רכישת הדירות לזוגות הצעירים. אומרים לנו שזה לא הוגן לתת הנחות בסדר גודל כזה, למשל, הוזלה של 600 אלף שקל בהרצליה וראשון לציון, מה שהופך את הדירות לזולות ממחיר השוק. לצערי, בגלל המצוקה שהייתה פה בעבר, קבלנים, יזמים – כל אדם - גבה את מה שהוא יכול לגבות, וכשיש מצוקה זה עולה הרבה יותר, לא מחיר ריאלי.

 

רשימת הישובים המלאה: היכונו להירשם ()
רשימת הישובים המלאה: היכונו להירשם

 

"הפסקת הספסרות בקרקע השפיעה על מחיר השוק. הוצאנו 10 אלף יח"ד, קצת יותר, היום מוציאים עוד 15 אלף. תוך חודש וחצי תסתיים ההגרלה ועד סוף השנה נוציא עוד 10 אלף יח"ד במסגרת תוכנית 'מחיר למשתכן'".

 

עוד הוסיף כחלון: "נוציא עשרות אלפי צעירים ממעגל הביקושים וניצול הקבלנים. אנחנו מאפשרים לזוגות הצעירים לממש את החלום שלהם כמו שהתחייבנו, זה עניין של חודשים ספורים. ה-15 אלף שאנחנו מוציאים במוצ"ש עדיין בשלבי היתר, אבל זה יגיע. השיטה השתנתה, אבל היא הרבה יותר יעילה ואנחנו כל הזמן מתייעלים. אפשר יהיה לבחור בין שלושה אזורים לפי סדרי עדיפויות. גם עירוניים, גם אנשים שהגיעו מהמעברות והביאו אותם ליישובים - נאפשר להם. זה מה שאנחנו עושים בבני מקום - עדיפות למי שרוצה לגור ליד ההורים שלו – יוכל".

   

כחלון התייחס גם לסוגיית הקדמת הבחירות: "אנחנו נשאלים 'אם יהיו בחירות מה עם התוכנית?'. בנינו אותה כך שלא חשוב מה יקרה, לא מאמין שיש מישהו שיכול לעצור את הרכבת הזו. לקח לנו זמן להעלות את הרכבת הזו על המסילה - עדיין לא במהירות שאנחנו רוצים - אבל היא לא תעצור, לא חשוב מי יהיה בממשלה. הרכבת הזו חייבת להמשיך כי הקרקעות האלה הן התקווה היחידה של הזוגות הצעירים במדינת ישראל. כן בחירות, לא בחירות –  התוכנית הזו היא הפתרון היחידי למשבר הדיור".

 

כל ה-15 אלף לקראת היתר, השאלה היא באיזה שלב הם לקראת ההיתר?

עדיאל שומרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל: "אנחנו בשלב הממש-אחרון שבין תחילת עבודות הפיתוח למתן היתר על המגרש. לא מוציאים מכרזים על קרקעות עם בעיות כמו קרקע מזוהמת עתיקות או בעיות של תשתיות. זה שלב מאוד מתקדם וההחלטה מאוד מחושבת. ה-15 אלף יח"ד שנבחרו הן בשלב מתקדם וה-10 אלף שעוד לא יצאו למכרז מחכות שנוודא שהתהליך נקי מבעיות".

 

"כולם ייזכו בדירה"

ראש מטה הדיור אביגדור יצחקי הצהיר כי "כולם בסופו של דבר יזכו בדירה, בעיקר בני המקום. עד היום שיווקנו דירות 'מחיר למשתכן' בכל רחבי הארץ, בני המקום, להם יש עדיפות בפריפריה של 50% ובאזור המרכז כ-20%. אותם בני מקום שלא זכו רשאים להשתתף בהגרלה הכללית, רואים שהם זכו בחלק ניכר של הדירות בכל רחבי הארץ. ההנחות יהיו בין 20 ל-30 אחוז ממחיר השוק. 'מחיר למשתכן' לא רק נותן דירה במחיר מופחת אלא מאפשר בתיאום עם בנק ישראל גם מימון נוח כך שכל ההון העצמי שזוג יצטרך להביא הוא 120 אלף והשאר משכנתה. הסיכום עם בנק ישראל הוא 75% משכנתה, שיהיה ממחיר השוק ולא ממחיר הרכישה".

 

יצחקי הסביר כי הזכאים יוכלו להירשם בשלושה יישובים וידרגו את המועדף עליהם עד המועדף פחות. "זוכה באחת הערים, הוא יורד אוטומטית משאר ההגרלות, וזה מאפשר שהסיכויים של אנשים יעלו וגם יוכלו לבחור את המקום שבו הם רוצים לגור או לקנות דירה. אם הזוג לא זכה, אז הוא יוכל להמתין לסוף השנה להגרלה נוספת של 10 אלף יח"ד. לוחות הזמנים: פותחים במוצ"ש וסוגרים ב-9 ביולי. פרסום התוצאות יהיה לא יאוחר מ-24 באוגוסט".

 

ח"כ איציק שמולי אמר על הגרלות 'מחיר למשתכן': "גם אם הרעיון מאחורי התוכנית של כחלון הוא נכון, הביצוע עד כה בשנתיים הראשונות היה כושל. מחירי הדיור המשיכו לעלות בעוד 8% בכל שנה מאז שנכנס לתפקידו. ב-2015 הכריז כחלון על יעד של 70 אלף דירות עד לסוף 2016 ובפועל ל-3,500 דירות בלבד ניתנו היתרי בנייה. הצעירים זקוקים לדירות ולא להגרלות והפתרון האפקטיבי ביותר הוא בנייה תקציבית לצד השוק החופשי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים