שתף קטע נבחר

"מתאמן בנבל כל יום, גם אחרי ניתוח ראש"

"גילו שיש לי גידול על עצב הראייה. מכיתה א' ועד היום עברתי 15 ניתוחים. אני חושב שהתגברתי על כל הניתוחים בגלל שאני כל הזמן צוחק ואוהב להיות בחברה של אנשים. אפילו על הניתוחים אני צוחק וממציא בדיחות". יואב הדרי, נער לקוי ראייה, מספר על סולמות - תכנית מוזיקלית לשינוי חברתי

 

שלום, שמי יואב הדרי ואני בן 14. רציתי לספר לכם על פרויקט בשם "סולמות". "סולמות" היא תוכנית מוזיקלית לשינוי חברתי, המשלבת ילדים ממקומות של מצוקה עם ילדים הסובלים מבעיות רפואיות וגם עיוורון ולקות ראייה.

 

אבל קודם אני רוצה לספר לכם קצת על עצמי: אני לומד בבית חינוך א.ד. גורדון בתל אביב. בבית הספר יש שילוב של ילדים עם צרכים מיוחדים וילדים רגילים ויש גם מרכז מיוחד שעוזר לילדים עיוורים ולקויי ראייה. אני התחלתי ללמוד במרכז הזה בכיתה ב' בגלל שאני לקוי ראייה. עד גיל שלוש ראיתי רגיל ואז הייתה לנו בגן הילדים פעילות של השחלת חרוזים על חוט. הגננת שמה לב שאני לא רואה את החוט ושאני ממשש אותו.

 

לקחו אותי לבית חולים ועשו לי בדיקת MRI וגילו שיש לי גידול על עצב הראייה. מכיתה א' ועד היום עברתי 15 ניתוחים. אני חושב שהתגברתי על כל הניתוחים בגלל שאני כל הזמן צוחק ואוהב להיות בחברה של אנשים. אפילו על הניתוחים אני צוחק וממציא בדיחות.

 

    (צילום: שרה אלבז) (צילום: שרה אלבז)

 

ועכשיו אספר לכם על סולמות. בסולמות משתתפים ילדים יהודים וערבים, חילוניים ודתיים מכל רחבי ישראל, הנמצאים במסגרות של בתי ספר וכפרי ילדים. בסך הכול יש בתכנית יותר מ-2,000 ילדים מכל המדינה.

 

אנחנו מחולקים לתזמורות ואני משתתף בתזמורת של נבלים. בשבילי הנבל היה חלום ואפילו לא האמנתי שאוכל לדעת להשתמש בו בהתחלה. מה שמיוחד בסולמות הוא שמצמידים לכל ילד או קבוצת תלמידים מורה פרטי שמלמד אותו כל שבוע. המורה שלי היא רות מעייני, שהיא לפני הכול בן אדם מושלם וכל אחד צריך לקחת ממנה דוגמה לחיים. רותי היא מורה מצוינת והכי חשוב סבלנית, ואני לומד איתה פעמיים בשבוע.

 

צליל של טבע

הנבל הוא כלי מדהים, גדול ויפה. בשיעור הראשון שלי נפתחתי אליו מאוד כי יש בו צליל של טבע וכל מיני כלים שונים ביחד. אני מתאמן בנבל כל יום, אפילו עכשיו שאני אחרי ניתוח ראש. יש לי בבית נבל שעליו אני מתאמן. כשהתחלתי לנגן היה לי נבל קטן מיוחד לילדים ועכשיו עברתי לנבל יותר גדול עם 32 מיתרים. הנבל שלי עוזר לי בהכול, כשאני מתוח, עצבני, עצוב וגם שמח אני מנגן, וזה עושה לי רעננות לנשמה.

 

לתזמורת הנבלים שלנו קוראים "הרכב הנבל" ומנגנים בו חמישה ילדים עם לקויות ראייה. אנחנו מנגנים יצירות קלאסיות וגם שירים. למשל ביום העצמאות ניגנו בהופעה גדולה את "שיר צרפתי עתיק" של המלחין הרוסי צ'ייקובסקי. לפני ההופעה כל אחד מהילדים עובד על התפקיד שלו לבד ואז אנחנו נפגשים ועושים חזרות ביחד.

 

    (צילום: שרה אלבז) (צילום: שרה אלבז)

 

אני רוצה להודות לתזמורת הפילהרמונית המשלבת אותנו בקונצרטים שהיא עורכת. לפני כשנה התקבלתי לתזמורת המצוינות של תל אביב. כשקיבלתי את הבשורה התרגשתי עד דמעות כי עבורי זה כבוד גדול לנגן על נבל בתזמורת, דבר המעשיר מאוד את היצירתיות שלי. ומילה אישית, כל מי שיהיה לו הכבוד לנגן על נבל, זה מבורך!

 

 

  • יואב משתתף בפרויקט "סולמות" - תכנית תזמורתית ומוזיקלית לילדים במצבי סיכון מכל מגזרי החברה בישראל שהוקמה על ידי התזמורת הפילהרמונית הישראלית בשיתוף אוניברסיטת תל אביב.

 

  • יואב ופרוייקט סולמות ינגנו במסגרת ועידת הרווחה השלישית של עיריית תל אביב-יפו בנושא ביטחון תזונתי. את הועידה מובילה סגנית ראש העיר מהרטה ברוך-רון, והיא תתקיים ביום רביעי, 22 ליוני, בתיאטרון הבימה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עינת הדרי
יואב הדרי מנגן
צילום: עינת הדרי
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים