שתף קטע נבחר

הלמ"ס: הדירות התייקרו ב-4.4% בשנה האחרונה

לפי נתוני מדד מחירי הדירות של הלמ"ס, מחירי הדירות בחודשים מרס-אפריל עלו בשיעור של 0.5% בהשוואה לחודשים פברואר-מרס, ובשיעור של 4.4% בהשוואה למרס-אפריל 2016. נציין שנתון חודש שעבר הציג עלייה שנתית של 6%. עם זאת בלמ"ס מדגישים: הנתון אינו סופי מאחר ובחודש אפריל חל חג הפסח וקיימות עסקאות שבוצעו וטרם דווחו

מחירי הדירות חזרו לעלות: לפי נתוני מדד מחירי הדירות, המתפרסמים יחד עם מדד המחירים לצרכן של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (אבל אינם חלק ממנו), מחירי הדירות בחודשים מרס-אפריל עלו בשיעור של 0.5% בהשוואה לחודשים פברואר-מרס. כך פרסמה הערב הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בהשוואה למרס-אפריל 2016 עלה מדד מחירי הדירות ב-4.4%. נציין שנתון חודש שעבר הציג עלייה שנתית של 6%.

 

רוצים לדעת כמה שווה הדירה לידכם? כנסו לאתר הנדל"ן החדש של משרד האוצר

 

עם זאת בלמ"ס מדגישים, כי בחודש אפריל חל חג הפסח עם מספר מועט של ימי עסקים בהשוואה לחודשים ללא חגים, לכן מספר העסקאות שדווחו היה נמוך בהשוואה לחודש הקודם. לפיכך, הנתון אינו סופי מאחר שקיימות עסקאות נוספות שבוצעו בתקופה זו וטרם דווחו.

 

בחודש שעבר פרסמה הלמ"ס כי ברבעון הראשון של 2017 ירדו מחירי הדירות ב-2.9%, בהשוואה לרבעון הרביעי של 2016, למחיר ממוצע של כ-1.445 מיליון שקל. זאת בהשוואה למחיר העסקה הממוצע ברבעון הרביעי של שנת 2016, שעמד על כ-1.487 מיליון שקל. מדובר במחיר שאינו מנוכה איכות - כלומר אינו מנכה מאפיינים כמו גודל הדירה או מיקומה, וכולל את כל סוגי הדירות.

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 

בחודשים האחרונים סיפקה הלמ"ס נתונים המעידים על האטה מסוימת במחירי הדירות, אך עדיין לא אותתו על שינוי מגמה – הלמ"ס עדכנה בחודש מרס את שיטת המדידה וכעת המשקל של עסקאות מחיר למשתכן ומחיר מטרה נמוך יותר מכפי שהיה בחודשים האחרונים.

 

נתוני הכמות המבוקשת של דירות שפרסמה אתמול (ד') הלמ"ס מעידים שהרוכשים ממשיכים להדיר את רגליהם ממשרדי המכירות. בחודש אפריל מכרו הקבלנים 1,927 דירות - ירידה של 25% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. מדובר בכמות נמוכה שלא נרשמה זה שנים. אפריל הינו החודש התשיעי ברציפות בו נרשמה ירידה בנתוני המגמה של הכמות המבוקשת של דירות חדשות.

 

בנוסף, לפי נתוני הכלכלן הראשי באוצר שפורסמו בשבוע שעבר, ברבעון הראשון של 2017 נמכרו 27.5 אלף דירות, ירידה של 8% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, אך עלייה של 13% לעומת הרבעון הרביעי של 2016.

 

בתוך כך, אתמול כינס שר האוצר משה כחלון מסיבת עיתונאים מיוחדת בנושא הדיור והכריז על הגרלה של 15 אלף יחידות דיור במסגרת תוכנית מחיר למשתכן באזורי ביקוש, שתיפתח במוצאי שבת. תוצאות ההגרלה יפורסמו עד ה-24 באוגוסט, וסיכויי הזכייה עומדים על 1 ל-3.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים